تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

معرفی ۱۵ نوع از بهترین چربی سوزهای گیاهی

گیاهان دارویی چربی سوز در طب سنتی را بشناسید

لیست 15 تایی از گیاهان چربی سوز

در ادامه چند چربی سوز گیاهی را معرفی میکنم که بدون نیاز به رژیم های سخت و طاقت فرسا موجب چربی سوزی و کاهش وزن شما خواهد شد.

آووکادو

برخی از رژیم گیرنده ها از مصرف آووکادو اجتناب می‌کنند زیرا یک آووکادوی متوسط حاوی 21 گرم چربی می‌باشد. اما همانطور که غذا، دشمن شما نیست، چربی نیز نمی‌تواند دشمنتان باشد، حداقل نه هر نوع چربی. با توجه به دستورالعمل‌های غذایی اداره پیشگیری از بیماری و ارتقاء سلامت ایالات متحده، آووکادو تنها میوه ای است که دارای چربی تک غیر اشباع (یک نوع چربی خوب که کلسترول را کاهش می‌دهد) می‌باشند و همچنین آنها دارای حدود 80 درصد فیبر غذایی می‌باشند.

در یک مطالعه روی 26 فرد بزرگسال چاق، شرکت کنندگانی که در ناهارشان نصف یک آووکادو را خورده بودند، گزارش دادند که حس سیری بیشتر، گرسنگی کمتر و تمایل کمتری به پرخوری داشتند. مطالعات متعدد در مورد چربیهای تک غیر اشباع نشان داده اند که رژیم های سرشار از این مواد غذایی از تجمع چربی در اطراف ناحیه شکمی جلوگیری می‌کنند.

 

لوبیای سیاه

لوبیاها حاوی فیبر هستند و کالری کمی دارند اما برای چربی سوزی، لوبیای سیاه جزء بهترین لوبیاهاست. لوبیاهای تیره رنگ بطور کلی دارای مقادیر بالاتری از ترکیبات فنولیک هستند که می‌توانند در جذب گلوکز تداخل ایجاد کرده و نقش مهمی‌در کنترل وزن ایفا کنند. نصف فنجان لوبیای سیاه دارای 100 کالری و 6 گرم فیبر است و فاقد کلسترول یا چربی می‌باشد. آنها همچنین یک منبع عالی از پروتئین گیاهی هستند.با توجه به مطالعه دانشگاه کلرادو، مواد غذایی سرشار از نشاسته مقاوم (مانند لوبیای سیاه) به بدن کمک می‌کنند که در طول روز تا 24 درصد بیشتر کالری بسوزاند و از آنجا که لوبیاهای سیاه، شاخص قند خونی پایینی دارند، به بدن کمک می‌کنند که بجای جمع آوری و افزایش اندازه اسیدهای چرب، آنها را متابولیزه کند.

 

اسفناج

بسیاری از سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج، کالری کم و فیبر بالایی دارند که باعث می‌شود سریع تر احساس سیری کنید و کمتر بخورید. یک فنجان اسفناج خام حدود 3٫5 گرم فیبر دارد که بعلت تراکم مواد مغذی و این واقعیت که در هر وعده فقط 8 کالری دارد، قابل توجه است.

اخیرا مطالعاتی با استفاده از عصاره اسفناج که یک مایع غلیظ از این سبزی است، انجام شد. یک آزمایش سوئدی در دانشگاه لوند، 38 زن دارای اضافه وزن را بمدت 3 ماه مورد بررسی قرار داد و 95 درصد کاهش در میل به پرخوری و 43 درصد کاهش وزن بیشتر، مشاهده کرد. اسفناج، این توانایی را دارد که هوس های غذایی را کاهش دهد زیرا در بدن به آهستگی و بطور طبیعی تجزیه می‌شود و به معده امکان می‌دهد به مغز سیگنال بفرستد که به اندازه کافی غذا خورده است. برخلاف غذاهای بشدت فراوری شده و محصولات حیوانی، اسفناج، فرایند هضم را برای ارسال و دریافت این نوع سیگنالها بقدر کافی کند می‌سازد و مثل یک چربی‌سوز عمل می کند.

 

بروکلی

بروکلی مانند اسفناج، سرشار از فیبر و کلسیم است ــ این مواد مغذی، چربی را در بدن تجزیه کرده و از تشکیل چربی جدید جلوگیری می‌کنند. بروکلی خام در هر نصف فنجان، 4 گرم فیبر و فقط 20 کالری دارد. بروکلی، یک سبزی فوق العاده سیرکننده است که اشتهای شما را تا چندین ساعت بعد از یک وعده غذایی کنترل می‌کند.

بروکلی همچنین، ویتامین C بسیار بالایی دارد که اغلب با تقویت سیستم ایمنی بدن مرتبط است اما در چربی سوزی و کاهش وزن نیز نقش مهمی‌ ایفا می‌کند. محققانی که یک مطالعه کاهش وزن سالم را در مجله کالج تغذیه آمریکا منتشر کردند، نوشتند: افرادی که مقدار ویتامین C کافی داشتند، در طول یک جلسه تمرینی متوسط نسبت به افرادی که ویتامین c پایینی داشتند، 30% بیشتر چربی اکسید کردند. بنابراین ممکن است افرادی که کمبود ویتامین C دارند، در برابر از دست دادن توده چربی، مقاوم تر باشند.

 

بادام

آجیل ها یک مهارکننده اشتهای معروف هستند اما بادام بطور خاص به عنوان چربی‌سوز در بدن و با به حداکثر رساندن روند گوارش، موثر است. از آنجا که بادام ها، کربوهیدات (که باعث تحریک اشتها می‌شود) پایینی دارند، شما می‌توانید با خوردن حدود 20 تا 25 عدد بادام در روز، هوس های غذایی تان را کاهش دهید.جالب است که تحقیقات نشان می‌دهند افرادی که رژیم های غذایی سرشار از آجیل دارند، چربی بیشتری در مدفوعشان دفع می‌کنند. از آنجا که بادام و گردوی آمریکایی، دانه های چربی را ذخیره می‌کنند، آنها به آسانی بعنوان چربی، جذب بدن نمی‌شوند بلکه براحتی از دستگاه گوارش عبور می‌کنند.

 

چای سبز

چای سبز، یک اکسیر چربی‌سوز نامیده می‌شود زیرا حاوی پلی فنول هاست که آنزیمهایی را در سلولهای چربی شما فعال می‌کنند. یک پلی فنول به نام اپیگالوکاتچین گالات، بطور قابل توجهی وزن بدن را کاهش داده و با مسیرهای کنترل اشتها تعامل می‌کند.این گیاه با ریشه های عمیق در مراسم باستانی و سنت های معنوی، برای افزایش متابولیسم نیز بقدر کافی قدرتمند است. به دلیل خواص ترموژنیک آن، چای سبز باعث افزایش اکسیداسیون چربی که فرایند در هم شکستن یا تجزیه اسیدهای چرب و آزاد کردن انرژی است، می‌شود.

چربی سوزی با برگ بو + دارچین

یکی از معروف‌ ترین ترکیب‌ های غذایی برای کاهش وزن و از بین بردن چربی‌ های مضر بدن، استفاده از ترکیب برگ بو با چای دارچین است.برگ بو باعث کاهش ماندگاری آب با چربی‌ های بدن می‌ شود، درحالی‌ که دارچین با تریپن و اسیدهای ضروری آن، به سوختن چربی در سطح سلولی کمک می‌ کند.

 

سیر

اضافه کردن سیر تازه یا پودر سیر به غذا‌ها کمک می‌کند تا متابولیسم کربوهیدرات‌ها و چربی‌ها به گونه موثرتری صورت گیرند. مطالعات بر روی حیوانات نیز نشان می‌دهد که سیر از تجمع چربی‌ها در بدن جلوگیری می‌کند.

نعناع

طی تحقیقی که در سال ۲۰۰۹ منتشر گردید بوییدن نعناع باعث کاهش اشتها می‌شود. در این مطالعه افراد برای مدت یک هفته نعناع را می‌بوییدند. این افراد در این مدت کالری کمتری به نسبت گروه کنترل مصرف می‌کردند.

جعفری

جعفری گلوکز موجود در خون را کاهش می‌دهد؛ در نتیجه اشتها را کنترل می‌کند و فرآیند چربی سوزی را تسهیل می‌نماید.مصرف مواد غذایی تند و گرم می‌تواند متابولیسم را افزایش دهد و به افراد کمک کند تا مقدار بیشتری چربی را در مدت زمان کوتاهی بسوزانند. غذا‌های بسیار تند میزان متابولیسم را تا ۳۰ دقیقه بعد صرف غذا به اندازه ۲۰ درصد افزایش می‌دهند.

جینسینگ

در بسیاری از مطالعات صورت گرفته بر روی حیوانات، جینسینگ باعث لاغری شده است. زیرا جذب چربی از رژیم‌های پرچرب را کاهش می‌دهد.

 

گشنیز

گشنیز عملکرد‌های متابولیک را سرعت می‌بخشد و در تحقیقات انجام شده بر روی حیوانات باعث کاهش وزن می‌شود.

زنجبیل

زنجبیل تازه یا پودر زنجبیل اشتهای شما را کاهش می‌دهد.

هل

هل یکی دیگر از ادویه هایی است که دمای بدن و سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد. می توانید هل را با زنجبیل، دارچین و گل میخک مخلوط کرده و چایی مخصوص بسازید. همچنین می توانید هل را به قهوه و گوشت بیفزایید.

 

قاصدک

اگرچه عده زیادی از باغبان ها قاصدک را گیاهی هرز می دانند، این گیاه بین آشپزها به عنوان ماده ای مغذی و افزودنی مناسب برای غذا و نوشیدنی می باشد. گیاه هرز نیز باعث کاهش وزن و کاهش نفخ با افزایش ویتامین آ، ث و ای و مواد معدنی مانند آهن و پتاسیم می شود.

چربی سوزهای گیاهی

خردل به جنگ چربی شکم و پهلو بروید

گیاه خردل در واقع جز خانواده کلم (کلم بروکلی، کلم و کلم بروکسل)قرار دارد. نشان داده می شود که دانه های خردل 25 درصد نرخ متابولیک را افزایش می دهند که به این معنی است که کالری بیشتری را به طور موثربسوزانید در واقع، روزانه 3/5 قاشق چای خوری از دانه های خردل کمک می کند که 45 کالری اضافی دریک ساعت بسوزانید.

چربی سوزهای گیاهی

 

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.