تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

آنفولانزا شوخی نیست

این روزها میزان افرادی که به آنفولانزا مبتلا می‌شوند در سطح کشور رو به افزایش است و روز به روز به تعداد افرادی که جان خود را بابت ابتلا به این بیماری از دست می‌دهند، بیشتر می‌شود. در این مقاله قصد داریم درباره آنچه باید برای ایمن ماندن در برابر آنفولانز و علائم آنفولانزا، صحبت کنیم. همراه بی کلک باشید.

آنفولانزا شوخی نیست

افراد غالباً از بیماری “آنفولانزا” برای معرفی بسیاری از بیماری‌های مختلف استفاده می‌کنند، اما وقتی متخصصان پزشکی می‌گویند “آنفولانزا”، منظور آنها بیماری آنفولانزا است و دانستن این تفاوت بسیار مهم است.

علائم آنفولانزا

به گفته مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها (CDC)، آنفولانزا یک بیماری مسری تنفسی است که در اثر انتشار ویروس آن به وجود می‌آید، که نزدیک به نیم میلیون نفر را بیمار می‌کند و هزاران نفر را در طی فصل آنفولانزا به کشتن می‌دهد. از آنجا که این بیماری می‌تواند بسیار کشنده باشد، مهم است بدانید که آنفولانزا چه علائمی دارد و چه موقع باید سریعاً به پزشک مراجعه کرد.

آنفولانزا چیست؟

سه نوع ویروس آنفلوانزا وجود دارد که باعث ایجاد این بیماری در بدن انسان می‌شود: آنفلوانزا A، آنفولانزا B و آنفولانزای C (هر چند که نوع C آن خفیف است). آنفلوانزا A چند درجه مختلف دارد، در حالی که نوع B تنها یک درجه دارد، اما دارای انواع و اقسام مختلف است.

با توجه به گفته مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها، همه این موارد به اشکال مختلف می‌توانند شما را در فصل آنفولانزا بیمار کنند.

علائم آنفولانزا چیست؟

تعیین اینکه آیا شما به آنفولانزا یا سرماخوردگی مبتلا شده‌اید، دشوار است؛ اگرچه نحوه تشخیص آنها از هم، شدت علائم در شماست. علائم سرماخوردگی مانند گرفتگی گوش، آبریزش یا تورم بینی و گلو درد، خفیف‌تر از علائم آنفولانزا خواهد بود، که شامل علائم سرماخوردگی به علاوه تب، لرز، سردرد و خستگی شدید می‌شود.

اگر فکر می‌کنید ممکن است آنفولانزا داشته باشید، مهم است که به پزشک مراجعه کنید و آزمایش‌های لازم برای تشخیص ویروس را انجام دهید.

آنفولانزای معده چیست؟

علائم آنفولانزا

آنفولانزای معده آنفولانزای شبیه سرماخوردگی نیست. نیکت سونپال، متخصص داخلی و متخصص گوارش، می‌گوید: “علائم اصلی که فرد مبتلا به آن دارد شامل اسهال آبکی و استفراغ می‌شود.” “ممکن است شما درد معده، گرفتگی، تب، حالت تهوع و سردرد نیز داشته باشید.”

اگرچه این بیماری در اکثر بزرگسالان نسبتاً خفیف است، اما اگر با کمبود آب بدن روبهٰ‌رو شدید یا بیش از یک یا دو روز علائم آن را تجربه کردید، ممکن است بیماری به مرحله جدی رسیده باشد و زمان آن فرا رسیده است که با پزشک خود تماس بگیرید.

ممکن است به عفونت ثانویه مبتلا شوید

دکتر آرتور می‌گوید، ویروس آنفلوانزا می‌تواند، هنگامی که باعث بیماری‌هایی مانند ذات الریه و التهاب کیسه‌های هوا در ریه‌ها شود، کشنده و مرگبار شود. عفونت ثانویه در آنفولانزا می‌تواند کشنده باشد.

سایر موارد جدی که ویروس آنفلوانزا می‌تواند به عفونت‌های تهدید کننده زندگی منجر شوند عبارت‌اند از: التهاب قلب (ورم عضله قلب)، مغز (ورم مغز) و سپتیسمی، واکنش بدن به عفونت که باعث ایجاد التهاب در بدن می‌شود، و می‌تواند منجر به نارسایی اندام یا مرگ شود. مراقب علائم زیر باشید تا بدانید چه موقع خطر آنفولانزا در شما بیش‌تر می‌شود:

مشکل در تنفس

دکتر سونپال می‌گوید، داشتن تنفس سخت و معمولی – یا احساس تنگی تنفس – علائمی است که نشان دهنده عوارض آنفولانزا است. این تنگی نفس چیزی بیش‌تر از پر بودن بینی است که نفس کشیدن را سخت می‌کند.

بیماری عفونی مانند ذات الریه باعث پر شدن ریه‌ها می‌شود. شما نمی‌توانید نفس عمیق بکشید. عوارض تنفسی در افراد مبتلا به آسم که به آنفولانزا مبتلا هستند، بیشتر دیده می‌شود.

درد قفسه سینه یا شکم

علائم آنفولانزا

اگر با درد قفسه سینه روبه‌رو شدید، باید برای رد کردن هر گونه احتمال به مشکل قلبی به اورژانس مراجعه کنید. این می‌تواند نشانه‌ای از التهاب قلب یا پریکاردیت (التهاب کیسه در اطراف قلب) باشد. اگر شما از یک مشکل قلبی مانند نارسایی احتقانی قلب رنج می‌برید، عفونت ناشی از آنفولانزا می‌تواند شرایط این بیماری را بدتر کند.

سرگیجه یا سردرگمی ناگهانی

دکتر آرتور می‌گوید، در حالی که تب بالا می‌تواند احساس کم تحرکی به شما بدهد، سرگیجه شدید، مشکلات شناختی و سردرگمی می‌تواند نشانه‌ای از عفونت آنفولانزا باشد. اگر شروع به تجربه چنین علائمی کردید، مهم است که سریعاً به پزشک و بیمارستان مراجعه کنید.

استفراغ شدید یا مداوم

هرگونه استفراغ ناشی از آنفولانزا باید فقط دو روز دوام داشته باشد، اگر بیشتر از این مدت طول بکشد، یا اگر در استفراغ خون باشد یا تب بالای ۱۰۴ درجه فارنهایت داشته باشید، یا نمی‌توانید مایعات را بیش از یک روز نگه دارید، باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

شما سن یا اندازه خاصی دارید

طبق هشدار دکتر سونپال، احتمال ابتلا به آنفولانزا در سالمندان بالای ۶۵ سال و افرادی که دچار اضافه وزن یا چاقی هستند بیشتر است و عوارض جدی را متحمل می‌شوند.

به گفته مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها، این گروه‌ها دارای سیستم ایمنی ضعیف‌تر و واکنش ایمنی کم‌تری به ویروس‌ها هستند و بنابراین می‌توانند در معرض خطر عوارض بسیاری قرار بگیرند.

بیماری مزمن دارید یا باردار هستید

علائم آنفولانزا

ابتلا به آنفولانزا در شرایط سالم به اندازه کافی دشوار است، اما اگر فردی به یک بیماری مزمن ابتلا یا باردار باشد و به این بیماری مبتلا شود، در معرض خطر بیشتری قرار دارد و با عوارض جدی روبه‌رو می‌شود.

باردار بودن یا ابتلا به یک بیماری مزمن ریه مانند آسم، انسداد مزمن ریوی، برونشکتازی و فیبروز کیستیک، فرد را در معرض خطر ابتلا به عوارض آنفولانزا قرار می‌دهد.” براساس گفته مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها، افرادی که باردار هستند در مقایسه با افرادی که در همان سن باردار نیستند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری و مواجه با عوارض آن قرار دارند.

نوزاد بودن

کودکان زیر ۵ سال و بخصوص نوزادان زیر دو سال نیز بیشتر به دیگر افراد، در معرض خطر ابتلا به آنفولانزا هستند.

اگر متوجه شدید کودک شما در تنفس دچار مشکل است، تغییراتی در رنگ پوست او ایجاد شده و رنگ پوست او مایل به آبی شده است، بیش از حد بدخلقی می‌کند، تب دارد و روی پوستش جوش زده است، از خوردن مایعات خودداری می‌کند، یا دارای علائم آنفلوانزا است که بهبود می‌یابد اما بعد از آن با تب شدیدتر می‌شود، باید سریعاً با پزشک تماس بگیرید.

احتیاط را برای گروه سنی نوزاد رعایت کنید

نوزادان در حال توسعه سیستم ایمنی بدن خود هستند، بنابراین اگر فکر می‌کنید کودک زیر دو سال شما آنفولانزا دارد، به خصوص اگر در تنفس یا خوردن مشکل دارد، هنگام گریه اشک نمی‌ریزد، یا به اندازه کافی ادرار ندارد، باید سریعاً به پزشک معالج مراجعه کنید. دکتر آرتور می‌گوید: همیشه بهتر است شرایط ایمن برای این گروه سنی را محیا کنید تا اینکه بعدا پشیمان شوید.

چگونه خود را از آنفولانزا محافظت کنید

دکتر آرتور می‌گوید، بهترین دفاع مطلق در برابر آنفولانزا، واکسن آنفولانزای سالانه است. مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها توصیه می‌کند همه افراد از شش ماهگی و بالاتر هر سال واکسینه شوند تا خطر ابتلا به آنفولانزا کاهش دهند. اگر آنفولانزا دارید، اگر باید داروهای ضد ویروسی (مانند تامیفلو) مصرف کنید، برای کوتاه کردن مدت زمان بیماری یا جلوگیری از عوارض آن، با پزشک خود مشورت کنید.

سرماخوردگی در برابر آنفولانزا؛ تفاوت آنها چیست؟

آب ریزش بینی، گلو درد و تپش قلب؟ آیا اینها علائم سرماخوردگی است یا آنفولانزا؟ اینفوگرافیک ما همه چیز را در یک نگاه به شما می‌گوید.

علائم آنفولانزا را بسیار جدی بگیرید و در صورت مشاهده هر گونه تشدید وضعیت در سلامتی خود به پزشک مراجعه کنید. آنفولانزا شوخی نیست.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.