تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

روش های افزایش سرعت رایانه با ارتقای سخت افزار

راه های افزایش سرعت کامپیوتر با ارتقاء سخت افزار

روش های افزایش سرعت رایانه با ارتقای سخت افزار

راه های گوناگونی برای افزایش سرعت رایانه وجود دارد. برخی از این روش ها از طریق ارتقای سخت افزار است و برخی دیگر با دستکاری تنظیمات و نصب و اجرای نرم‌افزار‌. ما در اینجا می خواهیم راه افزایش سرعت رایانه با ارتقای سخت افزارها را برای شما شرح دهیم.

‌‌حافظه‌های RAM مافوق سریع

افزودن حافظه رم به رایانه شما یکی از ساده‌ترین، ارزان‌ترین و مؤثرترین راه‌های بالابردن سرعت سیستم است که در کمترین زمان ممکن و به صورتی برجسته تاثیر خود را نشان می‌دهد. البته رایانه‌ها با هم تفاوت دارند و برای هریک باید ماژول‌های حافظه رم خاص خودشان را به کار برد. امروزه ارتقای حافظه به پرسرعت‌ترین انواع رم نیز با صرف هزینه‌ای مناسب امکانپذیر است. برای مثال دو ماژول چهار گیگابایتی رم سرعت بالای 1600 مگاهرتزی کروشال (Crucial)مدل Ballistix Elite RAM را می‌توان 50 یورو خرید. به یاد داشته باشید که حتما سرعت و نوع حافظه‌ای را که مادربورد سیستم شما پشتیبانی می‌کند، بدانید.

‌دیسک سخت (HDD)

اگر رایانه شما به درگاه اتصال (port) مافوق سریع USB3 مجهز باشد (داخل درگاه‌های اتصال USB3 معمولا به رنگ آبی روشن است)، هرگز با متصل‌کردن قطعات خارجی کم‌سرعت USB2 از سرعت آنها نکاهید. البته این مسأله در مورد صفحه‌کلید و ماوس صادق نیست، چرا که سرعت USB2 برای آنها کافی است. اما اگر شما از یک دیسک سخت خارجی (external hard disk) استفاده می‌کنید، حتما به دنبال مدلی بگردید که USB3 باشد. دیسک سخت خارجی Buffalo DriveStation Velocity سرعت خوب و قیمت مناسبی دارد. در مدل یک ترابایتی آن که حدود 85 یورو قیمت دارد، دیسک سخت 7200 دور (RPM) به کار رفته که با آزمایش‌های انجام شده توسط تحلیلگرهای سخت‌افزاری، جزو سریع‌ترین‌ها معرفی شده است.

‌‌فضای ذخیره داده وضعیت جامد

تا به امروز شما در باره دیسک‌های وضعیت جامد (SSD) بسیار شنیده‌اید. این فضا‌های ذخیره داده (drive) که بر اساس تراشه حافظه (memory chip‌ـ‌based) ساخته شده‌اند، عملکردشان بسیار سریع تر از دیسک‌های سخت معمولی است. هارد وضعیت جامد یکی از قطعاتی است که می‌تواند ضامن افزایش سرعت سیستم شما باشد. ما هنگام اجرای ویندوز تا 80 درصد بهبود سرعت را در آزمایش با دیسک SSD مشاهده کرده‌ایم. اگر شما بودجه کافی برای خرید دیسک وضعیت جامد 256 گیگابایتی Samsung 840 Pro با قیمت 180 یورو را دارید، این درایو یکی از بهترین کارایی‌هایی را که ما تابه حال در دیسک‌های SSD سراغ داریم، ارائه می‌کند. سرعت خواندن داده این فضای ذخیره داده 523 مگابایت بر ثانیه (MBps) و سرعت نوشتن (save) داده آن 504 مگابایت بر ثانیه و واقعا مانند سرعت برق است.

‌پردازنده‌های پرسرعت

ارتقای پردازنده‌های (CPU) رایانه‌های PC با جریان دائم تغییرات فناوری، ضروری به نظر می‌رسد. البته ارتقای پردازنده را باید با در نظر داشتن نوع مادربورد و سخت‌افزارهای دیگر خود انجام دهید. برای ارزان‌تر تمام‌شدن ارتقا، پردازنده‌های ارزان‌قیمت سری تری‌نی‌تی (Trinity) شرکت AMD را که قیمت آنها از 30 یورو شروع می‌شود، توصیه می‌کنیم.

‌‌کارت‌های گرافیک سریع

کارت گرافیک (Graphics Card) قطعه مهم دیگری از پازل در بازی بی‌وقفه فناوری است. برخی کاربران صدها یورو صرف خرید کارت‌های گرافیک جدید می‌کنند، اما شما اگر به بالاترین تنظیمات کیفیت در اجرای بازی‌ها نیاز ندارید، نباید زیر بار این هزینه‌ها بروید. اگر کارت گرافیک شما قدیمی یا خراب شده است و کم می‌آورد، تهیه یک کارت مدل جدید می‌تواند در بهبود سرعت موثر باشد. کارت گرافیک جدید Sapphire Radeon HD 7790 Dual-X OC گزینه خوبی است. این کارت به عنوان یک گرافیک سطح متوسط شناخته شده و با قیمت 128 یورو و یک گیگابایت حافظه پرسرعت GDDR5 نسبت قاب تصویر (frame rate) عالی را در این سطح قیمت ارائه می‌کند.

صفحه‌کلیدهای سریع‌تر

شما می‌توانید سرعت تایپ‌کردن را با فراهم‌کردن یک صفحه‌کلید بهتر بهبود ببخشید. میزان جای بازی کلید‌های صفحه‌کلید (key travel) با فشار کلید، بسیار مؤثر است. بیشتر اشتباه‌ها بر اثر اتفاقات تصادفی تایپ (ghosting)، رخ می‌دهد. این مورد بیشتر هنگامی روی می‌دهد که دو یا سه کلید به صورت اتفاقی همزمان با هم فشرده شوند. سرعت پاسخگویی بالای کلیدها در تایپ سریع و صحیح بسیار مؤثر است. صفحه‌کلید Matias Quiet Pro یکی از نمونه‌هایی به شمار می‌رود که از سرعت پاسخگویی بسیار خوبی برخوردار است. با این صفحه‌کلید تنها هنگامی که بیش از ده کلید را با هم فشار دهید، اشتباه تایپ روی می‌دهد. حروف سطح کلیدهای صفحه‌کلید ماتیاس برجسته و سطح‌شان زبر طراحی شده اند که احتمال سر خوردن انگشتان در موقع تایپ‌کردن را به حداقل می‌رساند.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.