تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

آخرین تحقیقات در خصوص مصرف ماریجوانا

مصرف ماریجوانا در سرتاسر جهان به سرعت در حال افزایشه، اما متاسفانه سرعت اطلاع رسانی در موردش از سرعت شیوع مصرفش عقب تره.

مخصوصا در کشور ما که مصرف به شدت بالاست ولی اطلاعات در خصوصش بسیار اندک و محدوده.

اینجا خلاصه ای از آخرین تحقیقات در خصوص تبعات اثبات شده ماریجوانا که در مجله بسیار معتبر JAMA Psychiatry منتشر شده.

 

Related image

ببینید تحقیقات در مورد تاثیر ماریجوانا بر رفتار، شناخت و احساس انسان، بسیار متفاوت و حتی بعضا متناضه.

 

اما اون چیزی که تقریبا همه تحقیقات در مورد تاثیر مخرب ماریجوانا اتفاق نظر دارند رو اینجا براتون بازگو می کنم:

١) تاثیر مخرب مصرف ماریجوانا بر روی حافظه، یادگیری، توجه و تمرکز، توانایی های کلامی و مهارتهای حرکتی غیر قابل کتمانه.

هر چی سن شروع مصرف پائین تر، طول مدت مصرف طولانی تر و غلظت THC (ماده موثره موجود در ماریجوانا) مصرفی بالاتر باشه، شدت آسیب هم طبعا بیشتر خواهد بود.

بدترین سن مصرف دوران نوجوانی و خصوصا زیر ١٧ ساله و کاملا مشخص شده که مصرف این ماده در نوجوانی اتصالات عصبی (سیناپس) رو از بین می بره.

٢) یه موضوع دیگه که تقریبا تحقیقی نیست که در موردش حرف نزنه، موضوع “بی انگیزگی” شدیدیه که طی مصرف سنگین ماریجوانا در افراد ایجاد میشه.

یعنی جز مصرف ماریجوانا، کارهای مهم در زندگی مثل انجام تکالیف تحصیلی، جزء اولویتها قرار نمی گیرن و طرف به مرور نمی تونه اولویتهای مهم در زندگیش رو توی ذهنش طبقه بندی کنه.
٣) اکثر تحقیقات نشون دادن که بین مصرف مصرف ماریجوانا در نوجوانی با ابتلا به اسکیزوفرنیا ارتباط مستقیمی وجود داره.

THC موجود در ماریجوانا (بویژه در دُز بالا) با ایجاد توهم، هذیان و تخریب فرآیند تفکر ارتباط مستقیمی داره، به خصوص اگه فردى از نظر ژنتیکی در خانواده اش سابقه بیماری اسکیزوفرنیا وجود داشته باشه.

ایجاد افکار پارانوئید و شک بعضا بعد از مصرف ماریجوانا اثبات کننده همین موضوعه.
۴) در صورتیکه شروع مصرف ماریجوانا در نوجوانى “نباشه”، امتناع طولانی مدت از مصرف ماریجوانا می تونه آسیبهای ایجاد شده در مغز رو به حالت اولیه خودش برگرده و عملکرد مغز تصحیح بشه.
۵) اگه نوجوانی قبل از پونزده سالگی ماریجوانا استفاده کنه احتمال اینکه در آینده دچار سومصرف مواد بشه نزدیک به هفتاد درصده.

تحقیقات متوجه شدن که اعتیاد به هروئین و دیازپام قبل از رسیدن به سی سالگی در افرادی که بین سیزده تا پانزده سالگی شروع به مصرف ماریجوانا کردن شایعه، ولی اعتیاد به موادی مثل کوکائین، آمفتامین و LSD بسیار شایعتره.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.