تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

آیا جنین در رحم مادر سکسه میکند؟

چرا جنین در رحم سکسکه می کند؟

سکسکه جنین در بارداری مقیاس مناسبی برای پی بردن به الگوهای در حال رشد جنین است.

جنین چطور در رحم مادر سکسکه می‌کند؟

سکسکه در نوزادان تنها بعد از آن که سیستم عصبی مرکزی کامل شده و تنفس نوزاد تکمیل شد، امکان‌پذیر است. در واقع سکسکه جنین در سه ماهه اول منشا می‌گیرد اما در سه ماهه دوم و سوم خود را آشکار می‌کند.

سکسکه مانند یک نیش ظریف زنبور عسل است که در شکم متورم مادر باعث ایجاد حرکات آشکار در شکم می‌شود. جنین برای مدت زمان طولانی و عمدتا هر روز این کار را انجام می‌دهد. سکسکه جنین در شکم مادر یک امر کاملاً طبیعی است و معمولاً اغلب مادرها آن را حس می ­کنند. ظاهرا سکسکه جزیی از تکامل اعصاب جنین است. برخی از مادران این سکسکه­ ها را به صورت یک سری حرکت ریتمیک کوچک در روز حس می ­کنند.سکسکه جنین احتمالاً در اواخر سه ماهه اول یا اوایل سه ماهه دوم بارداری شروع به سکسکه می ­کند، البته ممکن است در این مرحله این سکسه را اصلاً احساس نکنید.

ظاهرا سکسکه جزیی از تکامل اعصاب جنین است. برخی از مادران این سکسکه­ ها را به صورت یک سری حرکت ریتمیک کوچک در روز حس می ­کنند، اما برخی دیگر تنها یک بار در روز متوجه یک حرکت کوچک می ­شوند که این همان سکسکه است. بر خلاف لگد زدن که تنها بخشی از شکم تکان می خورد، هنگام سکسکه معمولا تمام شکم تکان می خورد.سکسکه در مورد نوزادان تازه متولد شده نیز امری طبیعی است. بنابراین پس از زایمان اگر دیدید کودک تان گاهی سکسکه می ­کند، تعجب نکنید.

انقباض دیافراگم در جنین های بالغ باعث سکسکه می شود

علل سکسکه در جنین

انقباض دیافراگم

انقباض دیافراگم در جنین های بالغ باعث سکسکه می شود. برای آنکه جنین در رحم سکسکه کند، باید از یک سیستم عصبی مرکزی کامل برخوردار باشد. سیستم عصبی مرکزی به جنین کمک می کند که در مایع آمنیوتیک رحم نفس بکشد. در صورتی که این مایع وارد ریه شود، دیافراگم به سرعت منقبض شده و جنین سکسکه می کند. سکسکه در جنین امری رایج است و در سونوگرافی به صورت حرکات ریتمیک دیده می شود. سکسکه جنین پدیده ای بازتابنده است و معمولا باعث ناراحتی او نمی شود. علاوه براین، سکسکه ریه ی جنین را برای تنفس بهتر پس از تولد آماده کرده و ضربان قلب او را در سه ماهه سوم تنظیم می کند.

پیچ خوردگی بند ناف

در برخی از موارد، سکسکه جنین به این علت رخ می دهد که هوای کافی به او نمی رسد. اگر شدت و دفعات سکسکه به طور ناگهانی کاهش یافت، سریعا به یک پزشک متخصص مراجعه کنید تا احتمال پیچ خوردگی بند ناف بررسی شود. پیچ خوردگی بند ناف زمانی رخ می دهد که بند ناف به دور گردن جنین می پیچد و از رسیدن هوای کافی به ریه جلوگیری می کند. زمانی که بند ناف به دور گردن می پیچد، ضربان قلب جنین افزایش یافته و جریان خون منتقله از طریق بند ناف کاهش می یابد.

خودتان بررسی کنید

تلاش کنید از هر حرکت جنین تان لذت ببرید و از این حرکات به عنوان علامتی در جهت سلامت او کمک بگیرید. برای این که بهتر است هرگونه حرکت نوزاد را ثبت کنید.میشه حرکات جنین را تجزیه و تحلیل کنید و اگر لازم شد با پزشک در این باره صحبت کنید. برای اطمینان از حرکات جنین می توانید سونوگرافی نیز انجام دهید تا از سلامت جنین مطمئن شوید.

 

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.