خانه » سبک زندگی » خانه داری » ۵ رایحه خوشبو تاثیر گذار بر جسم و ذهن شما

۵ رایحه خوشبو تاثیر گذار بر جسم و ذهن شما

بوییدن مانند فکر کردن است.

بلافاصله پس از اینکه بویی را استشمام کنید حس می‌کنید که ذهن‌تان به کار افتاده و رایحه از نقطه‌ای به نقطه‌ی دیگر در مغز فرستاده می‌شود. پاسخ‌ها و واکنش‌هایی از مغز دریافت می‌شود، و نشانه‌هایی از یک حس آشنا پدیدار می‌گردد. خاطرات قدیمی و ارتباطات گذشته زنده می‌شوند و به خاطر می‌آیند.
عطر و رایحه شما را به سرعت به سفر می‌برد. سفری به گذشته و خاطرات شیرین آن. می‌دانید چرا؟ می‌دانید چرا وقتی بوی آشنایی به مشام‌تان می‌رسد احساساتی می‌شوید؟ چرا وقتی بوی غذایی شبیه به بوی دست‌پخت مادربزرگ‌تان را استشمام می‌کنید یاد گذشته‌ها می‌افتید؟ زیرا حس بویایی همان‌جایی در مغز را فعال می‌کند که احساسات و عواطف کنترل می‌شود. برای همین است که هر بار بوی آشنایی را استشمام می‌کنید به یاد گذشته و خاطرات آن می‌افتید.
رایحه، بجز قدرت نوستالژی گونه‌اش، قدرت‌های دیگری نیز دارد. البته بهتر است بجای قدرت بگوییم «مزیت» یا «فایده». برخی از بوها بسیار مطبوع و لذت‌بخش‌اند و می‌توانند تاثیراتی بر جسم و ذهن بگذارند. این بوها باعث کاهش استرس، افزایش آرامش، بهبود تمرکز ذهن، افزایش اعتماد به نفس، و حتی کاهش غم و غصه می‌شوند. حتی جالب است بدانید شاخه‌ای از درمان وجود دارد به نام رایحه‌درمانی. رایحه درمانی قدمتی 5 هزار ساله از زمان مصر باستان دارد و می‌تواند با کمک گرفتن از حس بویایی، اثرات درمانی داشته باشد.
بنابراین، با استشمام رایحه‌ی مناسب می‌توانید واکنش‌های ذهن و جسم خود را کنترل کنید. در ادامه به رایحه‌هایی که اثرات مطلوبی بر ذهن و جسم دارند می‌پردازیم.

1- اسطوخودوس

اکثرا اسطوخودوس را به دلیل تاثیرات تسکین‌دهنده و آرامش‌بخش آن می‌شناسند. اسطوخودوس می‌تواند باعث کاهش اضطراب، رفع مشکل بی‌خوابی، و حتی کاهش روند زوال عقل گردد. رایحه اسطوخودوس باعث کاهش تپش قلب و فشار خون شده و کمک می‌کند آرامش بیشتری داشته باشید. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم قبل از خواب کمی اسطوخودوس کنار تخت‌تان بگذارید. یا از اسپری آن در منزل استفاده کنید.
خاصیت دیگر اسطوخودوس، تسکین درد است. در برخی مواقع، از اسطوخودوس می‌توان برای تسکین درد جراحی نیزاستفاده نمود. در خارج از ایران تحقیقاتی درباره تاثیر رایحه‌ی اسطوخودوس بر بیمارانی که به تازگی از اتاق عمل بیرون آمده‌اند و دوران نقاهت پس از جراحی را سپری می‌کنند انجام شده است. نتایج این تحقیقات نشان می‌دهد نشانه‌های درد در افرادی که در معرض رایحه اسطوخودوس قرار گرفته‌اند تا حد زیادی کاهش یافته است.
خوشبوکننده گیاهی عطرینه با رایحه اسطوخدوس

2- دارچین

دارچین ادویه‌ای است که بیشتر در آشپزی کاربرد دارد. دارچین از قسمت‌های خشک پوست داخلی برخی درختان خاص به دست می‌آید و برای طعم دادن به غذا مورد استفاده قرار می‌گیرد. می‌توان ازدارچین، علاوه بر آشپزی، به‌عنوان محرک عواطف و فعالیت‌های بدنی نیز استفاده نمود. بوی شیرین و گرم دارچین کمک‌تان می‌کند بهتر روی کارتان تمرکز کنید و آن‌را به خوبی به انجام برسانید. حال که صحبت از تمرکز شد، خوب است بدانید رایحه دارچین به حافظه و توان یادگیری افراد کمک می‌کنید. بنابراین، اگر دانش‌آموز یا دانشجو هستید، هنگام درس خواندن از رایحه دارچین غافل نشوید. دارچین به مغز نیرو می‌بخشد و ذهن را فعال می‌کند.
همچنین، رایحه‌ی دارچین می‌تواند باعث کاهش گرفتگی عضلات شده و درد مفاصل را تسکین بخشد. چنانچه آن را با مواد دیگری، مثل زنجبیل، ترکیب کنید، برای سرماخوردگی و گلو درد مفید خواهد بود.
این همه‌ی فواید دارچین نیست. دارچین باعث دفع پشه و حشرات نیز می‌شود. کمی پودر دارچین را داخل آب گرم حل کنید و بگذارید نزدیک محل تجمع حشرات! خواهید دید که ناپدید می‌شوند.
اما باز هم یادآور می‌شویم که دارچین نه تنها برای درس خواندن، بلکه برای هرکاری که نیاز به تمرکز و فعالیت ذهنی دارد مفید است. بنابراین می‌توانید از آن در منزل و محل کارتان برای افزایش تمرکز و بازدهی بیشتر استفاده کنید.

3- گل رز

معمولا وقتی می‌خواهیم احساس و عواطف‌مان را بروز دهیم از یک شاخه گل رز استفاده می‌کنیم. پس خیلی جای تعجب ندارد اگر بگوییم عطر گل رز باعث افزایش حس امید، شادی، لذت، و عشق می‌شود. عطر رز، مانند عطر اسطوخودوس، باعث تسکین و آرامش نیز شده و به کاهش اضطراب و افسردگی کمک زیادی می‌کند. همچنین، باعث کاهش نرخ تنفس و فشار خون شده و به ذهن و جسم آرامش می‌بخشد. خواص ضد افسردگی عطر رز باعث افزایش افکار مثبت و انرژی‌بخش در افراد شده و به کسانی که درگیر اضطراب، شوک، و یا افسردگی هستند کمک می‌کند بهبود پیدا کنند.
عطر غنی این گل نه تنها شما را پرانرژی و خوش‌بین می‌کند، بلکه موجب غلیان احساسات و عواطف می‌گردد. همچنین، باعث رفع سر درد و کاهش غم و اندوه می‌شود. برای همین است که گل رز سفید یا عطر گل محمدی، یا همان گلاب، در مجالس ترحیم و سوگواری استفاده می‌شود. زیرا باعث تسکین آلام و کاهش غم و اندوه افرادی که عزیزی را از دست داده‌اند می‌شود.
خوشبوکننده عطرینه با رایحه رز سلطنتی با ماندگاری بالا ( تنها خوشبوکننده بر پایه آب ، چند منظوره و سالم در ایران )

4- مرکبات (پرتقال، لیمو و گریپ‌فروت)

آیا شما هم بوی مرکبات را، به‌خصوص موقع پوست کندن آن، دوست دارید؟ آیا حس خوشی و تازگی به شما نمی‌دهد؟ دلیل آن خیلی ساده است. زیرا مرکبات قرار است دقیقا همین کار را با ذهن و جسم شما انجام دهد. عطر سبک و تابستانه‌ی مرکبات به شما انرژی می‌دهد و در فصل‌های سرد و تاریک پاییز و زمستان باعث تقویت روحیه‌تان می‌شود.
گریپ‌فروت طعم تند و تیز و ترشی دارد، اما رایحه آن شیرین است. استشمام بوی آن بلافاصله به شما انرژی می‌دهد. بنابراین بهتر است صبح‌ها از این رایحه استفاده کنید تا سرحال و شاداب شده و روز خوبی را آغاز کنید.
لیمو به داشتن نیروهای عرفانی و خالص‌سازی روح و روان معروف است. البته این چیزی است که در داستان‌های اساطیری در نقاط مختلف جهان گفته می‌شود. در هر حال، بوی لیمو باعث می‌شود خلق و خوی‌تان بهتر شود، احساسات و عواطف‌تان به جریان بیفتد، و افکار منفی را از ذهن‌تان خارج کنید. شاید همین خاصیت لیمو، ریشه‌ی داستان‌های اساطیری باشد. با رفتن افکار منفی، نگاه‌تان مثبت و روان‌تان نیرومندتر خواهد شد.
پرتقال بیشتر از سایر مرکبات مورد استفاده مردم قرار می‌گیرد. حتی انواع شکلات، نوشیدنی، مواد شوینده، و عطر نیز با طعم پرتقال تولید می‌شود. اما آیا می‌دانستید از بوی تند و تیز پرتقال به وفور در رایحه‌درمانی و برای درمان افسردگی استفاده می‌شود؟ بوی پرتقال به اعصاب، و به خلق و خو، نیرو می‌دهد. استشمام آن نیز خوشایند و دلپذیر بوده و باعث آرامش می‌شود. همچنین، برخی مطالعات پزشکی نشان داده رایحه‌درمانی با عطر پرتقال می‌تواند فعالیت‌های شناختی و یادگیری مغز را در افراد مبتلا به آلزایمر افزایش دهد.

5- نعناع فلفلی

چه چیز می‌تواند مانند نعناع به شما احساس خنکی و راحتی دهد؟ به همین خاطر است که از نعناع در خمیر دندان، نوشیدنی‌ها، شامپو، لوسیون، و برخی داروها استفاده می‌شود. نعناع دارای خواص آرامش‌بخش و تسکین‌دهنده است و می‌تواند گرفتگی و درد عضلات را کاهش دهد. پس جای تعجب ندارد که نعناع تا این حد در رایحه‌درمانی کاربرد دارد و برای کاهش اضطراب و مشکلات عصبی استفاده می‌شود. افرادی که دچار خستگی و ناراحتی روحی هستند نیز می‌توانند از خواص مفید نعنا بهره‌مند شود.
از نعناع در مراقبت و درمان مشکلات تنفسی نیز استفاده می‌شود. نعناع یک ماده ضد انعقاد طبیعی است که می‌تواند سینوس‌ها و راه تنفسی‌تان را باز کند. همچنین، می‌تواند مانند اکسپکتورانت باعث کاهش خارش گلو و سرفه شود.
نعناع برای کاهش اشتها نیز مفید است و باعث می‌شود کمتر غذا بخورید. در یک آزمایش، افرادی که هر دو ساعت یک‌بار در معرض بوی نعناع قرار گرفته بودند اشتهای کمتری برای غذا خوردن داشتند و کالری کمتری دریافت کردند.
یک خاصیت مهم دیگر نعناع، ضد تهوع بودن آن است. به همین خاطر در افرادی که شیمی‌درمانی می‌شوند مورد استفاده قرار می‌گیرد. حالت تهوع جزو عوارض جانبی رایج در شیمی‌درمانی است. انداختن چند برگ نعناع داخل آب و استشمام آن می‌تواند به کاهش حالت تهوع کمک کند. همچنین برخی مطالعات، تاثیر نعناع بر بیمارانی که تازه جراحی کرده‌اند را مورد آزمایش قرار داده و نتیجه گرفته بیمارانی که با نعناع رایحه‌درمانی کرده‌اند کمتر دچار حالت تهوع و استفراغ می‌شوند.
خوشبوکننده گیاهی نعنا عطرینه

جمع‌بندی
اکنون حتما متوجه تاثیرات شگرف بو و رایحه در زندگی روزمره‌ی خود شده‌اید. پس می‌توانید با استفاده از رایحه‌های مختلف بر احساسات و خلق و خوی خود و دیگران تاثیر بگذارید. می‌توانید صبح‌ها یک روز خوب و پرنشاط را آغاز کنید، در طول روز خوشحال و خوش‌بین باشید، و بعد محیط آرامش بخشی را در خانه تجربه کنید. آخر شب هم خوب و راحت بخوابید تا صبح فردا. همچنین، می‌توانید از رایحه‌های مختلف برای کاهش و تسکین سرماخوردگی، گلو درد، گرفتگی عضلات، سر درد، حالت تهوع، و حتی کنترل اشتها استفاده کنید. رایحه طبیعی یک چیز ساده و ارگانیک است که می‌تواند تاثیرات زیادی در زندگی‌تان بر جای بگذارد. پس از آن برای بهتر شدن زندگی بهره ببرید.

.

مطلب پیشنهادی

طرز تهیه سالاد گرم لوبیا سبز

در زمستان سرد سالاد گرم لوبیا سبز را امتحان کنید مواد لازم برای تهیه سالاد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.