تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

پخش مستقیم و سراسری مراسم تحلیف از صدا و سیما

پخش مستقیم و سراسری مراسم تحلیف از صدا و سیما

چند شبکه رادیویی و تلویزیونی، مراسم تحلیف رئیس‌جمهور را برای سراسر جهان پخش می‌کنند.

به گزارش واحد مرکزی خبر، مدیرکل روابط عمومی صدا و سیما با بیان این‌که مراسم تحلیف رئیس‌جمهور از شبکه‌های داخلی و برون‌مرزی پخش می‌شود، گفت: شبکه خبر از جمله شبکه‌هایی است که این مراسم را به طور کامل پخش می‌کند.

سیدتقی سهرابی افزود: دیگر شبکه‌هایی که قرار است این مراسم را به طور زنده پخش کنند بزودی اعلام می‌شود.

مدیرکل روابط عمومی صدا و سیما همچنین با اشاره به این که این مراسم یکشنبه به طور مستقیم از رادیو فرهنگ پخش می‌شود، گفت: دیگر شبکه‌های رادیویی نیز این برنامه را پوشش می‌دهند.

پوشش خبری مراسم تحلیف از سوی 200 خبرنگار خارجی

در همین حال محمدناصر حقیقت، سرپرست اداره‌کل رسانه‌های خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگو با مهر، از موافقت با صدور روادید برای 50خبرنگار خارجی برای پوشش سه برنامه خبری راهپیمایی روز قدس و مراسم‌های تحلیف و تنفیذ حکم رئیس‌جمهور منتخب خبر داد و گفت: این خبرنگاران از امروز وارد کشور می‌شوند و علاوه بر شرکت در راهپیمایی روز قدس و مراسم تحلیف و پوشش خبری آنها، مراسم تنفیذ را هم پوشش خواهند داد.

به گفته حقیقت، این 50 خبرنگار از 28 رسانه و 16کشور شامل جمهوری آذربایجان، آرژانتین، آلمان، اسپانیا، اسلوونی، آمریکا، انگلستان، ایتالیا، روسیه، ژاپن، سوئیس، لبنان، نروژ، نیجریه، ترکیه و فرانسه برای پوشش این سه‌برنامه خبری به کشورمان می‌آیند.

این مقام مسئول در وزارت ارشاد افزود: علاوه بر این تعداد، صد خبرنگار خارجی مقیم جمهوری اسلامی ایران از 66 رسانه، این سه برنامه را پوشش می‌دهند و با احتساب آنها، جمع خبرنگارانی که راهپیمایی روز قدس، مراسم تحلیف و مراسم تنفیذ را پوشش می‌دهند، به 150 خبرنگار و جمع رسانه‌هایی هم که این سه برنامه را پوشش می‌دهند، به 94 رسانه می‌رسد.

سرپرست اداره‌کل رسانه‌های خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: یک گروه سوم از خبرنگاران هم هستند که فقط برای مراسم تحلیف به ایران می‌آیند که درواقع خبرنگاران همراه 40 هیات مدعو هستند و تعدادشان 50 نفر است. بنابراین مجموع کلی خبرنگاران خارجی برای مراسم تحلیف 200 خبرنگار خواهد بود.

حقیقت درباره مدت روادید خبرنگاران خارجی که برای این سه برنامه به ایران می‌آیند، گفت: روادید این خبرنگاران شش روزه است و از پنجشنبه (امروز) تا سه‌شنبه هفته بعد معتبر است و چنانچه آقای روحانی، رئیس‌جمهور منتخب بعد از مراسم تحلیف و تنفیذ، مصاحبه مطبوعاتی داشته باشد، خبرنگاران خارجی می‌توانند در این برنامه هم حضور پیدا کنند و آن را پوشش دهند.

وی با بیان این‌که از بین 28 رسانه‌ای که خبرنگارانشان راهپیمایی روز قدس و مراسم‌های تحلیف و تنفیذ حکم رئیس‌جمهور منتخب را پوشش خواهند داد، 17 رسانه، رادیو و تلویزیون هستند، اسامی برخی از آنها را به این شرح عنوان کرد: ZDF و ARD از آلمان، CBS، ABC و NBC از آمریکا، کانال چهار انگلستان، راشا تودی و رادیو صدای روسیه از روسیه، یورونیوز از فرانسه، NTV از ژاپن، NRK از نروژ، SRS از سوئیس، رادیو رادیکاله از ایتالیا، تلویزیون خزر از جمهوری آذربایجان و المیادین از لبنان.

فهرست مهمانان روحانی برگشت خورد

همچنین یک عضو هیات رئیسه مجلس که خواست نامش فاش نشود، در گفت‌وگو با مهر اظهار کرد: فهرست مهمانان رئیس‌جمهور منتخب برای شرکت در مراسم تحلیف به هیات رئیسه مجلس ارائه شد، اما این فهرست برای اصلاح به تیم مشاوره‌ای روحانی ارجاع داده شد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا باید تعدادی از مهمانان حذف شوند، ادامه داد: تعداد صندلی‌های صحن علنی مجلس شورای اسلامی محدود است، به همین دلیل فهرست مهمانان رئیس‌جمهور منتخب را ارجاع دادیم تا تعداد مهمانانی که در صحن باید حضور یابند مشخص شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: قصد ما از ارجاع دادن فهرست این نبود که تعداد مهمانان کم یا زیاد شود؛ تنها مهمانانی که در صحن باید حضور یابند مشخص شوند.

خاتمی دعوت نشد

در همین حال سیدمحمد یثربی، مدیرکل تشریفات مجلس در گفت‌وگو با فارس از افزایش مهمانان خارجی مراسم تحلیف روحانی خبر داد.

وی تصریح کرد: تاکنون حضور 11 رئیس‌جمهور، هفت رئیس مجلس، دو نخست‌وزیر، چهار معاون رئیس‌جمهور، سه معاون نخست‌وزیر و ۹ وزیر خارجه در مراسم تحلیف رئیس‌جمهور یازدهم قطعی شده است.

یثربی با بیان این‌که فهرست مهمانان خارجی تا عصر پنجشنبه (امروز) قطعی خواهد شد، گفت: رئیس ‌جمهوری سودان و رؤسای مجلس ازبکستان و امارات جدیدترین مهمانان مراسم تحلیف روحانی هستند.

مدیرکل تشریفات مجلس همچنین از خاویر سولانا و معاون دبیرکل سازمان ملل به عنوان مهمانان ویژه مراسم تحلیف نام برد.

وی با اشاره به حضور مهمانان داخلی در مراسم تحلیف گفت: در این مراسم از آیت‌الله مهدوی‌کنی رئیس مجلس خبرگان، آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت‌الله هاشمی شاهرودی و آیت‌الله صادق آملی لاریجانی رؤسای سابق و فعلی قوه قضاییه دعوت شده است.

یثربی از حضور حقوقدانان و فقهای شورای نگهبان در مراسم تحلیف نیز خبر داد و افزود: حجت‌الاسلام محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری، محمود احمدی‌نژاد رئیس دولت‌های نهم و دهم و حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی هم به مراسم تحلیف دعوت شده‌اند.

به گفته مدیرکل تشریفات مجلس، از سید محمد خاتمی برای حضور در مراسم تحلیف دعوت نشده است.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.