تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

مفتی های وهابی :نصب دوربین راهنمایی رانندگی حرام است!

25450_635169569924527639_s Untitled-12

 

ب[highlight]ه نقل از ذاکر نیوز و رهیاب  در چند سال اخیر، ماشین بازی جوانان سعودی موجب مرگ و میر تعداد بسیار زیادی از شهروندان عربستانی شده به گونه ای که بر اساس آمار اعلام شده توسط وزارت کشور سعودی، مرگ و میر بر اثر تصادفات ناشی از ماشین بازی، در رتبه اول مرگ و میرها در عربستان قرار دارد.[/highlight]

در پی اعلام این آمار توسط وزارت کشور سعودی، اداره راهنمایی و رانندگی این کشور از چند ماه پیش رسما اعلام کرد که قصد دارد با نصب دوربین هایی ویژه در نقاط مختلف شهرهای عربستانی، جوانانی که ماشین بازی می کنند را شناسایی و بعد از توقیف خودروی آنان، مراحل قانونی در موردشان طی شود.
طی دو هفته اخیر موضوع نصب این دوربین ها که در عربستان به سیستم “ساهر” شناخته می شود، حرف و حدیث های بسیاری را به وجود آورده و بحث های زیادی در مورد آن به خصوص در فضای مجازی و سایت های اجتماعی انجام می شود.
در این میان “عبدالعزیز آل الشیخ” مفتی اعظم دربار سعودی در اقدامی تعجب برانگیز فتوایی صادر کرد و نصب اینگونه دوربین ها توسط راهنمایی و رانندگی سعودی را اقدامی غیر شرعی اعلام کرد و آن را “دخالت در زندگی شخصی افراد” دانست.
در پی انتشار گسترده این فتوای مفتی اعظم سعودی، موجی از تمسخر توسط کاربران عربستانی متوجه او شد. مورد تمسخر قرار گرفتن وی باعث شد که فورا فتوای خود را اصلاح کند و آن را تغییر دهد. او در جدید ترین اظهارات خود گفت: بنده نگفتم نصب دوربین حرام است بلکه گفتم اگر جوانان تلاش کنند که از دست دوربین های راهنمایی و رانندگی فرار کنند، اقدامی غیر شرعی و حرام انجام داده اند.
You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.