تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

خدمات جدید فیلترینگ (طنز)

خدمات جدید فیلترینگ (طنز)

در این که در فضای مجازی، هستند برخی سایت‌ها که از حیث اخلاقی یا سیاسی خوب نیستند و اهداف تخریبی و منفی را دنبال می‌کنند، به اندازه سر مویی شک نیست. اگر شک کردیم، همین ستون طنزمان را درجا فیلتر کنید! اما این میان، این مسأله هم هست که در برخورد با فضای مجازی و فیلترینگ برخی سایت‌ها، همه کاربران عزیز نباید به یک چوب رانده شوند.
ای بسا سایتی فیلترشده برای یک گروه از جامعه مضر نباشد. مثلا طرف پزشک است، می خواهد راجع به موضوع «سکسکه»، اطلاعاتی کسب کند، اما هرچه در اینترنت جستجو می کند، به در بسته می خورد.

با سایت هایی مواجه می شود که از بیخ فیلتر شده اند. دوست خوبم، استاد ابوالفضل زرویی عزیز ـ سلّمه الله تعالی ـ شعر طنز قشنگی در این راستا دارد که حیفم می آید در اینجا خرجش نکنم. می فرماید که:

آه از این طرح و شیوه دمده / وای از این سایت های قفل شده / ….. / ای بسا اهل علم چون نیوتن / بوده دنبال سرچ«سیلیکون/ وی بسا دکتران معرکه اند / که به دنبال سرچ«سکسکه»اند / بس که مَجرای فیلتر شده تنگ / تیرشان خورده بی دلیل به سنگ / وسط جستجو مچل شده اند / از همین چیزها کچل شده اند / همه پرسش کنان به ناچاری / که: «ببین، فیلترشکن داری؟/ …..

خبر خوش: «دبیر شورای عالی فضای مجازی، از بررسی طرح جدیدی برای فیلترینگ و سانسور اینترنت خبر داد و گفت: یکی از برنامه ها، بررسی پیشنهادی برای اعمال متفاوت فیلترینگ برای گروه های مختلف مردم از لحاظ سن و شغل است که در این راستا باید کاربر، پیش از استفاده از اینترنت، احراز هویت شود تا امکان تفکیک خدمات فیلترینگ برای کاربران وجود داشته باشد.»ــ به نقل از جراید فیلتر نشده!

و له ایضا:

واقعا ای مخابرات عزیز / از چه رو گیر می دهی تو به «چیز»؟ / گرچه تو شهره ای به سعی و تلاش / من بمیرم، خداوکیلی باش، / جای این قفل و جای فیلترینگ / فکرِ«نو ریسپانس تو پیچینگ»/ چون شما آمدی که وصل کنی / نه اگر وصل شد، فصل کنی / توی این مشکلات بنیانی / از چه در بند نقش ایوانی؟

بسته پیشنهادی: ما ضمن استقبال از خدمات (!) جدید شورای عالی فیلترینگ، و ابراز خوشحالی از این که بعد از هفشده سال،به این کشف بزرگ نائل آمدند که در برخورد با گروه های مختلف جامعه، یکسان و یکنواخت رفتار نکنند؛ عرایض ارشادی و رهنمودهای ارزنده خود را در این راستا تقدیم می کنیم. امیدواریم اگر یکی دو موردش باب طبع نبود، فیلتر نشود. شاید هفشده سال بعد، معلوم شود که حرف های خوبی زده ایم. عنایت بفرمایید:

1ـ افزایش شرایط: در اجرای طرح طبقاتی ارائه خدمات جدید فیلترینگ، علاوه بر سن و شغل، به میزان تسلط کاربر بر نفس خودش نیز می توان توجه کرد. یک تکه لواشک بگذارید کنج لپش، اگر آن را نجوید و قورت نداد، از تسلط بالایی بر نفس خودش برخوردار است و می توان برخی محدودیت های فیلترینگ را با خیال راحت از او برداشت.

2ـ کافی نت مخصوص: یک سری کافی نت های مخصوص سر زدن به سایت های فیلتر شده در سطح شهر راه اندازی شود که اگر کسی واقعا نیازی علمی و فرهنگی و تحقیقی داشت، تحت پوشش مشخص و تابلودار شورای عالی فیلترینگ، به آن مکان مجوزدار مراجعه نماید و تحقیقاتش را کامل کند که ناقص از دنیا نرود. برای اطمینان خاطر بیشتر و رفع هرگونه نگرانی، می توان بالاسر هر رایانه هم یک دوربین مداربسته نصب کرد که به سیستم اعلام خطر وصل باشند تا چنانچه لازم دانستند، آژیر بکشند.

3ـ نگاه روان شناسانه: عزیزان دست اندر کار امر فیلترینگ، حتما از توجه به قاعده علمی، فلسفی و روان شناسانه «الانسان حریص علی ما منع» (یا: علی ما فیلترینگ!) نیز غافل نباشند و در جمیع برنامه ها و ارائه خدمات ارزنده خود، گوشه چشمی به آن داشته باشند. بی ضرر است.

4ـ نگاه فیلتر شده: از خاطر مبارک نبریم که مقوله سلامت سازی فرد و جامعه را در حوزه فضای مجازی اینترنت، فقط با مقوله نرم افزاری فیلترینگ بیرونی دنبال نکنیم. خود کاربران هم باید تمرین کنند که نگاه های خودشان را در مواقع لازم که احساس می کنند سلامت روح و روان و اندیشه شان ممکن است به خطر بیفتد، فیلتر کنند؛ یعنی فیلتر سرخود باشند. اصلا همین ماه مبارک رمضان برای تمرین همین مقولات است؛ نه فقط تحمل گشنگی و تشنگی. کسانی هم که رژیم لاغری می گیرند، گشنگی و تشنگی دارند. پس اهداف معنوی والاتری در پس روزه است. یکیش همین فیلتر کردن نگاه در مواردی که عقل سلیم و عقل کل می گوید.

5 ـ فروش فیلترشکن: ضمن تشکر از مسئولان امر فیلترینگ، بابت باز بودن «مای کامپیوتر» و «کنترل پنل» کامپیوتر، پیشنهاد می کنم به کسانی که با ارائه و نشان دادن مدارک لازم ثابت کنند که از برخی سایت های فیلتر شده لازم است که استفاده کنند، به نرخ روز فیلترشکن داده شود. قبل از آن که از هزار و یک راه دیگر و توسط اشخاص و امکان و سایت های دیگر، فیلترشکن در اختیار آنها گذاشته شود. طوری که حتی قصابی سر کوچه ما نیز الان فیلترشکن می فروشد. فیلترشکن شوند همه طوطیان شهر / زین طرح فیلترینگ که تقدیم می شود!

رضا رفیع

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.