خانه » سلامت » پیشگیری و درمان » علائم سرطان خون را میشناسید؟

علائم سرطان خون را میشناسید؟

آیا تا بحال به علائم و دلایل سرطان خون فکر کرده اید! در این مطلب میخواهیم علائم سرطان خون را برای شما کاربران مجله اینترنتی بی کلک بازگو کنیم، با ما همراه باشید

لوسمی یک سرطان خون یا مغز استخوان است.

مغز استخوان سلول های خونی تولید می کند.

لوسمی زمانی می تواند رخ دهد که یک مشکل با تولید سلول های خونی وجود داشته باشد.

این عارضه معمولا بر روی لکوسیت ها یا سلول های سفید خون اثرمستقیم می گذارد. این عارضه بیشتر در افراد بالای ۵۵ سال تاثیر می گذارد، اما می توان گفت که این نوع از سرطان شایع ترین آن ها در بین افراد زیر ۱۵ سال می باشد.

سرطان نشانه هایي مهمی دارد کـه اگر زود آن ها را شناسایی کنید و بـه دکتر مراجعه کنید حتماً درمان خواهید شد و جای نگرانی نیز نخواهد بود.

انواع مختلفی از سرطان خون وجوددارد کـه عده اي از ان‌ها در کودکان شایع اسـت و عده اي از انواع سرطان خون بیشتر در افراد بزرگسال مشاهده می شود.

Image result for ‫سرطان خون‬‎

در بیماری سرطان خون گلبول‌هاي‌ سفید نقش دارند.

بدن بـه طور طبیعی گلبول‌هاي‌ سفید را کـه نقش دفاعی دارند، تولید می کند اما در مبتلایان بـه این نوع سرطان، مغز استخوان گلبول‌هاي‌ سفید غیرطبیعی تولید میکند کـه عملکرد درستی ندارند.

درمان سرطان خون می تواند فرآیندی پیچیده باشد کـه بـه نوع بیماری و فاکتورهای دیگر بستگی دارد هرچند راهکارهایی وجوددارد کـه در موفقیت آمیز بودن روش‌هاي‌ درمانی ان نقش دارند.

 

نشریه “تایمز آو ایندیا” دراین پست بـه عده اي از علائم خاموش این بیماری اشاره کرده‌ کـه شامل موارد زیر اسـت:

– اگر پس از هشت ساعت خواب شبانه همان‌ گونه احساس خستگی و بی حالی دارید لازم اسـت این موضوع را جدی بگیرید. همچنین احساس خستگی و ضعف می تواند از کمبود گلبول‌هاي‌ قرمز کـه بـه عنوان کم‌خونی شناخته میشود نیز ناشی شود.

 

– تنگی نفس یکیدیگر از نشانه‌هاي‌ سرطان خون اسـت. احساس خستگی برای مدت زمان طولانی بدن را ضعیف کرده و فرد را دچار تنگی نفس میکند. این تنگی نفس میتواند حتی بعد از بالا رفتن از تعداد محدودی پله نیز بوجود آید.

 

– ظاهر شدن کبودی‌هاي‌ بی دلیل روی بدن میتواند بـه دلیل سرطان سلول‌هاي‌ خونی باشد. این کبودی‌ها بـه دلیل پایین بودن تعداد پلاکت‌ها یا بافت‌هاي‌ لخته کننده خون اسـت. این لکه‌هاي‌ بنفش رنگ دربخش‌هاي‌ مختلف بدن بخصوص پاها و آرنج قابل رویت هستند.

 

– متورم شدن لثه‌ها همیشه ناشی از عدم رعایت بهداشت دهان و دندان نیست. در عده اي از مبتلایان بـه این نوع سرطان ورم لثه‌ها مشاهده می شود.

 

– بزرگ شدن طحال نشانه نوع مزمن بیماری سرطان خون اسـت. همچنین موجب کم اشتهایی می شود.

 

– تب مکرر نشان دهنده وجود عفونت و ضعف سیستم ایمنی اسـت کـه میتواند با سرطان خون مرتبط باشد.

 

– تعریق در شب موضوع عادی نیست و گاهی از عفونت‌هایي ناشی می شود کـه با بیماری سرطان خون مرتبط اسـت.

 

– سردردها همیشه بـه دلیل استرس یا تنش نیستند. سردردهای مکرر ممکن اسـت از سرطان خون یا حتی خون ریزی در سر ناشی شوند.

22 علامت مهم درباره سرطان خون !
سرطان خون

دیگر علایم مهم سرطان خون

سرطان خون با این حال می تواند علائم ظریف و شگفت انگیزی داشته باشد و شـما باید بـه این بیماری مشکوک شوید اگر هرکدام از علائم زیر را برای مدت طولانی در خود مشاهده میکنید:

 

تعریق شبانه:

این نوع تعریق ان‌قدر زیاد اسـت کـه بستر فرد خیس می شود.

 

سردرد ضربان دار:

این نشانه اگر چه معمول نیست، اما ممکن اسـت نشانه کم خونی ناشی از لوسمی و یا یک مشکل تهدیدکننده حیات مانند خون ریزی سر باشد.

 

رنگ پریدگی شدید:

رنگ پریدگی غیر معمول ممکن اسـت نشانه‌اي از کم خونی در نوع حاد لوسمی ودر برخی انواع مزمن ان باشد.

 

درد استخوان:

سلول‌هاي‌ بدخیم در مغز استخوان ساخته می شوند، بنابر این اگر دچار درد خفیف تا شدید در استخوان ‌ها شدید بـه دکتر مراجعه کنید.

 

ورم غدد لنفاوی:

گردن، زیر بغل، کشاله ران و مناطق دیگر بدن را جهت پیدا کردن ورم قابل توجه، اما بدون درد غدد لنفاوی بررسی کنید. برای غدد در طول یک عفونت طبیعی اسـت کـه متورم شوند، اما باقی ماندن دراین حالت و یا رشد روز بـه روز می تواند نشانه‌ي لوسمی و یا لنفوم باشد.

خون ریزی غیرعادی از بینی، لثه، روده، ریه و یا حتی سر ممکن اسـت نشانه کمبود پلاکت و مشکلات انعقاد خون و نوع حاد سرطان خون باشد.

 

بثورات پوستی:

لوسمی پوست یا بثورات، ناشی از سندروم شیرین هستند کـه طبق معمولً با سرطان خون در ارتباط اسـت. لوسمی پوست تقریبا همیشه طوری بـه نظر میرسد کـه در زیر پوستتان یک توده قرار دارد و این توده شروع بـه رشد می کند و گاهی شبیه پلاک میشود.

از سوی دیگر، بثورات سندروم شیرین بـه نظر خشن و قرمز می آیند، درست شبیه یک واکنش آلرژیک. اگر چه بثورات در تمام بیماری‌ها از نظر خارش و اندازه مشترک هستند، اما راش‌هاي‌ مرتبط با سرطان خون روز بـه روز گسترش مییابند و رشد میکنند.

 

خستگی و ضعف:

شایع ترین علامت انواع سرطان خون اسـت و بـه دنبال کمبود گلبول‌هاي‌ قرمز خون ایجاد میشود و ترکیبی از خستگی‌هاي‌ جسمی را بـه وجود می‌آورد. خستگی ناشی از سرطان خون بـه مرور زمان میل بـه ناگوار‌تر شدن دارد.

 

22 علامت مهم درباره سرطان خون !
سرطان خون

 

تنگی نفس:

این علامت نتیجه کم خونی و یا در موارد نادر نتیجه وجود توده در قفسه سینه اسـت. افراد مبتلا دراین شرایط برای تنفس دچار مشکل جدی می شوند و ممکن اسـت راه رفتن کوتاه مدت هم برایشان زجرآور باشد. تنگی نفس همچنین می تواند در اثر سرطان ریه باشد.

 

کبودی خود بـه خودی و طولانی مدت:

کبودی‌هاي‌ بدون دلیل ممکن اسـت نشانه سرطان خون باشد. این کبودی‌ها ممکن اسـت در هر جای بدن وجود داشته باشند، اما بیشتر در پا‌ها و دست‌ها دیده می شوند.

 

خون ریزی غیر معمول:

خون ریزی غیرعادی از بینی، لثه، روده، ریه و یا حتی سر ممکن اسـت نشانه کمبود پلاکت و مشکلات انعقاد خون و نوع حاد سرطان خون باشد.

 

لثه‌هاي‌ متورم:

طبق معمولً یکی از بارزترین نشانه‌هاي‌ ابتلا بـه بیماری لوسمی حاد اسـت. لوسمی یک نوع سرطان خون اسـت کـه باعث تولید غیرطبیعی و بیش از حد سلول‌هاي‌ سفید خونی می شود.

 

احساس پف کردن:

یکی از نشانه‌هاي‌ نوع مزمن لوسمی، بزرگ شدن طحال اسـت کـه ممکن اسـت منجر بـه کاهش اشتهای فرد مبتلا شود، زیرا بـه دلیل فشار وارده از سمت طحال بـه معده، فرد احساس سیری میکند و مواد غذایی کمتری مصرف می نماید.

 

درد در قسمت بالایی سمت چپ شکم:

بزرگ شدن طحال ناشی از سرطان خون منجر بـه درد شدید در شکم میشود. از آنجا کـه طحال در قسمت چپ و بالای شکم قرار گرفته اسـت، درد دراین ناحیه احساس میشود.

 

تب یا لرز:

بی‌قراری و لرز طبق معمولً دریک‌چهارم افراد مبتلا بـه لوسمی حاد دیده میشوند. در اغلب موارد، تب مکرر درجه پایین نشانه عفونت و ضعف سیستم ایمنی اسـت کـه ممکن اسـت ناشی از سرطان خون باشد.

آیا سرطان خون درمان دارد؟

امروزه با پیشرفت تجهیزات پزشکی و بالا رفتن تجربه انکولوژیست ها خوشبختانه توانسته اند که ۹۰ درصد بیماری های مزمن و حاد خونی را کنترل و درمان کنند.

ازآنجایی که این سرطان ها از سلول های خونی معیوب ناشی می شوند موجب تشکیل توده های جامد نشده اما در خون جریان می یابد بدان معنا که پزشکان  نمی توانند سرطان خون یا سرطان غدد لنفاوی را تنها با عمل جراحی درمان کنند زیرا سلول های سرطانی در یک توده  جامد به یکدیگر نچسبیده اند در عوض آن ها از روش های درمانی متفاوتی استفاده می کنند.

روش های دیگر درمان سرطان خون شیمی درمانی و پرتو درمانی و یا درمان های ترکیبی است که بیمار با مشورت با فوق تخصص سرطان شناس بهترین درمان را انتخاب می نماید.

روش درمانی دیگر مصدود کردن پیام های فریب دهنده از سلول های سرطانی می باشد که سیستم ایمنی بدن را تشویق به حمله نمودن می نماید. مصرف برخی ازداروها به نام مهار کننده نقطه بازرسی نیز در درمان این بیماری مفید می باشد.

سرطان خون کدام قسمت از بدن را تحت تاثیر قرار می دهد؟

  • قلب
  • ریه ها
  • بیضه ها
  • کلیه ها
  • دستگاه گوارشی

اگرسرطان خون در مراحل اولیه تشخیص داده شود، قابل درمان می باشد. انکولوژیست حاذق با روش  پیوند مغز استخوان این بیماری را درمان می کند. اگر این پروسه در کنار شیمی درمانی اعمال شود، بهترین نتایج را برای بیمار به همراه می آورد.

.

مطلب پیشنهادی

روش تهیه و استفاده ماسک های عسل

عسل علاوه بر خواص غذایی و دارویی، یکی از قدیمی ترین مواد طبیعی موثر و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.