تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

درباره کمردرد بیشتر بدانید

درمان درد کمر

یکی از شایع­ترین بیماری­هایی که روز به روز به خصوص در عصر حاضر بسیاری از افراد را درگیر خود می­کند کمردرد است. در زندگی ماشینی امروزه عواملی چون گسترش روزافزون فناوری، تغییر شیوه زندگی، کم تحرکی، نشستن و ایستادن در وضعیت‌های نامناسب و…باعث ضعف ماهیچه‌های بدن به ویژه نواحی اطراف ستون فقرات می­شود و اثرات جانبی زیادی برسلامت جسمی و روان افراد بگذارد.

کمردرد اگرچه در تمامی سنین مشاهده می­­شود ولی این بیماری اکثرا در افراد بالای 45 سال شایع است. بسیاری از اوقات یک حرکت اشتباه و ناگهانی باعث التهاب کمر شده و درد آن زندگی فرد را مختل می‌کند. اسپاسم عضلات، دیسک کمر، تنگی کانال ستون مهره کمری و…ازجمله بیماری‌های شایع در ناحیه كمر است. برای درمان کمردرد راهکارهای بسیاری ارائه شده است و تا حد ممکن سعی شده تا از انجام عمل­های جراحی دوری شود.

از آنجایی که در دنیای امروز ما افراد به دنبال ورزش کردن نیستند در نتیجه عضلات ستون فقرات دچار ضعف می­شوند و این اولین عامل برای شروع کمردرد افراد است؛ بنابراین اولین توصیه برای پیشگیری از شروع این بیماری ورزش کردن است. برای تسکین کمردرد خوابیدن و استراحت مطلق راهی اشتباه است چراکه باعث کاهش قدرت عضلات و بدتر شدن کمردرد می­شود.

انجام ورزش­های آرام یکی از بهترین درمان­ها برای تسکین درد است. خوب خوابیدن ،کنترل وزن و … از دیگر راه­های درمانی می­باشند. زمانی که پزشک علت کمردرد را چیزی فراتر از کمردردهای ساده و معمول تشخیص دهد انجام تست­هایی چون ام آر آی ضروری و لازم است تا بتوان علت کمردرد را تشخیص داد سپس بعد از تشخیص علت می­توان دنبال درمان آن رفت. در حال حاضر روش­های بسیاری چون مگنت تراپی جایگزین عمل­های جراحی شده است و پزشکان تا حد ممکن در انجام جراحی­های غیرضروری دوری می­کنند.

درد کمر

شایع ترین علت کمردرد در جوامع مختلف فتق دیسک است ، که بیش از ۹۰ درصد علل کمردردها را تشکیل می دهد. فتق دیسک عمدتاً در سنین ۳۵ تا ۵۵ سالگی رخ می دهد که البته در سنین بالاتر نیز ممکن است دیده شود. از حدود ۱۵ سالگی به بعد دیسک بین مهره ای دچار تغییراتی می شود كه این تغییرات باعث كاهش  آب موجود در دیسک و در نتیجه كاهش انعطاف پذیری آن  می­شود. در صورت وارد آمدن فشار نامناسب به دیسک فرسوده، قسمت پشتی دیسک دچار فتق یا بیرون زدگی می شود و این بیرون زدگی روی نخاع یا رشته های آن فشار وارد می كند و باعث شکل­گیری دیسک کمر می­شود. برای درمان دیسک کمر نیز راه­های مختلفی پیشنهاد شده است که با توجه به شدت پیشروی درد و تشخیص پزشک درمان­ متفاوت است . در روش­های قدیمی درمان اگر بیماری با درمانهای ساده مانند درمان دارویی – آب درمانی و استراحت درمان نمی­شد، انجام عمل جراحی را بعنوان گزینه بعدی مطرح می­کردند اما امروزه تزریق دیسکوژل یک روش درمانی مناسب است که در درمان و تسکین درد روندی کارساز به حساب می­آید. دیسکوژل ماده ای است که در فضای دیسک تزریق می شود.این روش درمانی برای بیمارانی که به هیچ وجه تمایل به عمل جراحی ندارند یا به علت بیماری های زمینه ای، بیهوشی برایشان خطرناک است، کاربرد دارد و درمان دیسک کمر روشی مناسب است.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.