تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

همه آنچه كه از دربي بايد بدانيد

[highlight]دربی همیشه هیجانات خاص خود را داشته است. مروری بر آمار می تواند نگاه ما را نسبت به این رویداد مهم دقیق تر کند.[/highlight]
دربی 92,بازی جمعه استقلال و پرسپولیس
*در دربی معروف سال۵۲ که پرسپولیس ۶ – صفر استقلال را شکست داد نیمه اول بازی یک- صفر بود و استقلال‌ (تاج سابق) تیم برتر میدان (!) اما در نیمه دوم همه‌چیز تغییر کرد و پرسپولیس ۵ گل زد تا ۶ تایی‌ها در تاریخ ماندگار شود.
* در دربی سال‌۷۰ وقتی استقلال تا دقیقه ۱۵‌ با دو گل از پرسپولیس پیش افتاد، ناگهان آبی‌ها عقب کشیدند و … بعدها رضا حسن‌زاده، مدافع استقلال ادعا کرد ما به احترام علی پروین پرسپولیس را ۶ تایی نکردیم! جالب این‌که بعد از گل دوم استقلال، وحید قلیچ دروازه‌بان پرسپولیس به توپ بازی اعتراض داشت که داور توپ را تعویض کرد.
* در دربی‌های دهه ‌۶۰‌، نسبت تماشاگران ‌۸۰ به ۲۰ به سود پرسپولیس بود اما کم‌کم این میزان عوض شد و به حدود‌۶۰ به۴۰ رسید.
* در تیم استقلال، علی جباری و غلامحسین مظلومی هر‌کدام با ۵ گل، عباس مژدهی و فرهاد مجیدی هر کدام ۴ گل و حسن روشن، صمد مرفاوی، صادق ورمزیار، آرش برهانی و مجتبی جباری هر کدام با ۳ گل به ترتیب در صدر گلزنان این باشگاه قرار دارند.
* در تیم پرسپولیس تهران نیز مرحوم صفر ایرانپاک با ۷ گل، حسین کلانی ۶ گل، همایون بهزادی و مهدی هاشمی‌نسب هر کدام با ۴گل و فرشاد پیوس، هادی نوروزی و ایمون زاید هر کدام با ۳ گل، گلزنان برتر پرسپولیس به استقلال محسوب می‌شوند.
* همایون بهزادی و ایمون زاید از پرسپولیس، تنها بازیکنانی هستند که توانسته‌اند در یک بازی ۳ گل وارد دروازه تیم حریف کنند.
* غلامرضا فتح‌آبادی، شاهرخ بیانی و مهدی هاشمی‌نسب از بازیکنانی هستند که در هر دو تیم بازی کرده‌اند و موفق به گلزنی شدند.
* همچنین فتح‌آبادی ‌۲ گل به پرسپولیس و یک گل به استقلال، بیانی ‌۲ گل به استقلال و یک گل به پرسپولیس و هاشمی‌نسب وقتی در تیم پرسپولیس بود ‌۴ گل به استقلال زد و زمانی‌که عضو تیم استقلال بود، یک گل برای این تیم به ثمر رساند.
* دو تیم از فروردین ماه سال ۱۳۴۷ که نخستین دیدار خود را برگزار کردند تا به حال در مجموع ۷۶ بار مقابل یکدیگر صف‌آرایی کرده‌اند که در مجموع تیم استقلال در ‌۲۴ بازی و پرسپولیس در ۱۹‌دیدار برنده شده‌اند و ۳۳ بازی نیز با نتیجه تساوی خاتمه یافته است.
* در طول ۴۶‌ سال گذشته، دیدارهای چهارم، ششم و سی و‌ هشتم، دو تیم ناتمام ماند که فدراسیون فوتبال هر ۳ دیدار را به سود تیم استقلال اعلام کرد.
* تاکنون ۱۵۵ گل در ۷۵ دیدار تیم‌های استقلال و پرسپولیس رد و بدل شده‌ که سهم استقلال‌۸۱ گل و سهم پرسپولیس ۷۴ گل است.
* دیدار سی‌ام دو تیم که در روز ۱۹ اسفند ماه سال‌۱۳۶۷ برگزار شد، ضربات پنالتی تعیین‌کننده تیم پیروز میدان بود که پرسپولیس با نتیجه ۴-‌۲ استقلال را پشت‌سر گذاشت.
* از نظر سرعت در زدن گل، تیم استقلال رکورددار است. علی سامره در دیدار پنجاه و سوم در دقیقه اول بازی، رضا عادل‌خانی و داوود سیدعباسی به ترتیب در شهرآوردهای یازدهم و پنجاه و‌ششم در دقیقه سوم و امید روانخواه در دقیقه چهارم دیدار شصت و چهارم برای استقلال تهران گل زدند، حسین کلانی مهاجم سرخ‌پوشان در دقیقه دوم دیدار ششم برای پرسپولیسی‌ها گلزنی کرد.
* تیم استقلال تهران از دربی چهل و دوم در روز ۲۷ مهر ماه سال ۱۳۷۵ تا دیدار چهل و نهم در نهم دی ماه ۱۳۷۹ در ۸ دیدار متوالی موفق به شکست پرسپولیس نشد.
* یکی از گلزنان سرشناس دربی‌های دهه‌۶۰، این روزها به جرم کلاهبرداری فراری است و در کانادا زندگی می‌کند.
* بعد از گلی که شاهرخ بیانی با لباس پرسپولیس در دربی سال ۶۵ به استقلال و ناصر حجازی زد یکی از هواداران استقلال چند ثانیه بعد از گل سکته کرد و از دنیا رفت.
* یکی از سرشناس‌ترین مربیان تاریخ دربی رایکوف‌ یوگسلاو بود که یکی دو سال پیش سکته کرد و از دنیا رفت. رایکوف سال‌های متمادی سرمربی تاج سابق ‌(استقلال) و تیم ملی ایران بود.
* غلامحسین مظلومی تاکنون در تاریخ دربی‌ها ۵ گل به پرسپولیس زده و برادرش پرویز مظلومی با لباس مربی‌گری استقلال ۴ دربی پیاپی برنده شده، البته باخت معروف ۳-۲ به پرسپولیس با هت‌تریک ایمون زاید هم در کارنامه مظلومی کوچک است.
* دربی‌ سال ۷۴ را که استقلال ۳- یک برد، ساندرو پل داور سرشناس مجارستانی سوت زد که داور فینال جام‌جهانی بود.
* در دربی سال‌۶۲ که ۱۲۰ هزار تماشاگر داشت، تماشاگران روی نورافکن‌ها و پیست تارتان هم نشسته بودند. وقتی هوا تاریک شد‌۲۰ دقیقه طول کشید تا پلیس هواداران را از نورافکن‌ها پایین بیاورد. جالب این‌که‌ ۳، ۴ دقیقه بعد از شروع مجدد بازی، استقلال روی سانتر رضا نعلچگر و ضربه سر مظلومی برتری‌اش ‌را به ثمر رساند.
* قبل از دربی سال ۶۸ که استقلال خیلی پرستاره‌تر و پرمهره‌تر از پرسپولیس بود، علی پروین در محفلی خصوصی گفته بود می‌ترسم ۳، ۴ گل از استقلال بخوریم اما آن بازی یک-‌ صفر به سود پرسپولیس تمام شد. (با گل رضا عابدیان)
* در دربی سال۶۷ امیر قلعه‌نویی با سیبیل! اولین بازی‌اش را با پیراهن استقلال انجام داد. آن بازی زیر بارش باران به ضربات پنالتی کشید که پرسپولیس برد. بد نیست بدانید یکی از پنالتی‌های استقلال را امیر قلعه‌نویی هدر داد.
* منصور پورحیدری در مقام سرمربی استقلال در تاریخ دربی‌ها مقابل علی پروین ‌۶ پیروزی و ۵ شکست در کارنامه دارد.
* امیر قلعه‌نویی تا حالا به‌عنوان سرمربی دربی را به پرسپولیس نباخته اما علی دایی دو بار به پرویز مظلومی باخته است.
* بهترین گلزن ادوار دربی حسین کلانی از پرسپولیس است که ۷ گل به تاج سابق زده است.
* مهدی هاشمی‌نسب ‌۴ گل به استقلال زده و یک گل به پرسپولیس اما بعد از همان تک گلش به پرسپولیس از فرط خوشحالی کنار زمین غش کرد!
* در دربی سال‌۷۳ که با درگیری شدید بازیکنان توام شد، فیلمبرداری مسابقه از دقیقه‌ ۸۸ با حضور نیروی انتظامی قطع شد. در آن بازی هواداران پرسپولیس به زمین هجوم آوردند و درنهایت بازی‌۳- صفر به سود استقلال اعلام شد.
* دربی برگشت سال‌۷۳ در بندرعباس! کم‌تماشاگرترین دربی تاریخ بود که تنها ۵۰۰ تماشاگر داشت و صفر- صفر مساوی شد.
 *** آمار دربی های شهریور
*  دو تیم سرخابی پایتخت تاکنون‌ ۴ بار در شهریور ماه مقابل یکدیگر صف‌آرایی کرده‌اند که پرسپولیس در دیدار دوازدهم که روز شانزدهم شهریور ماه سال ۱۳۵۲ برگزار شد، با درخشش همایون بهزادی با ۶ گل رقیب دیرینه خود را پشت‌سر گذاشت.
* تیم‌های سرخابی‌ پایتخت همچنین روز هجدهم شهریور ماه سال‌۱۳۶۷ دومین دیدار خود را در این ماه برگزار کردند که جدال دو تیم در پایان‌۹۰ دقیقه تلاش با نتیجه تساوی یک – یک به پایان رسید.
* هفتاد و‌یکمین دیدار دو تیم در روز ۲۵ شهریور ماه سال‌۹۰ برگزار شد که استقلال با درخشش فرهاد مجیدی و مجتبی جباری مقابل سرخ‌پوشان پایتخت به پیروزی دست یافت.
* آخرین دیدار دو تیم در شهریور ماه، روز سوم شهریور ماه سال گذشته برگزار شد که این دیدار در پایان‌۹۰ دقیقه تلاش با نتیجه تساوی بدون گل خاتمه یافت.
* همچنین ۹‌ دیدار این دو تیم در فصل گرم تابستان برگزار شده‌ که هر دو تیم صاحب۳ پیروزی و ۳ تساوی مقابل یکدیگر شده‌اند.
* آبی‌پوشان در ۵ دیدار ( دربی‌های ۶۹ تا ۷۳) که با هدایت پرویز مظلومی برگزار کردند به رکورد ۴ پیروزی و یک تساوی دست یافتند.
* ۶ دیدار تیم‌های سرخابی پایتخت ‌(بازی‌۶۲ تا ۶۷) با نتیجه مشابه یک- یک مساوی به پایان رسید.
You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.