خانه » عمومی » مدارک لازم برای تعویض پلاک چیست؟

مدارک لازم برای تعویض پلاک چیست؟

اگر می‌خواهید خودروی دست دوم جدیدی را خریداری کنید باید در نظر داشته باشید که مهم‌ترین مرحله انجام انتقال مالکیت آن از فروشنده به خریدار تعویض پلاک است، در این مرحله نام شما به عنوان صاحب اصلی خودرو ثبت می‌شود و نام مالک قبلی حذف خواهد شد. همواره برای انجام عمل تعویض پلاک لازم است که دو طرف معامله در مرکز تعویض پلاک حاضر شوند و با در دست داشتن مدارک لازم برای تعویض پلاک اقدام به تغییر پلاک خودرو کنند. سوالی که ذهن بسیاری خوانندگان را به خود درگیر کرده این است که دقیقا مراحل تعویض پلاک خودرو چیست و چه مدارکی در این باره مدارک لازم برای تعویض پلاک هستند؟ با ما باشید تا به این سوالات پاسخ دهیم.

1– برای تعویض پلاک باید چه مراحلی را طی کنیم؟

مرحله اول مراجعه به یک مرکز تعویض پلاک بوده که با توجه به اینکه دو شماره پایانی پلاک خودروی شما را براساس محل زندگیتان مشخصص می‌کنند باید به مرکزی بروید که در محدوده محل زندگیتان شما مشخص شده است. قدم دوم ورورد به پارکینگ مرکز تعویض پلاک بوده و نوبت‌گیری است. در ادامه کار باید بر اساس شماره درج شده بر روی برگه نوبت خود به ساختمان اداری مربوطه مراجعه کنید و مدارک لازم برای تعویض پلاک خود را در پوشه تحویل قرار داده و تحویل کارشناس حقوقی دهید.

پس از بررسی مدارک لازم برای تعویض پلاک توسط کارشناس حقوقی، افسر مرکز تعویض مشخصات خودروی شما نظیر شماره موتور و شاسی، شماره بدنه و صحت مدارک خودرو را تایید کرده و مجوز رفتن به مرحله بعد را به شما می‌دهد. تایید فنی و مقدار خلافی خودرو را افسر ناظر مشخص می‌کند و در صورت داشتن خلافی مقدار آن باید توسط مالک قبلی خودرو در همان محل تعویض پلاک به طور کامل پرداخت شود. البته بنا به توافق ممکن است خریدار پرداخت این مبلغ را بر عهده گرفته باشد.

در مرحله آخر باید هزینه تعویض پلاک به شماره حساب درج شده در مرکز  واریز شود. بعد از این کار شما قادر خواهید بود با دریافت برگ سبز خودرو اقدام به نصب پلاک جدید و تحویل پلاک قبلی کنید. توجه کنید که مدت زمانی که ممکن است به این کار اختصاص یابد از 10 دقیقه تا یک ساعت متغییر است.

مدارک لازم برای تعویض پلاک فروشنده

برای اینکه تعویض پلاک خیلی سبب اتلاف وقت شما نشود، لازم است که طرفین معامله مدارک لازم برای تعویض پلاک را به همراه داشته باشند. در این صورت است که می‌توان گفت که تنها یک روز وقت شما را می‌گیرد. برای فروشنده خودرو مدارکی لازم است که در زیر به آن‌ها اشاره شده است.

  • سند ارائه شده توسط کارخانه در هنگام فروش که برای خودروهای داخلی صادر می‌شود
  • کارت خودرو
  • سند مالکیت ارائه شده توسط پلیس
  • شناسنامه و کارت ملی
  • بیمه‌نامه شخص ثالث
  • -کارت معاینه فنی خودرو
  • شخص فروشنده قادر خواهد بود که با معرفی نماینده حقوقی خود و یا دادن وکالت نامه به خریدار از رفتن به مرکز تعویض پلاک خودداری کند.

 

مدارک لازم برای تعویض پلاک خریدار

خریدار خودرو هم باید مدارکی به همراه داشته باشد که از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • شناسنامه و کارت ملی
  • قبض برقی که به نام خریدار خودرو یا پدر او صادر شده باشد
  • وکالت‌نامه فروشنده البته در صورت دادن این مدرک توسط فروشنده به خریدار

نکته: در صورت در دسترس نبودن قبض برق از طریق سند منزل یا اجاره‌نامه چاپی هم می‌توان به احراز هویت در مکان مربوطه پرداخت چراکه اگر این مدرک در اختیار مرکز تعویض قرار نگیرد هیچ پلاکی برای شما صادر نخواهد شد.

هنگام مراجعه به مرکز تعویض پلاک، نکات زیر را به خاطر داشته باشید

– اگر فروشنده خودرو در محل تعویض پلاک حضور نمی‌یابد، اطمینان حاصل کنید که مقدار خلافی خودرو صفر بوده در غیر این صورت شما باید مبلغ را پرداخت کرده و در نهایت از هزینه باقیمانده برای سند کم کنید.

– امکان پرداخت همه هزینه‌های ذکر شده اعم از پرداخت جریمه یا هزینه تعویض در مرکز مربوطه از طریق دستگاه‌های POS فراهم می‌شود. پس همراه داشتن کارت بانکی عضو شبکه شتاب با موجود کافی را فراموش نکنید.

– پرداخت عوارض شهرداری برای تعویض پلاک انجام نمی‌شود. در این مورد شما می‌توانید هنگام انتقال مالکیت خودرو این کار را انجام دهید.

– در صورتی که قبلا پلاکی به نام شما ثبت شده و اکنون غیرفعال باشد، همان پلاک قبلی روی خودروی جدید شما نصب خواهد شد.

– به جز هزینه‌های خلافی که باید فروشنده آن‌‌ها را تقبل کند کلیه هزینه‌های تعویض پلاک بر عهده خریدار محترم است.

– در صورتی که خودروی دست دوم خود را به صورت وکالتی خریده‌اید، امکان بروز مشکل در تعویض پلاک فراوان است و ممکن است خودرویتان توقیف شود.

آگاهی به مدارک لازم برای تعویض پلاک که باید در هنگام تعویض پلاک خودرو به همراه داشته باشید همواره باعث شده که از اتلاف وقت و از بروز خطا و اشتباه که سبب طولانی شدن پروسه تعویض پلاک می‌شود جلوگیری به عمل بیاید.

 

/پایان رپورتاژ آگهی/

.

مطلب پیشنهادی

تخفیف های ویژه تور ترکیه در لحظه آخر

تخفیف های ویژه تور ترکیه در لحظه آخر لحظه آخر مرجعی معتبر برای تورهای گردشگری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.