تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

برای داشتن دندان هایی زیبا و سالم، مسواک زدن کافی نیست

برای داشتن دندان هایی زیبا و سالم، مسواک زدن کافی نیست

همه دوست دارند لبخندی زیبا و دندان‌های ردیف، سفید و سالم داشته باشند ولی برای رسیدن به این هدف چه کارهایی باید انجام داد؟

آیا شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که هنگام لبخند زدن حسابی حواس شان به دندان‌هایشان هست تا مبادا کسی آنها را ببیند یا جزو آنهایی هستید که هنگام لبخندزدن خیلی راحت و بدون هیچ ترسی قهقهه می‌زنید، به گونه‌ای که همه دندان‌هایتان دیده می‌شود؟ این‌که هر فرد به چه صورت می‌خندد شاید خیلی مساله مهمی نباشد، ولی داشتن دندان‌های سالم و سفید خیلی مهم است.

برای داشتن لبخندی زیبا باید به وضع دندان‌ها در فک، طرز قرار گرفتن دندان‌ها با یکدیگر و روابط دو فک نسبت به همدیگر توجه داشت. به عبارت ساده‌تر این‌که هر فرد فک‌های خود را از یکی از والدین به ارث می‌برد و دندان‌های خود را از والد دیگر؛ برای مثال وقتی فرد فک مناسب یا کوچک‌تر را از یکی از والدین و دندان بزرگ‌تر را از والد دیگر به ارث می‌برد، چنین مساله‌ای باعث شلوغی و به هم ریختگی دندان‌ها در فک‌ها می‌شود که مسلما لبخند زیبا را به دنبال نخواهد داشت. پس یکی از عوامل مهم در ظاهر دندان‌ها ژنتیک است.

کوتاهی در نگهداری

تنبلی‌ در رعایت بهداشت دهان و دندان باعث تخریب دندان می‌شود و احتمال دارد کار به کشیدن آن بینجامد. کشیدن یک دندان باعث حرکت دندان کناری به طرف دندان کشیده شده می‌شود. فرم و شکل دندان‌ها به این شکل تغییر می‌کند و دندان‌ها از هم فاصله می‌گیرند و حتی احتمال چرخش نیز وجود دارد. افرادی که بهداشت دهان را به طور کامل رعایت نمی‌کنند ممکن است دندانشان پوسیده نشود ولی باید در چنین شرایطی انتظار ناراحتی لثه را داشت. همین ناراحتی لثه باعث از دست رفتن استخوان اطراف ریشه می‌شود و دندان‌ها لق‌شده و در نهایت از دست می‌روند. این مساله هم می‌تواند باعث حرکت، جابه‌جایی و نامنظمی دندان‌ها شود که لبخند زیبا را به دنبال ندارد.

از کودکی به فکر باشید

شاید بعضی از افراد تصور کنند برای داشتن دندان‌های زیبا و سالم فقط باید به دوران بزرگسالی توجه کرد، در حالی که چنین تصوری نادرست است و از دوران کودکی باید به آن توجه داشت. یک لبخند زیبا و دندان‌های سالم و مرتب، متاثر از دوران کودکی است، به عبارت ساده‌تر این‌که برای داشتن لبخند زیبا باید از دوران کودکی به وضع رویش دندان‌های شیری و فک‌ها توجه کرد. والدین باید توجه داشته باشند هر شش ماه یک‌بار کودک خود را از دو سالگی برای درمان‌های پیشگیرانه نزد دندانپزشک ببرند تا در صورت نیاز، اقدام‌هایی را مانند فلورایدتراپی یا پر کردن شیارهای عمیق دندان برای کودک انجام ‌شود. اگر روابط فکی از حالت طبیعی خارج شود، نیاز به درمان‌های پیشگیری ارتوپدی فک و صورت احساس شده و این درمان‌ها توسط متخصصان ارتودنسی انجام می‌شود.

پریدن از موانع ضد زیبایی

برای داشتن لبخندی زیبا فقط داشتن دندان‌های سالم و زیبا کافی نیست و باید به موارد دیگری هم توجه کرد؛ برای مثال بیماری‌هایی مانند شکاف کام و لب شکری می‌توانند روی لبخند تاثیر بدی بگذارند و ظاهر دهان فرد را نازیبا کنند. به همین دلیل باید نسبت به درمان این نوع بیماری‌ها اقدام کرد و والدین باید به این مساله توجه کافی داشته باشند و قبل از پنج سالگی کودک خود را برای درمان نزد متخصص جراح فک و صورت و ارتودنسی ببرند تا به زیبایی فرد در بزرگسالی لطمه وارد نشود.

دندان‌های کوچک، تخریب‌های بزرگ

بعضی از والدین تصور می‌کنند خطر پوسیدگی و آسیب دندان نوزادشان را تهدید نمی‌کند، در حالی که چنین تصوری نادرست است و باید از زمانی که یک یا دو دندان در دهان نوزاد می‌روید، به بهداشت دهان و دندان او توجه کافی داشت. توجه به این مساله از اهمیت زیادی برخوردار است و مادر باید بعد از شیر دادن به نوزاد با گاز استریل یا حوله تمیز، دندان‌های کودک را تمیز کند. این کار درست مثل مسواک زدن است.

این بهداشت عمومی است

هر فردی باید به صورت مستمر با فاصله شش ماه یک‌بار به دندانپزشک مراجعه کند تا اگر مشکلی در دهان یا دندانش وجود دارد، دندانپزشک اقدام‌های لازم را برای پیشگیری یا بهبود انجام دهد. استفاده از مسواک نرم و مناسب یکی دیگر از مواردی است که همه افراد باید به آن توجه کنند. خیلی از افراد تصور می‌کنند مسواک زدن برای سلامت دهان و دندان کافی است، در حالی که چنین تصوری نادرست است و استفاده از نخ دندان و دهان‌شویه در کنار مسواک زدن توصیه می‌شود.

دوستی میکروب و خمیردندان

بعضی از افراد ممکن است همیشه مسواک بزنند و از نخ دندان و دهان‌شویه هم استفاده کنند، ولی با این حال باز هم دچار پوسیدگی دندان شوند. یکی از مواردی که این افراد باید به آن توجه داشته باشند انتخاب خمیردندان است. خمیردندان مناسب از موارد قابل توجهی است که می‌تواند در پیشگیری از بیماری‌های دهان و دندان نقش مهمی داشته باشد. خمیردندان‌ها دارای مواد ضدعفونی‌کننده، شوینده، ترکیبات آنتی‌بیوتیک و مواد ساینده هستند؛ بنابراین چنانچه فردی به طور مداوم از یک نوع خمیردندان استفاده کند، میکروب‌های دهان نسبت به آنتی‌بیوتیک داخل خمیردندان مقاوم شده و عملا کارایی مسواک زدن از بین می‌رود.

خوب‌ها را بشناسید

برای انتخاب یک خمیردندان خوب باید چند نکته‌ را رعایت کنید؛ برای مثال یک خمیردندان خوب باید مورد تائید وزارت بهداشت و سازمان‌ها و انجمن‌های مرتبط با دندانپزشکی باشد. همچنین مواد ساینده، ضدعفونی‌کننده و آنتی‌بیوتیک در آن به مقدار لازم و با کارایی مناسب وجود داشته باشد. اگر در خمیردندانی مواد ساینده بیش از اندازه لازم باشد، باید انتظار سایش دندان و تخریب نسج مینای دندان، بخصوص در طوق لثه را داشت. چنین خمیردندانی نه‌تنها به سلامت دندان‌ها کمک نمی‌کند بلکه به آنها آسیب هم وارد می‌کند.

ارتودنسی تا چه سنی؟

اردتودنسی یا ردیف کردن دندان‌ها، یکی دیگر از کارهایی است که به ردیف شدن و ظاهر زیبای دندان‌ها کمک می‌کند و بهتر است آن را در سن پایین انجام داد، چراکه نتیجه بهتری به همراه دارد. البته ارتودنسی را در هر سنی می‌توان انجام داد، ولی بهترین زمان برای انجام این کار سن شروع بلوغ در دختران ده سالگی و در پسران 15 سالگی است. چنانچه فرد در سن پایین‌تری باشد ممکن است دندانپزشک، ارتودنسی پیشگیری با پلاک متحرک را انجام دهد.

دکتر غلامرضا ولی زاده کاخکی

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.