تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

دانلود کتاب عجایب هفتگانه از رگ کاکس

دانلود کتاب عجایب هفتگانه از رگ کاکس   کتاب عجایب هفتگانه از رگ کاکس

عجایب هفتگانه

نام کتاب: عجایب هفتگانه – شگفتی های دنیای قدیم

نویسنده: رگ کاکس، نیل موریس

مترجم: فهیمه گلفشان

انتشارات: دلهام

سال نشر: 1379

زبان: فارسی

تعداد صفحات: 33 صفحه

فرمت: PDF

حجم: 10.2 مگابایت

 

در طول اعصار متمادی فهرست مختلفی از عجایب ساخته دست انسان و شگفتی های طبیعی گرد آوری شده است. عجایب هفتگانه جهان باستان، قدیمی ترین فهرست کشف شده از سازه های ساخت بشر بشمار می آید و اساس کتاب راهنمای معروف یونانی ها به نام “غیبگوی بینا” بود. عدد هفت در این لیست به خاطر اعتقاد یونانی ها به جادویی بودن این عدد است.

نظریه پردازان معتقداند که اولین هایی که فهرست عجایب جهان باستان را تهیه کردند، هرودوت تاریخ نویس شهیر یونانی (۱۲۵ الی ۱۸۱ سال قبل از میلاد) و کالیماکوس، رئیس کتابخانه اسکندریه (۲۱۰ الی ۳۰۵ قبل از میلاد) بودند. در حدود سال ۱۴۰ قبل از میلاد آنتی پاترِ سودانی نیز به صورت ساختار شعری آثار مورد بحث را توصیف کرد. کل آثار ذکر شده برگرفته از اسطوره های تمدن بزرگ باستان میباشد.

بسیاری‌ از مردم‌، آثاری‌ چون‌ دیوار چین، تاج‌محل‌ و تخت‌ جمشید را به‌ عنوان‌ عجایب‌ هفتگانه‌جهان‌ می‌شناسند، اما این‌ آثار که‌ بسیار زیبا وکم‌نظیر هستند، در فهرست‌ عجایب‌ هفتگانه‌ جهان‌قرار ندارند. فهرستی‌ که‌ در روزگار باستان‌ تعیین‌شده‌ و پس‌ از آن‌ نیز توسط باستان‌شناسان‌ و هنرشناسان‌ تایید شده‌ است‌ و جز عجایب‌هفت‌گانه‌ هستند، به‌ این‌ شرح‌ می‌باشد: • اهرام‌ مصر، در مصر • فانوس دریایی‌ اسکندریه‌، در مصر • مجسمه‌ عظیم‌ رودس‌، در یونان‌ • مجسمه‌ زئوس‌، در یونان • معبد آرتمیس‌، در ترکیه • آرامگاه هالیکارناسوس‌، در ترکیه • باغ‌های‌ معلق‌ بابل‌، در عراق شواهد باستان‌شناسی از بسیاری از اسرار تاریخی که قرنها عجایب هفت گانه را احاطه کرده بودند، پرده برداشته‌است. عجایب هفت گانه برای سازندگانشان نمادهایی از مذهب، اسطوره شناسی، هنر، قدرت و علم بودند و برای ما، آنها شواهدی از توانایی انسان هستند.   در کتاب مصور و تمام رنگی عجایب هفتگانه با محل و تاریخچه ساخت و جزییات معماری هر کدام از این بناها آشنا می شوید.]]>

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.