تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

علت و درمان کوچکی یکی از بیضه ها

تحلیل رفتن توده بیضه یا آتروفی بیضه

با این بخش از بی کلک همراه باشید تا با راه های مناسب برای درمان کوچکی بیضه آشنا شوید.

 

 

كوچك شدن يكي از بيضه ها

تحلیل رفتن توده بیضه و ناباروری دو عارضه مهم از عوارض بیماری واریکوسل محسوب می شود.
توده بیضه ازلوله های سازنده اسپرم تشکیل شده است.هنگامی که این لوله ها در اثر عاملی مانند واریکوسل آسیب می بینند، ممکن است بیضه ها نرم شوند و تحلیل روند. روشن نیست که چه عاملی باعث تحلیل رفتن بیضه ها می شود اما اختلال در کارکرد دریچه های وریدها باعث تجمع خون در بیضه ها می شود و افزایش فشار وریدها و قرار گیری در معرض سموم درون خون ممکن است باعث آسیب شود.

دومین عاملی که احتمال ابتلا به سرطان بیضه را زیاد می کند، تحلیل رفتن بیضه به هر دلیل می باشد. یکی از علل شایع تحلیل رفتن بیضه، عفونت شدید بدنبال ابتلا به اریون است. اگر پسر بچه ای یا مردی مبتلا به اریون شود، به احتمال ۳۰ درصد یک یا هر دو بیضه وی مبتلا به عفونت بیضه اریونی خواهد شد، هر بیضه که گرفتار شود، بتدریج دچار تحلیل شده و از بین می رود. اگر ابتلا دو طرفه باشد هر دو بیضه دچار تحلیل شده و ضمن اینکه فرد قدرت باروری خود را از دست می دهد، خطر ابتلا به سرطان بیضه در وی نیز زیاد می شود.

آتروفی به معنای تحلیل رفتن یا ضعیف شدن یا در مراحل حاد تر از کار افتادن بافت می شود . آتروفی فقط بواسطه عدم خونرسانی صورت نمیگیرد! و هر عاملی که سبب تحلیل رفتگی در سلولهای اعضا شود منجر به آتروفی عضو مربوطه میگردد، در مورد آتروفی بیضه میتوان به عوامل فیزیکی مانند حرارت و یا سرمای زیاد و یا اشعه ایکس، عوامل شیمیایی مانند سموم و یا عوامل بیولوژیکی مانند میکروبها اشاره نمود و نظر به اینکه سلولهای بیضه جزء حساسترین سلولهای بدن هستند اثر عوامل فوق شدیدتر میباشد.

دلایل مختلف ممکن است که سبب نرسیدن خون به بافت بیضه شود که این نرسیدن خون(ایسکمی)هم سبب نرسیدن اکسیژن به بافت شده که شرایط هایپوکسی بوجود میاید هم مواد زاید تجمع پیدا میکند.اگه خون نرسانی حاد باشه که نکروز رخ داده و بافت از بین میرود اما اگر خون نرسانی کم باشه دچار آتروفی شده و سلول های بافت کوچک میشود.مثلا هنگامی که یک دست را گچ می گیریم،تا مدتی،کمی لاغر تر و ضعیف تر از دست دیگر می شود.آتروفی در هر جای بدن ممکن است اتفاق بیوفتد از جمله بیضه ها.بستگی به اینکه خفیف یا شدید باشد می تواند آن قسمت را تضعیف و یا حتی از کار بیاندازد.

 

علت کوچک شدن بیضه و تحلیل بیضه ها

۱- پیر شدن
۲- التهاب مزمن دستگاه تناسلی: مثل اپیدیمیدیت مزمن – پروستاتیت مزمن- و…
۳- بیضه پائین نیامده
۴- کم بودن و کم شدن فعالیت غده هیپوفیزمغزی
۵- سوء تغذیه
۶- رادیوتراپی
۷- مصرف دائم و تماس دائم با هورمون های زنانه
۸- افزایش مقدار هورمون FSH
9- سندرم Klinefelter’s syndrome
10- سندرم Kallmann’s syndrome
11- کمبود هورمون Gonadotrophin releasing hormone
12- کم بودن صرف هورمون LH
13- افزایش هورمون پرولاکتین
۱۴- وجود بیماری هموکروماتوزیس
۱۵- سندرم Laurence-Moon-Biedl syndrome
16- ضربه به بیضه
۱۷- پیچش دو طرفه بیضه
۱۸- فتق ناحیه مغبنی ( نافی)
۱۹- هیدورسل( تجمع آب در کیسه بیضه)
۲۰- هماتوسل( تجمع خون در کیسه بیضه)
۲۱-واریکوسل
۲۲- عوارض جراحی واریکوسل

۲۳- بعد از عمل های ناحیه تناسلی
۲۴- بیماری Elephantiasis
25- بیماری التهاب بیضه: به علت اوریون و یا مسائل دیگر…
۲۶- وجود ویروس Lymphocytic choriomeningitis virus
27- وجود عفونتهای : اکوویروس – آربو ویروس – سل- آبله مرغان- سیفلیس – سوزاک- تب حصبه- بروسلا- لپتوسپیروزیس-
جذام
۲۸- التهاب به علت مسائل خود ایمنی کیسه بیضه…
۲۹- سندرم کروموزومی XX مردانه
۳۰- وجود بیماری ها و سندرم های: Reifenstein’s syndrome – Noonan’s syndrome – Dystrophia myotonica
Sertoli-cell only syndrome – Feminizing tumor – Cushing’s syndrome Congenital adrenal hyperplasia Sickle-cell anaemia

31- الکلیک بودن
۳۲- سیروز و نارسائی مزمن کبد
۳۳- نارسائی کلیه

———————————————————————-

تشخیص آتروفی بیضه

اصول معاینه بیضه بیمار باید کاملا صفات ثانوبه مردانه داشته باشد. کاهش موی بدن و ژنیکوماستی ممکن است بیانگر حالتهای کمبود آندروژن باشد..محتویات کیسه بیضه باید در وضعیت ایستاده لمس شوند. اندازه و قوام بیضه در معاینه اهمیت دارد. بیضه با اندازه گیری طول و پهنای آن ارزیابی می شود.با ارکیدومتر میتوان حجم بیضه را مشخص نمود.. مقادیر استاندارد اندازه بیضه در مردان طبیعی گزارش شده است.. و طول متوسط بیضه ۴٫۶ سانتیمتر( محدوده ۳٫۶-۵٫۵), عرض متوسط آن ۲٫۶ ( محدوده ۲٫۱-۳٫۲) و حجم متوسط ۱۸٫۶( ۴٫۶) است.

از آنجا که حدود ۹۰% حجم بیضه را سلولهای ژرمینال و توبولهای سمینیفر تشکیل میدهند وجود بیضه های کوچکتر و نرم تر از حد نرمال نشانه های خرابی اسپر ماتوژنز می باشد. بررسی قوام بیضه مشکل تر است. بیضه نرمال سفت بوده و بیضه غیر طبیعی نرم می باشد. در ۲ % مردان نابارور فقدان مادرزادی دوطرفه وازدفران دیده میشود.

معمولا واریکوسل در سمت چپ ایجاد میشود و موجب آتروفی همان بیضه میگردد. اختلاف اندازه بیضه چپ و راست بایستی پزشک را به احتمال وجود واریکوسل مشکوک نماید. هیپوسپادیاس انحنای غیر طبیعی الت و فیموزیس سبب می کردند سمن در طی آمیزش به اندازه کافی به داخل واژن نرسد. بزرگی سمینال وزیکولها نشانه انسداد مجرای انزالی است و ممکن است در معاینه رکتال قابل لمس باشد.

 

———————————————————————-

مجله اینترنتی بی کلک

 

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.