سفری مجازی به چمن متحرک چملی

گوشه و کنار ایران دارای جاذبه های گردشگری بسیاری است؛ از شمال کشور گرفته تا جنوب، از شرق تا غرب دیدنی های بسیاری را در دل خود جا داده اند. اما امروز قرار است به خطه ی شمال غربی ایران، یعنی آذربایجان غربی برویم و شما را با یکی از جاذبه های گردشگری به نام چمن متحرک چملی آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

چمن متحرک چملی

چمن متحرک چملی در آذربایجان غربی قرار گرفته است و ویژگی رمز آلود آن برای بسیاری از گردشگران هیجان انگیز می باشد؛ یک چمن متحرک روی دریاچه! برای بازدید از این جاذبه می بایست به شمال شرقی شهرستان تکاب، جایی در ۳ کیلومتری شرق روستای بدرلو بروید. به این منطقه که بروید، پدیده ای را می بینید که تمام آن چه را که پیش تر از زمین شناسی در نظر داشتید را زیر سوال می برد!

پس از گذشتن از دره ای عمیق که اطراف آن را گل های زیبا و درختان انبوه بلند قامت پوشانده است، به چملی گل می رسید.

چمن متحرک چملی
چمن متحرک چملی

 

این برکه و دریاچه مساحتی به وسعت یک هکتار دارد و یکی از بهترین مناطق گردشگری در آذربایجان غربی محسوب می شود. پوشش گیاهی اطراف آن، منطقه ای جذاب و دیدنی را فراهم آورده است که می توانید با گشت و گذار در آن، تجربه ای لذت بخش را در برگ خاطرات سفر خود، بگنجانید.

این دریاچه در ارتفاع ۲۳۴۰ متری از سطح دریا در یک منطقه ی باتلاقی قرار دارد که گفته می شود عمق آن ۸ الی ۱۵ متر است. دریاچه را نیزارهای بلندی محاصره کرده و منظره ای چشم نواز را پدید آورده است.

به این منطقه که بروید، ماهی ها و مرغابی های وحشی را خواهید دید که زنده بودن طبیعت را بیشتر نمایان می سازد.

از دور دست که به چملی گول بنگرید، خواهید دید که پوششی از چمن سبز رنگ روی آن وجود دارد، انگار که فرشی از چمن بخشی از دریاچه را پوشانده است.

این پوشش سبز رنگ که به شکل نیم قوس کمانی می باشد، به فاصله ی ۵ تا ۸ متر از کناره های دریاچه شناور است. پوشش سبز رنگ مساحتی به وسعت ۸۰ متر مربع دارد و در تمام فصول سال روی این دریاچه چشم انداز زیبایی را ایجاد می کند.

جالب است بدانید که چمن متحرک چملی سر جای خود نایستاده است، بلکه با کمی دقت متوجه خواهید شد که هر از گاهی به این طرف و آن طرف حرکت می کند.

اینکه چمن متحرک چملی چگونه پدید آمده است هنوز همانند رازی باقی مانده است، اما برخی ها بر این باورند که ریشه های نی که در اطراف آن وجود دارد، در شکل گیری این چمن نقش داشته اند. از سویی برخی دیگر علت حرکت چمن روی دریاچه را، حرکت وضعی زمین می دانند، در حالی که برخی دیگر عامل حرکت آن را وزش باد معرفی می کنند.

چملی گول کجاست؟
چملی گول کجاست؟

مسیر دسترسی به چمن متحرک چملی

اگر قصد دارید از این جاذبه ی گردشگری دیدن کنید، دو راه پیش روی خود خواهید داشت:

مسیر اول: می بایست از جاده تکاب به سمت بدرلو حرکت کنید. سپس از آنجا باید به روستای یلقون آغاج بروید تا به این دریاچه و چمن سبز رنگ متحرکش برسید.

مسیر دوم: مسیر دوم از سمت تخت سلیمان است. شما می بایست از این منطقه، در جاده همپا به بدرلو قرار بگیرید و قبل از رسیدن به روستای قوشه بلاغ، وارد میانبر شده و بدرلو برسید. از آنجا کافیست چند کیلومتر را طی کنید تا چمن متحرک چملی از دور دست پیدا شود.

در این منطقه کجا اقامت کنیم؟

پس از آنکه از گشت و گذار در این منطقه خسته شدید، برای اقامت می توانید به شهرستان تکاب بازگردید. اینجا منطقه ای بکر است و خبری از کلبه و مراکز اقامتی نیست، پس چاره ای جز اقامت در شهرستان های اطراف نخواهید داشت. اما اگر ترجیح می دهید شبی را در دل طبیعت و در این منطقه ی حیرت انگیز بگذرانید، می توانید با رعایت اصول کمپینگ، در آن حوالی چادری برپا کنید و یک شب لذت بخش را همجوار چمن متحرک چملی بگذرانید.

چمن متحرک چملی
چمن متحرک چملی

بهترین زمان بازدید از این منطقه

بهترین زمان بازدید از چمن متحرک چملی، در روزهای بهار و تابستان است، چرا که آب و هوای مناسبی دارد و گردشگری در این منطقه برایتان دلچسب تر می شود. درست است که می توانید در چهار فصل برای گردشگری به این دریاچه بیایید، اما باید خود را برای سرمای بسیار سخت و سوزاننده ی زمستان و بادهای پاییزی بسیار سرد این منطقه هم آماده کنید.

همان طور که مشاهده کردید، چمن متحرک چملی یکی از پدیده های بسیار جالب و البته دیدنی کشورمان است که مثل و مانندی ندارد. چنانجه در برنامه های سفر خود، قصد دارید از منطقه ای اسرار آمیز دیدن کنید، بازدید از این دریاچه و چمن متحرکش را از دست ندهید.