تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

فعالیت های فیزیکی که باعث جوان ماندن فرد می شوند

در مجله اینترنتی بی کلک بخوانید : همانطور که می دانید ورزش مزیت‌های بسیاری برای بدن دارد. ورزش علاوه بر ایجاد انرژی، بهبود روحیه، تقویت و حفظ حالت فیزیکی بدن ، باعث جوانی فرد می‌شود. گزارشات جدید نشان می دهد، ورزش سرعت روند پیری را کاهش می‌دهد و اعتمادبه‌نفس را بالا می‌برد. یک عامل کلیدی در سلامت سلولی، تلومرها هستند که از رشته های مواد ژنتیکی در سلول های ما محافظت می کنند.

 

 

کلاهک‌های حفاظتی در انتهای هر کروموزوم سلول‌های بدن وجود دارند که تلومر نامیده می‌شود و مانع از آسیب دیدن کروموزوم هنگام تقسیم سلول می‌شود. هر سلول در بدن مجموعه‌ای از ژن‌ها را حمل می‌کند که برای هر فرد منحصربه‌فرد است. تلومر‌ها که در انتهای رشته کروموزوم قرار می‌گیرند، از هزاران توالی کوتاه DNA بی‌مصرف ساخته می‌شوند که در غلافی پروتئینی قرار می‌گیرند.

ورزش سبب جوانیسلول‌های ما با فرآیند همانندسازی قادر به تقسیم سلولی و ایجاد یاخته‌ای مشابه خود خواهند بود. این فرآیند دائما در طول عمر انجام می‌گیرد. در حین این فرآیند تلومر‌ها کوتاه و کوتاه‌تر می‌شوند. علت این موضوع تک رشته‌ای بودن این توالی‌ها و عدم توانایی سیستم تقسیم سلولی در همانندسازی آن‌ها می‌باشد. ساخت این رشته‌ها وابسته به آنزیمی موسوم به تلومراز می‌باشد. در نهایت کاهش بسیار زیاد طول تلومر‌ها با تضعیف کارکرد سلول‌ها و پیری سلولی همراه می‌گردد.

ارتباط این فرآیند با بیماری‌های مرتبط با سن نیز مورد اثبات قرار گرفته است اما با این حال هنوز به طور کامل مشخص نیست که آیا این توالی‌ها عاملی برای پیری هستند ویا تنها، نشانه‌ای از آن می‌باشند. نتایج پژوهش‌های اخیر دانشمندان نشان از تاثیر استرس، استعمال سیگار، رژیم غذایی ضعیف و چاقی در سرعت گرفتن فرآیند کوتاه شدن تلومر‌ها دارد.

اخیرا محققان دانشگاه لایپزیگ در آلمان و موسسات تحقیقاتی دیگر به بررسی اینکه آیا انواع مختلف ورزش می تواند روند پیری بیولوژیکی را کاهش دهد یا خیر پرداخته اند. این گروه با اندازه گیری طول تلومر و فعالیت تلومراز شرکت کنندگان که در طول مدت مطالعه  سه نوع فعالیت ورزشی از جمله ، استقامتی، هوازی و مقاومتی انجام می دانند. بر اساس نتایج فعالیت تلومراز در افرادی که تمرینات استقامتی و شدت بالا را انجام داد، دو تا سه برابر شد، در حالی که طول تلومر نیز به میزان قابل توجهی افزایش می یافت.

ورزش جوانی

 ورزش چگونه باعث جوان ماندن فرد می‌شود؟

* هر نوع ورزشی مانند نوشیدنی انرژی‌زا عمل می‌کند. پس از ورزش کردن هوشیاری و انرژی بالا می‌رود. بنابراین، ورزش باعث می‌شود ظاهر جوان و با نشاطی پیدا کنید.

* ورزش می‌تواند کیفیت پوست را افزایش دهد و روند پیری را آهسته کند. پوست سفت می‌تواند ظاهر جوانی به فرد بدهد.

* با بهبود گردش خون می‌توان کیفیت فعالیت جنسی را بهتر کرد.

* با بالا رفتن سن حرکت‌ بدن کند تر می‌شود. اما با ورزش اندام های بدن انعطاف ‌پذیر و چابک تر می‌شود. بنابراین با ورزش کردن به‌طور منظم فرد ظاهر جوان‌تری پیدا می‌کند.

* با افزایش، سن فرد کمی خمیده راه می رود اما در صورت ورزش منظم، حالت بدن بهبود پیدا می‌کند. با ورزش منظم ، تراکم استخوان و توده عضله تغییر پیدا می‌کند و این امر ظاهر جوان به فرد می‌ بخشد.

* ورزش می‌تواند کیفیت خواب را افزایش دهد. وقتی چرخه‌ خواب طبیعی باشد، پوست و ظاهر کلی بدن تحت تاثیر قرار می‌گیرد و این امر یکی از رازهای داشتن ظاهر جوان است.

* ورزش باعث ترشح آندروفین می شود که تاثیر مثبتی دارد و باعث شادی و نشاط فرد می شود؛ این حالت در ظاهر فرد نیز تأثیرگذار است.

* ورزش روند سوخت ‌وساز بدن را بالا می‌برد و کمک می‌کند کالری به‌ طور مؤثری مصرف شود.

* با افزایش سن خطر بیماری قلبی عروقی بیشتر می شود. اما با ورزش کردن به‌طور منظم این خطر به طور چشمگیری کاهش می یابد.

* با بالا رفتن سن ذهن می‌تواند تأثیر گذاری خود را از دست بدهد.اما با ورزش می‌توانید حافظه و مغز را تقویت و روند تأثیرگذاری پیری روی مغز را کند کنید.

 

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.