تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

زندگی نامه مداحان معروف

در سال های اخیر با گسترش شبکه اینترنت در میان عموم مردم و وجود سایت های بسیار زیادی در زمینه دانلود مداحی های قدیمی و جدید، مردم توانسته اند ارتباط بیشتری با مداحان اهل بیت پیدا کرده و با سبک مداحی آن ها بیشتر آشنا شوند. در ادامه این مطلب به زندگی نامه برخی از مداحان معروف می پردازیم و بیشتر با آن ها آشنا می شویم.

میثم مطیعی

میثم مطیعی فارغ‌التحصیل دکتری رشته فقه و حدیث دانشگاه امام صادق (ع) می باشد. مقام معظم رهبری با تقدیر از سبک مداحی ایشان در جلسه ای در اربعین سال 1390 فرمودند: آن چیزی که ما از مداحی سراغ داریم، دقیقاً همین چیزی بود که ایشان امروز اجرا کرد. این از معجزات انقلاب است که یک دانشجوی دکتری، مداح اهل بیت است. در مداحی های میثم مطیعی به مسائل سیاسی و فرهنگی روز جامعه اشاره می شود. ایشان فعالیت خود را با حضور در جلسات آیت الله مجتبی تهرانی آغاز کرده و اولین مدیر عامل و از مؤسسین دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله آقا مجتبی تهرانی است. “عاشق حسینیم به اباالفضل” و “کنار قدمهای جابر” از جمله معروف ترین مداحی های میثم مطیعی هستند.

سلیم مؤذن‌زادهٔ اردبیلی

سلیم مؤذن زاده اردبیلی یکی از مداحان قدیمی است که در سال 1315 اردبیل متولد شده و به زبان های ترکی، فارسی و عربی تسلط داشتند. مداحی های ایشان بیشتر به زبان ترکی بوده و و حتی به زبان انگلیسی نیز نوحه خوانده است. توانایی های فوق العاده ایشان در مداحی، نوحه خوانی، مولود خوانی، اذان و قرائت قرآن مجید از سنین کم باعث مطرح شدن وی در این رشته ها شده بود. شیخ عبدالکریم مؤذن‌زادهٔ اردبیلی که پدر ایشان بودند، نخستین مؤذن رادیوی ایران است و برادرش رحیم مؤذن‌زادهٔ اردبیلی نیز از مؤذنان اسلامی است. خانواده ایشان از زمان حاکمیت دین اسلام در ایران به مداحی مشغول بوده اند. ایشان صبح روز دوم آذرماه 1395 در بیمارستان امام خمینی (ره) اردبیل به علت بیماری قلبی دار فانی را وداع گفت و دیدار حق را لبیک گفت. از ایشان بیش از دو هزارعنوان نوار کاست به جای مانده است.

مهدی میرداماد

مهدی میرداماد در سال 1357 در اهواز متولد شد. پس از شروع جنگ تحمیلی و سال های دفاع مقدس، ایشان به همراه خانواده به شهر مقدس قم مهاجرت کردند. دوره راهنمایی دوره کشف استعداد ایشان و ورود به عرصه مداحی بود. ایشان بجز مداحی در یکی از شرمت معروف بیمه نیز فعالیت دارند. حضور در جلسات اساتیدی چون حاج منصور ارضی ، حاج علی انسانی ، حاج حسن خلج ، حاج صادق آهنگران و حضور در مراسم هایی که در حرم مطهر امام رضا علیه السلام ، حرم حضرت معصومه سلام الله علیها ، مسجد مقدس جمکران ، بیت رهبری و مهدیه تهران برگزار می شد باعث افزایش تجربه ایشان شد. از دست دادن مادر و آغاز دوره ای سخت در اوج جوانی باعث ایجاد تحول در زندگی مهدی میرداماد شد. پس از این اتفاق، ایشان برای تحقق رویای مادر، در حوزه علیمه ثبت نام کردند. “امشب تا سحر دلِ من چقد پریشونه” از جمله معروف ترین مداحی های ایشان است.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.