خانه » سبک زندگی » آیا خود ارضایی و رابطه جنسی بر ورزش بدنسازی تاثیر منفی می گذارد؟

آیا خود ارضایی و رابطه جنسی بر ورزش بدنسازی تاثیر منفی می گذارد؟

 

آیا خود ارضایی و رابطه جنسی بر ورزش بدنسازی تاثیر منفی می گذارد؟

آیا خود ارضایی و رابطه جنسی بر ورزش بدنسازی تاثیر منفی می گذارد؟

 

آیا خود ارضایی برای ورزشکاران بدنساز مضر است؟

شاید این سوال در ذهن شما باشد که آیا خود ارضایی و یا رابطه جنسی روی عملکرد و توانایی شما در باشگاه و تمرینات بدنسازی تاثیر دارد و آیا باعث از بین رفتن عضلات می شود؟ ابعضی از افراد که فعالیت ورزشی دارند از این نگران هستند که رابطه جنسی و خود ارضایی باعث ضعف و لاغری می شود به همین منظور در این مطلب بیشتر در مورد آن توضیح می دهیم.

تأثیر رابطه جنسی بر بدنسازی و عضله سازی

فعالیت و عادات جنسی سالم و مناسب می‌تواند سلامت روانی و عملکرد فیزیکی و کیفیت زندگی را تقویت کند؛ اما عادت جنسی ناسالم می‌تواند سیستم ایمنی بدن را مختل کرده و سطح هورمون‌های آنابولیک و اندروژنیک را که در رشد عضلات دخیل هستند کاهش دهد.

در اینجا چند نکته‌ی مهم را برای‌تان می‌گوییم که جای تامل دارند.

یکی از جنبه‌های مهم ارتباط بین عضله‌‌سازی و فعالیت‌های جنسی، وضعیت زینک یا همان روی در بدن است. هر زمانی که یک مرد به ارگاسم می‌رسد، مقداری روی در مایع منی رها می‌شود.

روی، یک مغذی بسیار مهم است که برای رشد اسپرم مورد نیاز بوده و هر وقت مقدار نرمال آن اُفت کند، پیامدهایی خواهد داشت.

ضمناً روی نقش مهم و کلیدی در رشد عضلات دارد، زیرا ارتباط تنگاتنگی با سطح کلی تستوسترون دارد.

اگر میزان روی در بدن پایین بیاید، احتمال کاهش میل جنسی وجود داشته و اتفاق دیگری که می‌افتد این است که ساختن عضلات کم چرب، با مشکل روبرو خواهد شد.

بنابراین، به این دلیل که به واسطه‌ی ارگاسم، مقادیری از روی از دست می‌رود، اگر فعالیت‌های جنسی مکرر داشته باشید اما روی از دست رفته را با تغذیه‌ی مناسب جایگزین نکنید، احتمال مواجه شدن با کمبود روی بسیار زیاد خواهد بود.

برای پیشگیری از بروز چنین حالتی و اطمینان از اینکه هم میل جنسی‌تان را در سطحی مطلوب حفظ کنید و هم در روند پیشرفت‌تان در عضله‌سازی مشکلی ایجاد نشود، باید تغذیه‌تان سرشار از منابع روی باشد مانند صدف و سخت پوستان دریایی، آرد مغز گندم، جگر، بادام هندی، هسته‌ی میوه‌ی کاج و گردو.

تأثر رابطه جنسی بر میزان قدرت

ارتباط دیگری که در این مورد مطرح می‌شود، مربوط به سطح قدرت بدنی شماست.

اگر تجربه‌اش را داشته باشید می‌دانید که بعد از فعالیت جنسی، احساس ریلکس بودن داشته و اغلب مایلید بخوابید.

در این مرحله، مقدار زیادی اُکسی توسین در بدن وجود دارد که عامل ریلکس بودن شماست و ممکن است نسبت به زمان قبل از برقراری رابطه جنسی، احساس ضعیف‌ بودن بکنید.

این حالت آرامش و ضعف، چندان طول نمی‌کشد و به زودی بدن‌تان به سطح نرمال هورمونی‌اش خواهد برگشت، اما نکته‌ی مهم در اینجا این است که انجام تمرینات بدنسازی و ورزشی، فوراً بعد از فعالیت جنسی، شیوه‌ی مناسبی نیست، پس سعی کنید حداقل ۳ تا ۴ ساعت فاصله بگذارید تا هورمون‌های بدن‌تان فرصت کافی برای برگشتن به سطح همیشگی را داشته باشند و خودتان هم بتوانید انرژی و قدرت نرمال‌تان را مجدداً بدست بیاورید.

 

آیا خود ارضایی و رابطه جنسی بر ورزش بدنسازی تاثیر منفی می گذارد؟

تاثیر فعالیت جنسی بر سطح کلی تستوسترون

ارتباط دیگری که این میان مطرح است تاثیر کلی فعالیت‌های جنسی مکرر بر تستوسترون و میزان میل جنسی است.

برای بیشتر مردان اینگونه است که هر چه بیشتر فعالیت‌های جنسی داشته باشند، میل جنسی‌شان هم بیشتر خواهد شد و اگر به هر دلیلی، وقفه‌ی طولانی مدتی رخ دهد، ابتدا میل جنسی‌شان افزایش خواهد یافت اما به مرور اگر فعالیت‌های جنسی مطلوب و با کیفیت انجام نشود، میل جنسی‌شان اُفت خواهد کرد.

مطالعات هم نشان داده که وقتی سطح تستوسترون در بدن بالا می‌رود، تاثیر مثبت روی میزان میل جنسی دارد.

بنابراین وقتی سطح این هورمون بالاتر است، طی یک چرخه‌ی طبیعی، تمایل به فعالیت‌های جنسی و رفتارهای جنسی هم بیشتر خواهد بود.

رابطه جنسی و سطح تمرکز

تاثیر دیگر فعالیت جنسی بر بدنسازی مربوط به سطح تمرکزتان می‌شود.

حفظ تمرکز چه در باشگاه و چه در بیرون از آن، برای کسب نتایج ایده‌آل، اهمیت دارد.

اگر عادت به برقراری روابط جنسی مکرر در شما شدید باشد، ممکن است این فعالیت‌ها را به حضور منظم در جلسات تمرینی الویت دهید که طبیعتاً تاثیر منفی بر نتایج خواهد گذاشت.

البته این اتفاق به ندرت پیش می‌آید و بیشتر افراد در ایجاد تعادل بین این دو جنبه در زندگی‌شان مشکلی ندارند، اما اگر شما احساس می‌کنید نیاز به تعدیل عادات‌تان دارید، پس حتماً این موضوع را بررسی کنید و آن را جدی بگیرید چون واقعاً ارزشش را دارد.

از جنبه‌‌ای دیگر هم اگر تمرینات منظم و مناسبی داشته باشید، طبیعتاً فیزیک بهتر و جذاب‌تری در نگاه جنس مخالف خواهید داشت و این تاثیر مثبتی روی روابط جنسی شما می‌گذارد.

رابطه جنسی و عملکرد سیستم ایمنی

تحقیقات اخیر نشان داده که نوسانات هورمونی که بعد از انزال روی می‌دهند به افزایش آدرنالین، پرولاکتین و سلول‌های کشنده‌ی طبیعی (لنفوسیت‌هایی در سیستم ایمنی) کمک می‌کنند.

رابطه جنسی، دوپامین، آدرنالین و تحریک جنسی

فعالیت جنسی، ترشح دوپامین را تسهیل می‌کند؛ دوپامین یک فرارسان عصبی و مونوامین است که در تولید و ترشح اِپی‌نفرین (آدرنالین) نقش دارد.

بر اساس آخرین تحقیقات علمی که در مورد رفتارهای جنسی و رابطه‌اش با عملکرد فیزیولوژیکی انجام شده، نتایج زیر بدست آمده است:

۱. اگر سطح انسولین خون بالا برود، میزان تستوسترون به کمترین سطح خود خواهد رسید و به همین علت، وعده‌ی غذایی قبل از تمرین باید حاوی لیپید و پروتئین باشد، چون هر دوی این‌ها تاثیری قطعی بر سطح انسولین دارند.

۲. تحقیقات نشان داد که سطح تستوسترون در واکنش به تحریکات جنسی بالا می‌رود و بنابراین یک ورزشکار می‌تواند با قرار گرفتن در شرایط تحریک جنسی قبل از تمرین، از اتفاق هورمونی که در بدنش روی می‌دهد برای تمریناتش بهره ببرد.

۳. بعد از تمرین باید یک نوشیدنی پروتئینی با روغن کتان یا روغن زیتون مصرف شود.

لیپید می‌تواند نفوذ غیر فعال هورمون‌های جنسی از غشای سلولی را تسهیل کند.

۴. ورزشکار یک ساعت بعد از تمرین باید انزال داشته باشد. این اتفاق باعث افزایش میزان سلول‌های کشنده‌ی طبیعی شده و بنابراین عملکرد سیستم ایمنی تقویت شده و قابلیت ریکاروی بدن هم بیشتر می‌شود.

افزایش سلول‌های کشنده‌ی طبیعی از پدیده‌ی تمرین زدگی پیشگیری خواهد کرد.

می‌توانید برای به ماکسیمم رساندن سطح تستوسترون در یک روز مشخص، انزال را حتی به مدت هفت روز به تاخیر بیندازید، مثلاً با برنامه‌ای از قبل تعیین شده برای روز مسابقه.

طبق این برنامه، انزال باید در روز هفتم و بعد از تمرین یا رقابت روی بدهد، بنابراین از فید بک منفی ناشی از سرکوب هورمون لوتئینه کننده جلوگیری می‌شود.

 

 

آیا خود ارضایی و رابطه جنسی بر ورزش بدنسازی تاثیر منفی می گذارد؟

 

تأثیر خود ارضایی بر بدنسازی و رشد عضلات

در این مطلب توضیح داده شد که رابطه جنسی سالم می‌تواند نتایج مفیدی برای ورزشکار داشته باشد، اما آیا خود ارضایی نیز چنین نتایجی دارد؟ در این خصوص نظریات متفاوتی وجود دارد، برخی معتقدند عدم افراط موجب آسیب نیست و تأثیر منفی بر رشد عضلات ندارد و برخی دیگر نیز حتی کمترین خود ارضایی را مضر می‌دانند و اگر حالت وسواس‌گونه به خود گرفته باشد، موجب تغییرات رفتاری مانند کاهش انگیزه، کاهش تمرکز، اُفت انرژی و … خواهد شد.

در واقع آزادی، مستلزم مسئولیت و موجب خطر است – ما آزادی عمل خلاف و پذیرش عواقب آن را هم داریم!

البته ارضا شدن روی هر کسی تاثیر متفاوتی دارد و مهم است که بفهمید روی شما و عملکرد ورزشی‌تان چه اثری دارد.

برخی از افراد بعد از آن احساس خستگی شدید دارند در حالی که عده‌ای دیگر احساس انرژی داشتن می‌کنند و این تاثیرات هم می‌تواند بسته به ویژگی‌های فردی، طول مدت‌های گوناگونی داشته باشد.

پس خودتان را بررسی کنید، چرا که دست‌یابی به یک نتیجه قطعی نیاز به تحقیقات دارد.پژوهش‌های علمی زیادی نشان داده که خود ارضایی‌ مکرر یا عادت به پورنوگرافی می‌تواند منجر به تغییرات منفی واقعاً قابل توجهی در عملکرد مغز شده و انگیزه، تمرکز و خلق و خو را دچار تحولات منفی و مخرب کند.

تأثیر خود ارضایی بر سطح تستوسترون

بعضی از مردان عقیده دارند خود ارضایی موجب افت تستوسترون می‌شود و هر چند ممکن است از بعضی جوانب درست باشد اما نه به شیوه‌ای که این افراد فکر می‌کنند.

دانشمندان دریافته‌اند که فوراً بعد از ارگاسم، تستوسترون کمی پایین‌تر از سطح نرمال می‌آید و میزان این هورمون یک هفته بعد از آخرین ارگاسم، به بیشترین حد خود می‌رسد.

بعضی از بوکسورها پیش از مسابقه، از هر نوع فعالیت جنسی پرهیز می‌کنند اما منفعت حقیقی که برایشان دارد، تنش و تحریک جنسی دست‌نخورده (ارضا نشده) است، نه افزایش در سطح تستوسترون.

ضمناً نه تنها خود ارضایی موجب نوسانات تستوسترون می‌شود، بلکه کمبود خواب، مصرف ناکافی سبزیجات و میوه‌ها و حتی استرس می‌تواند اُفت‌های قابل توجه‌تری در سطح تستوسترون ایجاد کند.

 

آیا خود ارضایی و رابطه جنسی بر ورزش بدنسازی تاثیر منفی می گذارد؟

.

مطلب پیشنهادی

طرز تهیه سالاد گرم لوبیا سبز

در زمستان سرد سالاد گرم لوبیا سبز را امتحان کنید مواد لازم برای تهیه سالاد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.