خانه » سلامت » علت و راه های درمان تلخی دهان

علت و راه های درمان تلخی دهان

غیر از آن حس معمول چشایی که پس از خوردن خوردنی ها یا داروهای تلخ مزه پدید می آید، بروز چنین حسی دلایل گونه گون دارد: برخی بیماری ها، اختلالات، عادت ها و… حتی مسمومیت ها هم به احساس تلخی موقت یا مداوم دهان می انجامد و به همین دلیل، بهترین کار معاینه پزشک و کشف دقیق منشأ تلخی است؛ اما اطلاع از آگاهی های پی آمده ممکن است مفید باشد:

– مشکلات عادتی همچون کشیدن سیگار و استفاده از دخانیات بخصوص قلیان، عادت نداشتن به نوشیدن گاه به گاه آب و در نتیجه کم آبی بدن و خشکی زبان و حلق، مسواک نزدن، بد مسواک زدن، نفس کشیدن از مسیر دهان به جای بینی که سبب خشکی زبان و دهان می شود، حتی عادت فراگیری مثل تند و با عجله خوردن غذا، مزه دهان برخی افراد را تلخ می کند. ببینید آیا جزو این افرادید؟ در این صورت، برخلاف باور عمومی: «ترک عادت موجب بهبود است»!

– مشکلات دهان و دندان مثل التهاب، عفونت یا خونریزی لثه، زبان یا غدد بزاقی، خرابی یا افساد دندان حتی اگر ناحیه ریزی از سطوح مینای دندان را دچار کرده باشد، اختلال عصب های چشایی، رفلکس یا بازگشت مقداری از اسید معده تا ناحیه انتهایی زبان یا حتی بخش بیشتری از دهان، مشکلات معدوی، گوارشی، کبدی، صفراوی، التهابات ناحیه بالایی گلو مثل ورم یا چرک، کمبود ویتامین B12، سرماخوردگی، تحریک سینوس ها و مانند اینها نیز ممکن است باعث چنین حسی شود. چاره کار را نتیجه معاینه متخصصان پزشکی معلوم می کند.

-در بسیاری موارد، تکثیر و تجمع باکتری ها هم سبب تلخی دهان می شود. اگر لایه ای نازک و سفید در انتهای زبانتان می بینید، از این پس با مسواکی نرم، پرزهای چشایی روی زبانتان را به آرامی مسواک بزنید تا این لایه از بین برود. باکتری های یادشده گاهی به جای سفیدی متمایل به زرد یا چرک رنگ است. در صورت رفع مزه تلخ پس از پاک شدن باکتری ها، منشأ اصلی را یافته و آن را درمان کرده اید.

– غم، ناراحتی های عصبی، افسردگی، ترس، نارضایتی از زندگی یا مسأله ای تکرار شونده و مانند آن هم اثرات روانی خود را بر جسم می گذارد و زندگی که تلخ شود، کام هم تلخ می شود!

– حوزه های دندانپزشکی، روان شناسی، گوارش، حلق و بینی و… پیشرفت های بسیار کرده است. نزد متخصصان مجرب بروید تا بسادگی از منشأ آن مطلع و از درمانش بهره مند شوید.

.

مطلب پیشنهادی

روش تهیه و استفاده ماسک های عسل

عسل علاوه بر خواص غذایی و دارویی، یکی از قدیمی ترین مواد طبیعی موثر و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.