تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

حیدر العبادی چگونه نخست‌وزیر عراق شد؟

IRAQ-POLITICS-SPEAKERچهل و هشت ساعت پیش از انتخاب حیدرالعبادی به عنوان نامزد نخست وزیریعراق، سرنوشت‌ساز بود. تلاش‌ها برای متقاعد کردن نوری المالکی به نخست وزیری در اوج قرار داشت.

به گزارش «تابناک»، علی هاشم خبرنگار ارشد شبکه تلویزیونی المیادین در مطلبی برای المانیتور پس با مقدمه کوتاه فوق، اخبار در دسترس خود در باره چگونگی جایگزینی العبادی به جای نوری المالکی را منتشر کرده است.

بنا به ادعای وی، نوری المالکی حاضر نبوده هیچ پیشنهادی در این باره را بپذیرد. وی اگر چه می‌دانست که گزینه دیگری انتخاب شده است ولی مایل بود تا اخرین لحطه بهمبارزه ادامه دهد. المالکی معتقد بود که باید احترام تک تک آرایی که در انتخابات کسب کرده است را حفظ کند این در حالی بود که هم دوستان و هم دشمنان وی در حال تلاش برای کنار رفتن او بودند.

بنا به ادعای منابع ال مانیتور «چندین گزینه برای المالکی وجود داشت، او گزینه معاونت ریاست جمهوری را رد کرد، المالکی به نخست وزیری چسبیده بود و حاضر نبود نظر دیگران در این باره را مورد توجه قرار دهد، اصلی‌ترین استدلال او این بود که رهبر بلوک سیاسی است که انتخابات را برده و طبق قانون اساسی، این حق او است که دولت جدید را تشکیل دهد».

با ادامه مذاکرات، یکی از رهبران قدیمی حزب‌الدعوه با راه حلی که فکر می‌کرد مساله را حل خواهد کرد راهی ایران شد، او همراه با نام العبادی، سوابق و مواضع وی را به ایران برد. تا آن زمان العبادی خارج از فهرست گزینه‌های احتمالی نخست وزیری یعنی عادل عبدالمهدی، ابراهیم الجعفری، احمد چلبی، قصی السهیل و طارق نجم بود.

العبادی که سابقا در لندن نیز زندگی کرده است، برای ایرانی‌ها شناخته شده است، هر چند هیچ گاه یک گزینه نخست وزیری محسوب نمی‌شد. یک منبع مطلع در بغداد مدعی شده است ایرانی‌ها به نماینده حزب‌الدعوه گفتند که از هر گزینه‌ای که اهل سنت و کردها را هراسان نسازد، حمایت خواهند کرد. به عقیده ایرانی‌ها، اکنون اولویت باز شدن کانال ارتباطی با دیگر احزاب است؛ ایرانی‌ها می‌دانند که اصلی‌ترین مشکل فعلی، نبود اعتماد میان بخش‌های مختلف جامعه عراق است.

همه این اقدامات در حالی بود که علی شمخانی دبیر شورای امنیت ملی ایران، یک ماه پیش به عراق سفر کرده و به بغداد، اربیل و نجف رفته بود. اوضاع منطقه بسیار متفاوت شده است و داعش اکنون به نزدیکی مرزهای ایران رسیده است و آخرین شهری که به اشغال داعش درآمد، جلولا است که تنها 40 کیلومتر با ایران فاصله دارد.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.