تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

بیوگرافی حسن شماعی زاده

بی شک نام حسن شماعی زاده ، یکی از ماندگار ترین نام‌ها در موسیقی ایرانی است. او با آهنگسازی‌های جاودانه‌ای که برای دیگر خواننده‌ها انجام داده است، نام خود را تا ابد در موسیقی ایران حفظ کرده است. در این نوشتار قصد داریم تا مروری بر بیوگرافی حسن شماعی زاده داشته باشیم و زندگی او را از دوران کودکی تا نوجوانی و جوانی و میانسالی مورد بررسی قرار دهیم. پس تا انتهای این نوشته با ما همراه باشید.

کودکی و نوجوانی حسن شماعی زاده و ورود او به دنیای حرفه ای موسیقی

این خواننده در اولین روز از آذر ماه سال 1321 خورشیدی در اصفهان متولد شد. هنگامی که تنها 13 سال داشت در ارکستری در اصفهان فعالیت خود را به عنوان یک نوازنده آغاز کرد. او در دبیرستان ادب اصفهان تحصیلات خود را به پایان رساند. سپس برای این که بتواند چیزهایی بیشتری از دنیای موسیقی کسب کند، به تهران نقل مکان کرد . او برای مدتی در تئاتر مشغول بود و سپس وارد رادیو شد. او در آن زمان در زمینه موسیقی پاپ و جاز فعالیت داشت.

او همچنین در سنین جوانی با چند ارکستر اسپانیایی هم همکاری داشت. او برای گروه بلک کتس هم ساکسیفون می‌زد.

شماعی زاده پس از مدتی به آهنگسازی روی آورد. علت اصلی این کار ناتوانی جسمی وی در نوازندگی بود. به گفته خود او ، دیسک گردن که در اثر استفاده طولانی مدت از سازهای سنگین به وجود آمده بود، مانع از آن شد که او بتواند به صورت حرفه ای به کار نوازندگی خود ادامه دهد به همین خاطر به آهنگسازی روی آورد.

همکاری با دیگر خوانندگان

او همکاری‌های موفقی با دیگر خواننده ها داشته است. برای مثال مثلث گوگوش ، شماعی زاده و اردلان سرافراز یکی از بهترین همکاری‌های تاریخ موسیقی ایران بود است. شماعی زاده پس از چند آهنگسازی جایگاه ویژه ای را در بین هنرمندان ایرانی از آن خود کرد. او برای خواننده های بزرگی همچون گوگوش ، ابی ، داریوش ، عارف ، رامش ، معین ، فرهاد مهراد و … آهنگ ساخت که همه آن ها از کارهای ماندگار موسیقی ایران شدند. او همچنین آهنگسازی آهنگ شکار که توسط ابی خوانده شده است را بر عهده داشت. این آهنگ را می‌توان یکی از برترین آهنگ های موسیقی پاپ دانست.

چند نکته از زندگی شخصی حسن شماعی زاده

او هم اکنون در لس آنجلس اقامت دارد . وی در سال 1347 با زنی به نام فاطمه ازدواج کرد و این ازدواج منجر به تولد دو فرزند به نام های افشین و عقیق شد.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.