خانه » سبک زندگی » شیوه های عذرخواهی بسیار موثر در رابطه زناشویی

شیوه های عذرخواهی بسیار موثر در رابطه زناشویی

عذرخواهی روشی بسیار موثر است که می تواند صمیمیت را به رابطه ها بر گرداند. اما روشی که عذرخواهی می کنیم باید صادقانه و تاثیر گذار باشد. درست است که پذیرفتن اشتباهی که مرتکب شده ایم بسیار سخت است، اما من هنگامی که بدانم اشتباه از جانب خودم بوده، آن را می پذیرم و برای عذرخواهی بهتر همیشه تلاش خود را می کنم .این چیزی است که تاکنون یاد گرفته ام.

عذرخواهی در یک رابطه عاشقانه

آیا شما در رابطه تان احساس شکست می کنید ؟ برای اصلاح رابطه شکست خورده تلاش می کنید؟ اگر تمایل دارید که صمیمیت را بازگردانید و جوی آرام در فضای خانواده فراهم سازید با ما همراه باشید.

شیوه های عذرخواهی موجود در این مقاله می تواند به شما کمک کند تا با همسرتان در مورد مسئله پیش آمده صحبت کنید و کدورت ها را از بین ببرید.

در هر گونه عذرخواهی، شنونده اگر بداند شخصی که در حال عذرخواهی است صادق و بی ریاست، معمولا مایل به پذیرش آن است،

اما سوال این است که چگونه ما متوجه صداقت آن شخص شویم؟ و چگونه می توانیم عذر خواهی تاثیر گذاری داشته باشیم؟

درد دلهای رابطه مشترک را گوش کنید

در زمانی که مجرد بودم برای عذر خواهی از کلماتی مانند”من متاسفم” ” من معذرت می خواهم” استفاده می کردم و یا با انجام رفتاری احساس پشیمانی می کردم و همین کلمات کافی بود. اما در خانواده شوهرم، عذرخواهی جزئی تر و پیچیده تر شد. به جای اینکه فقط بگویم “من متاسفم”، می بایست بگویم که برای چه متاسف هستم. در خانواده همسر عذر خواهی خاص تر است و نیاز به شفاف سازی دارد. آنها انتظار شنیدن چنین جملاتی را دارند مثلا “من متاسفم که بدون توضیح اولیه رفتار بدی را مرتکب شدم” .

روش های مختلف عذرخواهی موقعیت های پیچیده ای را ایجاب می کند. زمانی که من کاری را با سهل انگاری انجام می دهم. شوهر من به آن اشاره می کند. من در آن موضوع تامل عمیق می کنم، و از اعماق درونم می پذیرم که سهل انگاری کرده ام، و با انجام یک حرکت یا رفتار خوب به به عنوان عذرخواهی پیشدستی می کنم. سپس به دلیل این که من با انجام یک کار خوب آن اشتباه را شفاف سازی کرده ام، همسرم شگفت زده شده و تحت تاثیر قرار می گیرد. اما واقعا این عذرخواهی گیج کننده و پیچیده است.

و بار دیگر که من با سهل انگاری مرتکب اشتباهی می شوم و همسرم به آن اشاره می کند. من آن را توجیه و تفسیر می کنم و می گویم، “من متاسفم.” و همسرم می گوید: “شما متاسف نیستید، شما هنوز نمی دانید که چرا متاسف و پشیمان هستید!”و من می گویم، ” اما من با تو موافقم، من واقعا متاسفم! “و او می گوید:” من مطمعن نیستم که شما واقعا متاسف و پشیمان هستید ” . بنابراین من یک بار دیگر در عذرخواهی گیج خواهم شد. پس بهتر است به بهترین شیوه ممکن عذرخواهی کنیم که واقعا تاثیر گذار باشد.

روش های عذر خواهی از همسر

تفاوت در شیوه های عذرخواهی بسیار رایج و معمولی است. آیا می دانید هنگام عذرخواهی چه کاری باید انجام دهید، به خصوص وقتی که می خواهید از فردی که دوستش دارید، به شیوه موثر عذر خواهی کنید. دکتر گری چاپمن پنج زبان عذرخواهی جهانی را شرح می دهد.

1- ابراز تاسف و پشیمانی

این زبان عذر خواهی به احساسات وابسته است. این نشان می دهد که ما آگاه هستیم که باعث ناراحتی شخصی شده ایم.مثلا می گویید: “من متاسفم که با لحن بد صحبت کردم. من می دانم که احساسات شما خدشه دار شده است و من بخاطر آن واقعا متاسفم. “

2- پذیرش مسئولیت پذیری

این زبان عذر خواهی به اشتباهاتی که مرتکب شده اید اشاره می کند “من اشتباه کردم که با آن لحن با شما صحبت کردم. من نباید چنین واکنشی نشان می دادم.

3- جبران کردن

این نوع عذرخواهی برای جبران و بازسازی مجدد رابطه است. معمولا این درخواست با زبان عشق آن شخص همخوانی دارد. مثلا می توانید بگویید: “من نمی توانم باور کنم که این رفتار را با شما داشتم. لطفا به من بگو چه کار کنم تا آن رفتارم را جبران کنم. “

4- ابراز تمایل به تغییر رفتار

این نوع عذرخواهی کاملا شفاف است. مثلا می گویید: “من عصبانی شدم و می دانم که کارم درست نبود. من دیگر آن را تکرار نمی کنم. چه کاری انجام دهم تا مطمئن شوی این رفتارم دیگر تکرار نمی شود؟

5- درخواست بخشش

برای یک عذر خواهی تاثیر گذار صادقانه و خالصانه باید درخواست بخشش کرد. مثلا می گویید: “من خیلی متاسفم که با لحن بد و ناملایم صحبت کردم و رفتار نادرستی داشتم. می دانم این نوع رفتارم به شما آسیب رساند. من را می بخشید؟

قوی ترین زبان عذرخواهی شما چیست؟ (برای خوده من ابراز پیشمانی است). قوی ترین زبان عذر خوای همسرتان چیست؟(به عنوان مثال برای شوهر خودم، پذیرش مسئولیت پذیری است). پس ما یاد می گیریم چگونه به زبان یکدیگر عذرخواهی کنیم، وهمچنین ما می آموزیم که چگونه نسبت به رفتار دیگران بخشنده باشیم، حتی زمانی که عذر خواهی به بهترین نحو صورت نگرفته باشد.

  • یک نوع عذرخواهی که من نیز سعی می کنم تمرین کنم این است که هرگز نمی گویم: “من متاسفم … اما…..” حتی اگر طرف دیگر مرتکب اشتباه شده باشد. زیرا کلمه “اما” کل عذر خواهی را خنثی و بی اثر می کند و رفتار بدمان را بر اساس رفتار بد طرف مقابل تبرئه می کند. سعی کنید در هنگام عذرخواهی احساس مسئولیت داشته باشید و آن اشتباهتان را قبول کنید.

شما از کدام یک از شیوه های عذرخواهی استفاده کرده اید؟ آیا تاثیر گذار بوده است؟ چه شیوه هایی را ترجیح می دهید؟

دوستان عزیز مجله بی کلک ، تجربه های خود را در زمینه عذرخواهی کردن با همسر و دوستان خود را در بخش دیدگاه ها با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

ترجمه و گردآوری ، مجله بی کلک

 

.

مطلب پیشنهادی

طرز تهیه سالاد گرم لوبیا سبز

در زمستان سرد سالاد گرم لوبیا سبز را امتحان کنید مواد لازم برای تهیه سالاد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.