تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

زندگینامه نظامی گنجوی

زندگینامه نظامی گنجوی و آشنایی با آثار و سرگذشت زندگی وی

در زندگینامه نظامی گنجوی آثار فراوانی وجود دارد که این شاعردارای قدرت تخیل بسیار بالایی می باشد و همچنین در توصیف اشخاص و مناظر، شاعری بی نظیر است.

یکی از شاعران و داستان سرایی ایرانی تبار و پارسی گو جمال‌الدین ابومحمد الیاس بن یوسف نظامی بود و تنها شاعری است که توانست تا پایان قران ششم هجری شعر تمثیلی را در زبان فارسی در حد اعلائی به تکامل برساند، در ادامه این مطلب شما را با زندگینامه نظامی گنجوی آشنا خواهیم کرد.

زندگینامه نظامی گنجوی

جمال‌الدین ابومحمد الیاس بن یوسف نظامی  در سال ۵۳۷ هرجری قمری در شهر گنجه چشم به جهان گشود وی خیلی زود یتیم شد و پیش دایی مادرش بزرگ شد و تحت حمایتش تحصیل نمود ایشان اشعار زیادی را سروده اند که یکی ا اشعار ایشان خسرو و شیرین بوده است از اشاره های موجود در خسرو وشیرین دانسته می شود اولین همسرش کنیزکی بوده و زمانی که سرودن این شعر را به پایان رسانده است پسرش محمد هفت سال بیش تر نداشت از دنیا رفته است در لابه لای شعر های نظامی اشاره به دو همسر بعدی دیده می شود که در زمان حیات شاعر درگذشته اند.

نظامی آگاهی زیادی در مورد علوم ادبی، نجوم، علوم اسلامی و زبان عربی داشته است که در شعرهای او نیز به روشنی دیده می شود نظامی در انتخاب الفاظ و کلمات مناسب و داشتن نیرو تخیل و دقت در توصیف مناظر و اشخاص و طبیعت و همچنین ترکیبات خاص تازه و ابداع معانی و مضامین دلپسند و نو و به کاربردن تشبیهات و استعارات های دل پذیر از شاعرانی بی نظیر بوده لست.

ضمناً بنا بر عادت اهل زمان از آوردن اصطلاحات علمی و لغات و ترکیبات عربی وافر و بسیاری از اصول و مبانی حکمت و عرفان و علوم عقلی به هیچ روی ابا نکرده و به همین سبب و با توجه به دقت فراوانی که در آوردن مضامین و گنجانیدن خیالات باریک در اشعار خود داشت، سخن او گاه بسیار دشوار و پیچیده شده‌ است.

ایشان به دلیل داشتن مهارت در ایراد معانی و داشتن قدرت در تنظیم و ترتیب منظومه ها و داستان های خود باعث شد که آثارش به زودی مورد تقلید قرار گیرد.

نظامی گنجوی در سال ۶۰۸ هجری قمری در گنجه از دنیا رفت.

آثار نظامی

در زندگینامه نظامی گنجوی مهم ترین آثارش  پنج گنج  یا خمسه می باشد که عبارتند از:

۱-خسرو شیرین : این مثنوی شامل ۶۵۰۰ بیت است که داستان عشق خسرو پرویز پادشاه ساسانی به شیرین شاهدخت ارمنی می باشد.

۲- مخزن الاسرار : قدیمی ترین مثنوی نظامی مخزن الاسرار است و شامل ۲۲۶۰ بیت است وحاوی اندیشه های زاهدانه و عارفانه است.

۳-لیلی و مجنون : این مثنوی شامل ۴۵۰۰ بیت است در این مثنوی داستان پر سوز و گداز عشق مجنون از قبیله بنی عامر و لیلی دختر سعد که از داستان های مشهور تازی در دوره جاهلیت می باشد به رشته نظم درآمده است.

۴- هفت پیکر : مثنوی هفت گنبد یا هفت پیکر که در ۵۱۳۶ بیت به سال ۵۹۳ به نام علاء الدین کرپ ارسلان پادشاه مراغه سروده شده است.

۵- اسکندر نامه : این مثنوی شامل۱۰۵۰۰ است و در دو بخش به نامهای شرفنامه و اقبالنامه به نظم درآمده است نظم این مثنوی در سال ۵۹۹ به پایان رسیده است و به نام نصرت الدین ابوبکر محمد جهان پهلوان نامگذاری شده است.

 

امیدواریم توانسته باشیم شما عزیزان را با زندگینامه نظامی گنجوی آشنا کرده باشیم.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.