خانه » روانشناسی » ۱۰ تکنیک طلایی برای از بین بردن انرژی منفی دیگران

۱۰ تکنیک طلایی برای از بین بردن انرژی منفی دیگران

مجله بی کلک | دفع انرژی منفی دیگران اهمیت بسیار زیادی دارد. خبر خوب این است که برای اینکار روش های گوناگونی وجود دارد. هیچ چیز نمی تواند به اندازه ی بودن در کنار انسان های منفی، شما را بی رمق کند و سطح انرژی تان را پایین بیاورد. هنگامی که برای دیگران دلسوزی و همدردی می کنید، ممکن است تحمل بار سنگین غم و غصه آنها بر دوش شما بیوفتد و شما نیز همانگونه که آنها در رنج بودند، متحمل رنج و عذاب شوید. گاهی اوقات، این همدردی ها باعث جذب انرژی منفی دیگران به شما شده و از نظر روانی، فیزیکی و روحی، شما را تحت تاثیر قرار می دهد.

همانقدر که باید افرادی که دوستشان دارید را از نظر احساسی حمایت کنید، لازم است بدانید که چگونه از احساسات خودتان در برابر افرادی که از محبت شما سودجویی می کنند محافظت کنید.

چگونه میتوان انرژی منفی دیگران را از بین برد؟

در ادامه 10 راهکار شگفت انگیز برای جلوگیری از انرژی منفی دیگران به شما معرفی خواهیم کرد.

۱. برای حس کردن، تایید، و جواب دادن وقت بگذارید

ما اغلب اواقات قبل از بروز هیجان واقعی واکنش اجتماعی نشان می‌دهیم. می‌دانیم چیزی ما را عصبانی می‌کند، برای همین قبل از این‌که حتی آن هیجان وارد عمل شود، خودمان را برای واکنش نشان دادن آماده می‌کنیم. وقتی فردی به شما توهین می‌کند، قدم اول این است که نفس عمیق بکشید. وقتی هوا را درون ریه‌های‌تان می‌کشید و بیرون می‌دهید، توجه کنید آن فرد چه‌قدر با شما فاصله دارد. این فاصله را از بین ببرید. وقتی احساس خودتان را ابراز می‌کنید، به احساسات او دقت کنید.

۲. از آدم‌های سمی فاصله بگیرید

همه‌ی آدم‌ها نمی‌خواهند به شما ضربه بزنند، اما تعداد انگشت‌شماری هستند که لذت می‌برند روزتان را کمی ناخوشایندتر از همیشه بکنند. ما نباید علت عدم بهره‌وری این آدم‌ها را تشخیص دهیم یا تشریح کنیم. شما می‌توانید وقت‌تان را صرف کارهایی بهتر از حدس و گمان درباره‌ی موضوع عصباینت دیگران بکنید.

اگر فردی برای اشتباهات‌اش، عامدانه یا غیرعامدانه، عذرخواهی نمی‌کند، این یک پرچم قرمز است. اگر کسی هرگز عذرخواهی شما را نمی‌پذیرد، این هم یک پرچم قرمز است. بهتر است فرض کنید این یک بازی بچگانه است و آن فرد دوست دارد دردسر ایجاد کند. همه‌ی تلاش‌تان را بکنید تا از این آدم‌ها اجتناب کنید، اما اگر این آدم مشتری یا رییس یا فردی است که نمی‌توانید به راحتی از او اجتناب کنید، از دردسرهایی که درست می‌کند لذت ببرید.

۳. هم‌دل باشید

هم‌دلی یعنی قابلیت هم‌ذات پنداری با فردی دیگر در سطح هیجانی، با نهایت خلوص نیت. دلسوزی یعنی تایید رنج کشیدن یک فرد از دور که معمولا با کمی قضاوت همراه است. کسی که برای من احساس تاسف می‌کند هرگز کمکی به من نمی‌کند. کسی که به من نزدیک می‌شود و به سادگی تایید می‌کند که اوضاع چه‌قدر خراب است، به من کمک می‌کند.

اوضاع را بسنجید، آیا راهی هست که بدون توهین کردن به آن فرد کمک کنید؟ حتی یک لبخند و دعوت به بیرون ریختن هیجان چیزی است که برای تغییر دادن روز آن فرد لازم است. محبت خالص، سریع‌ترین و موثرترین راه برای تبدیل وضعیت منفی به وضعیت مثبت است. من تلاش می‌کنم به یاد داشته‌باشم وقتی با دیگران تندی می‌کنم تا چه حد ناراحت هستم. وقتی در چنین شرایطی قرار می‌گیرم معمولا فقط به یک آغوش نیاز دارم.

۴. برای اعتبار بخشیدن به اعتماد به‌نفس‌تان به دیگران رجوع نکنید

اگر برای حفظ اعتماد به‌ نفس‌ تان در سطحی خوب، کاملا به دوستان و خانواده تکیه کنید، در را برای دیگران باز می‌گذارید تا بیایند و شما را تضعیف کنند. شما باید کلید این در را به موتور شادی خودتان بسپارید. اگر نتوانید حس اعتماد به‌نفس و عشق به خودتان را در درون‌تان ایجاد کنید، در نهایت موج‌های هیجانی را از هر فردی که اطراف‌تان است دریافت می‌کنید. اگر آدم‌هایی را که مقاصد پلید دارند در نظر نگیریم، بیش‌تر آدم‌هایی که با آنها تعامل دارید شما را خیلی خوب نمی‌شناسند. این آدم‌ها حتی اگر بهترین نیت را داشته‌باشند، چگونه می‌توانند چیزی را که نیاز دارید به شما بدهند؟

من با اندیشیدن به خودم و دیگران فهمیده‌ام جاده‌ی عشق ورزیدن به خود با خنده هموار می‌شود. شما باید بتوانید به این‌که چگونه به خاطر چیزهای کوچک ناراحت می‌شوید، به این‌که آدم‌های حقیر چگونه سعی می‌کنند نفس‌شان را محافظت کنند، به این‌که چه آسان می‌توانید عاشق فردی به جالبی خودتان باشید، بخندید. حس تحسین و عشق ورزیدن به خودتان را بپرورانید تا موج‌هایی که آدم‌ها به شما تحمیل می‌کنند بی‌اهمیت‌تر از آن‌چه که هست به نظر برسد.

5. وقت زیادی را به مراقبت از خودتان اختصاص دهید

آمدن این مورد بعد از نکته‌ی قبلی دلیل دارد. من مربیان یوگا را دیده‌ام که زود به خشم می‌آیند. توصیه‌های هوشمندانه، شیوه‌های بی‌نقص، و دانش گسترده مانع از آن نمی‌شود که مثل آدم‌ها رفتار نکنند. آدم‌ها عصبانی می‌شوند و این یک واقعیت است. بنابراین، وقتی یاد می‌گیرید نفس‌تان را که دچار خشم لحظه‌ای شده‌است، رها کنید، به یاد داشته‌باشید این یک گذرگاه است، هدف نیست.

آیا روز بدی داشته‌اید یا به یک وضعیت واکنش خوبی نشان نداده‌اید؟ فقط ۱۰ دقیقه به آن عمیقا فکر کنید تا ببینید چه احساسی به شما دست می‌دهد. من گاهی هنگامی که این کار را می‌کنم دچار یک آشفتگی هیجانی می‌شوم. بلند می‌شوم، با آهنگ شِیک ایت آف می‌رقصم، و پایم را به زمین می‌کوبم تا جسم‌ام زمان کنونی را حس کند. افکارتان را برای دوستان‌تان بیرون بریزید اما دقت کنید، باید روی احساسی که دارید و کاری که می‌توانستید بهتر انجام دهید‌، تمرکز کنید. بد صحبت کردن با دیگران فقط انرژی منفی بیش‌تری را در آن وضعیت ایجاد می‌کند.

6. دست از راضی نگاه داشتن دیگران بردارید.

اگر شخصی مدام از شما شکایت میکند، یا سعی دارد شما را به زمین بیندازند و منتظر افول و پسرفت شماست، خیلی این مسئله را شخصی و مهم قلمداد نکنید. این رفتار آنها بیشتر انعکاسی است از آنچه که خودشان هستند و نشانگر ارزش شما نیست. هر چه بیشتر خودتان را در معرض اراجیف و حرف های بی ارزش دیگران قرار دهید، بیشتر خودتان را به تایید و تمجید آنها وابسته کرده اید.
باید بدانید که شما نمی توانید کاری کنید تا همه دوستتان داشته باشند و ارزش شما ربطی به نظرات دیگران ندارد. یادتان باشد که شما برای خودتان در اولویت هستید و بایستی بیشتر از هر چیز و هر کس، خودتان را دوست داشته باشید. جرئت داشته باشید تا از هر کسی که با انرژی منفی باعث پسرفت، ناامیدی و بی انگیزه شدنتان است، دوری کنید.

7. اجازه ندهید خون آشام ها انرژی شما را ببلعند!

آیا در اطرافتان شخصی را می شناسید که انرژی شما را از وجودتان بیرون می کشد؟ کسی که مجبورید برای وقت گذراندن با او، نیرو و انرژی تان را جمع کنید و نهایتا او شما را در حالی ترک میکند که از لحاظ فیزیکی و احساسی کاملا خسته و تخلیه شده اید؟ این افراد را “خون آشام های انرژی” می نامند. آنها وقتی که به حمایت نیاز دارند همیشه برای شما زمان دارند اما هنگامی که شما به کمکشان نیاز دارید هرگز در دسترس نیستند و هر چه بیشتر شکایت کنید، آنها نیز بهانه های بیشتری برای شکایت کردن پیدا می کنند.
یادتان باشد حل کردن مشکل یک نفر دیگر، به هیچ وجه مسئولیت شما نیست. حتی اگر او یک عضو خانواده تان باشد. اگر آنها نمی توانند به خودشان کمک کنند، بار غمشان را به جایشان به دوش نکشید. وقف داستان دیگری شدن، نه به آنها و نه به شما هیچ کمکی نخواهد کرد.

8. نه بگویید!

بایستی حد و مرز خودتان را بشناسید و اگر کسی از آن عبور کرد، صدایتان را بالا ببرید! شما به کسی اجازه نمی دهید وارد خانه تان شود و آن را بهم بریزد؛ بنابراین چرا باید به او اجازه دهید به عزت نفس شما ضربه بزند؟
آنگونه که می گویند: “به هیچ کس اجازه ندهید با کفش های گِلی در ذهنتان قدم بزند.”
برخلاف باورهای عمومی، این بی ادبی نیست که به کسی نه بگویید و لازم هم نیست علت نه گفتن تان را توجیه کنید.
اگر حس می کنید آنطور که باید به شما احترام گذاشته نمی شود، برای خودتان قد علم کنید و ارزش خودتان را به دیگران بفهمانید.
زمان و احساسات شما ارزشمند هستند. بنابراین، افراد خوب را اطرافتان نگه دارید و افراد با انرژی های منفی را حذف کنید. اگر متوجه شدید به شخصی بیشتر از آنکه بله بگویید نه میگویید، دقت کنید که آیا آنها به رشد شما کمک می کنند یا شما را به عقب می رانند؟

9. به “خودتان” زمان اختصاص دهید.

این مهم است که به دور از همه، زمانی را به تنهایی خودتان اختصاص دهید تا بتوانید مسیرتان را با افکار مثبت و خواسته هایتان هماهنگ کنید. این زمان می تواند دقایقی تمرکز در حمام و حتی قبل از خواب باشد. همچنین می تواند زمان مشخصی در برنامه روزمره تان باشد که برای شنیدن صدای درونتان و انجام مراقبه اختصاص می دهید.

اگر در برنامه یا عملی سخت و طاقت فرسا گیر افتاده اید، برای حلش از آن خارج شوید. هوای تازه و طبیعت زیبای زمین به طرز فوق العاده ای به شما میفهماند که هر مشکلی که دارید، در مقیاس این جهان بسیار کوچک و بی ارزش است و زندگی همچنان ادامه خواهد داشت.

10. مسئولیت پذیر باشید.

نهایتا شما تنها کسی هستید که تصمیم می گیرد چه حسی داشته باشید. مهم نیست که در چه محیطی هستید. در هر حال شما حق انتخاب دارید که قوی بمانید یا به قدرت و انرژی منفی دیگران اجازه دهید تا بر شما غلبه کند.
به محض آن که مسئولیت احساسات خودتان را به عهده بگیرید، خودتان را از تاثیرات دیگران آزاد کرده اید.
اگر اعتماد به نفس داشته باشید و خودتان را دوست بدارید، در برابر انرژی های دیگران قدرت تحمل، شکیبایی و صبر احساسی پیدا خواهید کرد و قدرت های درونی تان را بیدار می کنید. این نیرو ها در صورت فعال شدن مانند یک سپر از شما در برابر بمباران انرژی های منفی محافظت خواهند کرد.
طبیعی است که هر از چند گاهی مشکلات و افکار منفی به سراغتان بیایند. بایستی به خودتان بیاموزید که در میان این افکار و مشکلات، باز هم مثبت زندگی کنید و این افکار را از راه های مختلف رها کنید.


چنانچه این مطلب را مفید میدانید با لایک کردن و به اشتراک گذاشتن آن، از ما حمایت کنید. نظرات، پیشنهادات و مقاله های درخواستی خود را از طریق قسمت دیدگاه ها برای ما ارسال کنید.

 

.

مطلب پیشنهادی

زنان دلبر و مردان قهرمان هر دو در عذابند

در مجله اینترنتی بی کلک بخوانید : باورهاي بسيار رايج و البته دمده اي در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.