تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

راز خال قرمز روی پیشانی زنان هندو

برخلاف بیشتر تصورات عوام، خال قرمزی که بنام خال هندو هم شهرت دارد، که زنان هند و کشورهای آسیای شرقی به نام “بیندی” روی پیشانی خود دارند، نشانه تاهل آنان نیست. در این مطلب از مجله اینترنتی بی کلک به این موضوع و باور غلط پرداخته ایم، با ما همراه باشید:

 

 

 

این نشانه اکنون برای زینت است اما واقعیت آن است که در میان برخی از اروپایی ها به عنوان نشانه گرویدن آنان به دین هندو است.

همچنین آنان معتقدند این خال باعث می شود انرژی شخص از مکانی که فکر می کنند گذرگاه خروج انرژی می باشد، خارج نشود.

آنان عقیده دارند چنین خالی باعث تمرکز فکری شخص نیز می شود، شانس می آورد و انسان را از شیاطین حفظ می کند.

بر خلاف آداب و رسومی که در فیلم های هندی به نمایش در می آید و باورهای اشتباهی که در این زمینه رایج شده است، این خال به هیچ عنوان نشانه تاهل زنان هندو نیست.

شاید برای شما هم سئوال باشد که این خال قرمز رنگ وسط پیشانی و نزدیک به ابروها نشانه چیست ؟

بیندی، یک نقطه قرمز رنگ است که معمولاً زنان هندو در مرکز پیشانی خود قرار می‌دهند.

قدمت واژه بیندو به سرود آفرینش در ریگ ودا که به ناسادیا سوکتا معروف است بر می‌گردد و در تاریخ و فرهنگ منطقه هند بزرگ یا حوزه فرهنگی هند حضور آشکار دارد.

بیندو به عنوان نقطه‌ای که خلقت از آن آغاز می‌شود و می‌تواند به وحدت برسد در نظر گرفته شده، همچنین آن را «نماد مقدس کیهان، در حالت ناآشکار خود» توصیف کرده‌اند.

در آیین هندو، آیین بودا و جین بیندی در ارتباط با چاکرای ششم یا آجنا (چاکرای پیشانی یا چشم سوم به منزله مرکز آگاهی) در نظر گرفته شده‌است.

همچنین گفته می‌شود بیندی نقطه یا خالی است که در اطرافش مَندَل یا ماندالا به نمایندگی از کائنات ایجاد شده‌است.

بیندی در شکل سنتی یک نقطه یا دایره کوچک قرمز روشن است که در مرکز پیشانی نزدیک به ابرو قرار می‌گیرد و در شبه قاره هند (هند، پاکستان، بنگلادش، نپال و سریلانکا)و آسیای جنوب شرقی در بالی و جاوه به ویژه در میان هندوها رواج بسیار دارد.

خال هندو در روسیه

اما ماجرای خال هندوی ما که از حافظ شروع شد و تا دختر استالین پیش رفت همین جا به پایان نمی رسد وقتی بدانیم در اواسط دهه ۹۰ میلادی ، دختران کم سن و سال از بایندی به عنوان آرایش استفاده می کردند آن هم به خاطر خواننده مشهور یعنی جوان استفانی از گروه No Doubt که بایندی را در آمریکا همه گیر کرد.

در نهایت اینکه وسط این گیر و دار تاریخی بر سر خال هندو نباید تکذیب کرد که نقطه وسط دو ابرو به عنوان یکی از نقاط چاکرا شناخته می شود.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.