خانه » سبک زندگی » درمان ناباروری با ميکرواينجکشن (ICSI)

درمان ناباروری با ميکرواينجکشن (ICSI)

ميکرواينجکشن چیست ؟

به طور كلي در روش ميکرواينجکشن (ICSI)، يك اسپرم در محيط آزمايشگاه داخل يك تخمك تزريق مي شود كه به دنبال آن لقاح و تقسيم سلولي صورت مي گيرد و جنين تشكيل مي شود. ميكرواينجكشن نيز مانند IVF شامل چند مرحله تحريك تخمدان،‌ تخمك گيري، تزريق اسپرم داخل تخمك و لقاح و انتقال جنين است.با بی کلک همراه باشید.

میکرواینجکشن یا ایکسی به معنای تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم است. در این روش، یک اسپرم زنده از نمونه جمع آوری شده از شوهر انتخاب می شود و به درون یکی از تخمک های همسرش تزریق می گردد. این روش در سال 1992 در بلژیک ابداع شد و پس از آن، مردان نابارور بسیاری توانستند صاحب فرزند شوند. تفاوت این روش با روش آی-وی-اف در تعداد اسپرم های لازم برای تولید جنین است.در روش آی- وی- اف باید تعداد و کیفیت اسپرم موجود در نمونه انزالی کافی باشد. ولی در روش ایکسی حتی در صورتی که بیمار دارای تعداد بسیار کمی اسپرم زنده در نمونه انزالی، یا بافت بیضه باشد، می توان برای او اقدامات لازم را برای تشکیل جنین انجام داد.

در هر سیکل درمان ایکسی چندین تخمک برداشت می شود که احتمال دارد تمامی این تخمک ها به جنین های خوبی تبدیل شوند. در هر سیکل انتقال جنین، حداکثر 3 جنین به رحم منتقل می شود. در صورتی که سایر جنین ها با کیفیت باشند می توان آنها را منجمد کرد. فایده انجماد این است که اگر در سیکل فعلی حاملگی رخ ندهد، در سیکل های بعدی جنین های منجمد شده مجددا ذوب می شوند و در صورتی که کیفیت خوب خود را حفظ کرده باشند، به رحم منتقل می شوند. در این صورت دیگر نیاز به تکرار مراحل پرهزینه تحریک تخمک گذاری و عمل برداشت تخمک نیست. نتایج حاصل از انتقال جنین های منجمد شده مشابه سیکل های با انتقال جنین تازه است.

———————————————————————————————–

چه دستورالعمل هایی را باید قبل ازدرمان با میکرواینجکشن رعایت کنیم؟

1- داروها و آمپول های تجویز شده باید در جای خنک نگه داری شوند، در ضمن از یخ زدگی آنها جلوگیری گردد. اگر امکان دارد داروها بیش از نیم ساعت در مسیر رفت وآمد بیرون از یخچال بمانند، بهتر است ، داروها را در فلاسک یخ بگذارید.

2- به تاریخ هایی که کلینیک برای شما تعیین می کند، بسیار توجه داشته باشید. در صورت تاخیر در مراجعه ، ادامه درمان شما مختل می شود. لطفا به موقع مراجعه کنید.

3- ممکن است در حین درمان و مصرف داروها، کلینیک نیاز به تماس با شما داشته باشد، لطفا در ارائه شماره تلفن و آدرس به مسئول پذیرش دقت کنید. مطمئن باشید که اطلاعات شخصی شما در کلینیکها محفوظ خواهند ماند.

4- در هنگام پذیرش برای انجام عمل ایکسی باید حتما کپی برگ اول و دوم شناسنامه را همراه با اصل شناسنامه به همراه داشته باشید.

5- تزریق داروهای تجویز شده، انجام آزمایش های تشخیصی جهت بیماری های اچ آی وی و هپاتیت، آزمایشات هورمونی و آزمایش تعیین حاملگی، معمولاً در مراکز درمان ناباروری انجام می شود.

6- زمان تزریق داروها و روش تزریق (زیرجلدی یا عضلانی) بسیار مهم می باشد. لطفا دستورات دارویی را به طور دقیق انجام دهید.

7- زوجین باید در روز 7 یا 8 سیکل قاعدگی جهت انجام سونوگرافی به کلینیک زنان مرکز ناباروری مراجعه کنند.

8- زمانی که تخمکها به مرحله بلوغ می رسند، تزریق هاش سی جی انجام می شود تا تخمک های بالغ رشد نهایی خود را انجام دهند و تخمدان برای برداشت تخمک آماده شود. اگر در هر زمان بعد از تزریق هاش سی جی در قسمتهای زیر شکم احساس درد کردید، فورا با پزشک تماس بگیرید. شاید نیاز باشد که برای عمل شما برنامه ریزی مجدد شود.

9- حفظ آرامش و روحیه خوب در طول درمان کمک زیادی به موفقیت شما می کند، لطفا همیشه خونسردی و آرامش خود را حفظ کنید و به نتیجه درمان امیدوار باشید.

میکرواینجکشن چیست؟/ میکرواینجکشن چه تفاوتی با روش آی وی اف دارد؟/ درمان ناباروری

آیا ممکن است دوره درمانی ایکسی لغو شود و به پایان نرسد؟

متاسفانه نه تنها همه سیکل های ایکسی منجر به حاملگی نمی شوند، بلکه ممکن است بعضی از آنها به دلایل زیر لغو شوند:

1- در صورتی که هیچ اسپرمی از نمونه انزالی، تسه و یا پسا به دست نیاید، سیکل درمان ادامه نمی یابد.

2- اگر تخمدان ها به داروهای تحریک تخمک گذاری پاسخ مناسبی ندهند، احتمال دارد سیکل درمان لغو شود.

اگر تخمدان ها به داروهای تحریک تخمک گذاری بیش از حد حساسیت نشان دهنداحتمال وقوع OHSS وجود دارد. در این حالت، شرایط فیزیولوژیک بیمار برای پذیرش جنین مناسب نیست. بنایراین عمل برداشت تخمک انجام می شود و تخمک ها در آزمایشگاه لقاح یافته و جنین های حاصله منجمد می شوند . چند ماه بعد، وقتی بیمار دوباره شرایط مناسب خود را به دست آورد ، جنین های منجمد شده به داخل رحم منتقل می شوند.

———————————————————————————————–

انجام عمل ICSI ممکن است چه عوارضی داشته باشد؟

 

 1. احساس درد در ناحيه‌ی شکم پس از انجام عمل تخمک کشی (پانکچر) ممکن است وجود داشته باشد که چنانچه با مصرف مسکن برطرف نگردد بايد با پزشک مشورت کرد. – ممکن است لکه بينی يا خونريزی خفيفی طی يک تا دو روز بعد از عمل تخمک کشی ديده شود. چنانچه خونريزی به رنگ قرمز روشن و يا شديد باشد بايد سريعاً با پزشک مشورت نمود.
 2. تا ۲۴ ساعت پس از انجام عمل تخمک کشی ممکن است بيمار دچار تهوع يا سرگيجه‌ی خفيف شود که معمولاً از عوارض داروهای بيهوشی است. اگر اين حالت پايدار باشد بايد با پزشک مشورت کرد.
 3. از آنجايی که در پاره‌ای از موارد تحريک بيش از حد تخمدان (هيپراستيموليشن OHSS) رخ می‌دهد، لازم است بيمار به علائم اين پديده توجه داشته باشد. اين علائم می‌تواند شامل بزرگ شدن شديد تخمدان، درد زير شکم، تهوع و استفراغ، اتساع شکم و افزايش وزن به دليل ورم (اِدِم) باشد.
 4. درصورت بروز اين علائم، فرد بايد حدود ۸ ليوان آب در روز بنوشد و بلافاصله با کارشناسان مرکز ناباروری تماس بگيرد. اين پديده گرچه بسيار نادر است ولی می‌تواند برای بيمار بسيار خطرناک باشد و با لخته شدن خون در عروق به مغز و ريه‌ها آسيب برساند.
 5. نشانگان تحريک‌پذيری بيش از اندازه‌ی تخمدان‌ها (OHSS) پی آمد پاسخ بيش از اندازه‌ی تخمدان‌ها به داروهای باروری است. به طور معمول به ۸ تا ۱۰ فوليکول نياز هست، اما گاهی فوليکول‌های بيشتری رشد می‌کنند. اين وضعيت ممکن است فقط با اندکی ورم همراه باشد يا ناراحتی‌های بيشتری پديد آورد و گاهی فرد را به بيمارستان بکشاند.
 6. پزشکان در بررسی‌های آغازين می‌کوشند آن دسته از زنانی را که ممکن است به چنين عارضه‌ای دچار شوند، شناسايی کنند. مصرف دقيق داروهای باروری نيز می‌تواند از بروز آن پيش‌گيری کند. همچنين، در جريان مصرف داروها چند بار سونوگرافی انجام می‌شود تا پزشکان روند رشد فوليکول‌ها را پی گيری کنند و اگر نشانه‌هايی از بروز نشانگان تحريک‌پذيری بيش از اندازه‌ی تخمدان‌ها، ديدند، از مقدار مصرف داروها بکاهند.
 7. در روش ICSI مثل هر روش ديگر کمک باروری (ART) خطر حاملگی چند قلوبی وجود دارد. چندقلوزايی عاملی نامطلوب است زيرا خطر زايمان زودرس و مرگ‌ومير را در جنين‌ها افزايش می‌دهد.
 8. خطر بارداری در لوله‌های تخمک بر (لوله‌های فالوپ) به جای رحم نيز وجود دارد. اين بارداری بيرون از رحم چنانچه تشخيص داده نشود، می‌تواند خطرهايی به همراه داشته باشد. از اين رو، پس از مثبت شدن آزمون بارداری از مادر می‌خواهند که دو هفته‌ی ديگر به سونوگرافی برود تا از اين راه از سلامت بارداری و اين که جنين درون رحم يا بيرون از آن است، آگاه شوند.
 9. بارداری پس از لقاح در لوله‌ی آزمايش همانند بارداری معمولی پيش می رود. با وجود اين، مادران ممکن است احساس نگرانی بيشتری داشته باشند. هر سال بيش از يک ميليون نوزاد در جهان به روش لقاح در لوله‌ی آزمايش پديد می‌آيند و بررسی‌های گوناگون نشان داده است که مادران آن‌ها و خود آن‌ها هيچ مشکل جدی ندارند.

———————————————————————————————–

اين روش تا چه اندازه موفقيت‌آميز است؟

 

همه‌ی مراکز درمان ناباروری و نازايی اميدوارند که همه‌ی زوج‌هايی که لقاح خارج رحمی انجام می‌دهند با موفقيت و سلامتی بچه‌دار شوند. با وجود اين، ميزان موفقيت اين روش در پيشرفته‌ترين مراکز جهان نيز کمتر از 40 درصد است. ميزان موفقيت در ايالات‌متحده‌ی آمريکا در هر بار لقاح خارج رحمی، به شرح زير است:

 • ۳۰ تا ۳۵ درصد برای زنان زير ۳۵ سال
 • ۲۵ درصد برای زنان ۳۵ تا ۳۷ سال
 • ۱۵ تا ۲۰ درصد برای زنان ۳۸ تا ۴۰ سال
 • ۶ تا ۱۰ درصد برای زنان بالای از ۴۰ سال

بر اساس نتايج اعلام‌شده در انجمن جنين شناسی و توليدمثل اروپا (ESHRE) درصد موفقيت در حاملگی در سال ۲۰۱۰ با استفاده از روش ميکرو اينجکشن ۳۲/۱درصد بوده است.با وجود اين، جای نگرانی نيست، چرا که کارشناسان می‌کوشند دلايل شکست را ريشه‌يابی کنند و با انجام دوباره‌ی روند لقاح در آزمايشگاهی سرانجام شادکامی را برای زوج‌ها به ارمغان آورند.

———————————————————————————————–

مزايا و محدوديت هاي این عمل

يكي از مزاياي ميكرواينجكشن اين است كه حتي اگر يك اسپرم سالم از مرد وجود داشته باشد اين عمل قابل انجام است. مزيت ديگر ميكرواينجكشن اين است كه اگر بيمار فاقد لوله هاي رحمي باشد نيز مشكلي در انجام اين عمل به وجود نمي آيد. اما محدوديت ميكرواينجكشن آن است كه ميزان بارداري در زنان بالاي 40 سال به علت پايين بودن كيفيت تخمك هاي زن كاهش مي يابد.

آیا ممکن است دوره درمانی ایکسی لغو شود و به پایان نرسد؟

 

متاسفانه نه تنها همه سیکل های ایکسی منجر به حاملگی نمی شوند، بلکه ممکن است بعضی از آنها به دلایل زیر لغو شوند:

1- در صورتی که هیچ اسپرمی از نمونه انزالی، تسه و یا پسا به دست نیاید، سیکل درمان ادامه نمی یابد.

2- اگر تخمدان ها به داروهای تحریک تخمک گذاری پاسخ مناسبی ندهند، احتمال دارد سیکل درمان لغو شود.

اگر تخمدان ها به داروهای تحریک تخمک گذاری بیش از حد حساسیت نشان دهنداحتمال وقوع OHSS وجود دارد. در این حالت، شرایط فیزیولوژیک بیمار برای پذیرش جنین مناسب نیست. بنایراین عمل برداشت تخمک انجام می شود و تخمک ها در آزمایشگاه لقاح یافته و جنین های حاصله منجمد می شوند . چند ماه بعد، وقتی بیمار دوباره شرایط مناسب خود را به دست آورد ، جنین های منجمد شده به داخل رحم منتقل می شوند.

خواهشمنديم اگر سوال يا نکته‌اي براي مطلب ميکرواينجکشن

در ذهن شما باقي مانده است، آن‌را در قسمت نظرات با ما و ساير کاربران به اشتراک بگذاريد.

———————————————————————————————–

مجله اینترنتی بی کلک

 

.

مطلب پیشنهادی

طرز تهیه سالاد گرم لوبیا سبز

در زمستان سرد سالاد گرم لوبیا سبز را امتحان کنید مواد لازم برای تهیه سالاد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.