خانه » خودرو » قبل از سفر با خودرو حتما این ۱۲ مورد را چک کنید

قبل از سفر با خودرو حتما این ۱۲ مورد را چک کنید

مجله اینترنتی بی کلک | چک کردن خودرو قبل از سفر اهمیت بسیاری دارد. خیلی از ما بطور سالانه حداقل یک بار با خودروی خود به مسافرت می رویم. یکی از مواردی که همواره باید قبل از سفر با خودرو به آن توجه داشت، سلامت خودرو است. یعنی قسمت های حساسی از خودرو را باید همواره و بخصوص قبل از مسافرت چک کرد تا با مشکلاتی که می توانند خیلی گران تمام شوند مواجه نشویم. درواقع باید یک چک لیست خودرو قبل از سفر تهیه نماییم و قسمت های مهم خودرو را بررسی نماییم. در ادامه قصد داریم تا نکات مهمی که در چک لیست خودرو قبل از سفر باید قرار دهیم بررسی کنیم. ضمن اینکه از همراه داشتن برگه معاینه فنی خودرو قبل از سفر مطمئن باشید.

چک لیست بررسی خودرو قبل از مسافرت

تایرها

اولین قسمتی که قبل از سفر با خودرو باید تست نمایید تایر های خودرو هستند. یعنی اولین قسمت چک لیست خودرو قبل از سفر باید تایرها یا همان لاستیک ها باشند. تایرها در صورت داشتن پارگی می توانند خطرات جبران ناپذیری را وارد نمایند. به طور کلی شما باید هفته ای یکبار تایرهای خودروی خود را برای همین پارگی ها چک نمایید. و این کار قبل از سفر کاملا اجباری می باشد. همچنین بهتر است با تایر هایی که بیش از شش سال از عمر انها می گذرد به سفر نروید. همچنین میزان باد تایرها را به صورت منظم چک کنید زیرا این کار می تواند به بهبود مصرف بنزین خودرو ی شما کمک نماید. برای این کار می توانید به یک آپاراتی بروید و تنظیم باد لاستیک را انجام دهید. همچنین باید از وجود لاستیک زاپاس هم مطمئن شوید و شرایطش را هم چک کنید. باید مطمئن شوید که لاستیک زاپاس خودروی شما سالم است.

روغن ترمز را چک کنید

باید درپوش مخزن را باز کنید. ارتفاع سطح روغن ترمز در سیلندر اصلی باید حدود ۶ میلی متر پایین تر از لبه بالای آن باشد. اگر اینطور نبود حتما آنرا با یک روغن ترمز مرغوب پرکنید. یادتان باشد درپوش مخزن را خوب سرجای اول برگردانید.

تعویض روغن موتور

در غیر این صورت یک سفر طولانی می‌تواند فشار زیادی بر روی موتور خودرو وارد کند. درضمن خیال نکنید با اضافه کردن یک قوطی روغن، می‌توانید به نتیجه‌ تعویض روغن دست پیدا کنید؛ چرا که روغن سوخته و قدیمی هنوز در موتور جریان دارد و در کار موتور تاثیر منفی می‌گذارد. این واقعیت را هم مدنظر داشته باشید: هرچقدر که روغن تازه در موتور می‌ریزید، روغن موتور قدیمی از بین نمی‌رود! درضمن بهتر است هنگام تعویض روغن، فیلتر آن را هم در همان زمان عوض کنید.

فیلتر هوا هم باید بازرسی شود

هوای تمیز می‌تواند در کارایی و قدرت موتور شما تاثیر بگذارد. برای همین سعی کنید فیلتر هوای ماشین‌تان را در زمان‌های مشخص تعویض کنید. اگر خودروی شما به فیلتر هوای کابین نیز مجهز است بررسی وضعیت آن نیز چندان بی‌فایده نیست.

سیستم خنک کننده

در هنگامی که خودروی شما سرد است، یعنی ۲ ساعت از خاموش بودن خودرو می گذرد، میزان مایع رادیاتور و همچنین تانک ذخیره آب رادیاتو را چک نمایید. در این هنگام که کاپوت خودروی شما بالاست باید شیلنگ ها و اتصالات رادیاتور را چک کنید. در واقع این کار از مهمترین موارد چک لیست خودرو قبل از سفر می باشد. زیرا اگر همین شلنگ ها و اتصالات حتی به صورت جزئی نشتی داشته باشند، ممکن است که وسط جاده خودروی شما جوش بیاورد و در این موقع است که هم زمان زیادی را باید در جاده منتظر امداد خودرو باشید و هم ممکن است مواردی مانند سوختن واشر سرسیلندر رخ دهد که بسیار هزینه بر می باشد. پس دقت داشته باشید که بازدید بخش خنک کننده ی خودرو از مهمترین قسمت های چک لیست خودرو قبل از سفر می باشد.

ترمز ها

قطعا از مهمترین مواردی که باید در چک لیست خودرو قبل از سفر قرار دهید ترمز های خودرو می باشند. هیچ کسی دلش نمی خواهد که با ترمزهای خراب و مورد دارد به سفر ماشینی برود. سرویس ترمز ها به این شکل هستند که یا لنت باید تعویض شود و یا دسک ترمز. این تعویض ها ممکن است کمی زمانبر باشند. اگر نیازی به این تعمیرها و تعویض ها بود، باید با کمی تاخیر انداختن در سفر، خودرو را به تعمیرگاه برده و موارد را برطرف نمایید.

باتری ماشین

برای بررسی باتری ماشین نیز درپوش خانه های باطری را باز کنید و کمبود محلول آنرا بوسیله ریختن آب مقطر خالص تا ۵ میلی متر بالای صفحه ها جبران کنید. از آب معمولی استفاده نکنید.

چراغ ها

چراغ های اتومبیل، بخصوص چراغ ترمز را هم چک کنید.

مایع شیشه شور

در خیلی از موارد در سفر ها بخصوص سفرهای به شمال کشور با بارندگی مواجه می شویم. به همین دلیل به هیچ عنوان نباید این موضوع را فراموش نماییم. متاسفانه این موضوع بین خیلی از راننده های کشور ما رایج است که منبع مایع شیشه شور خودروی خود را چک نمی کنند. در برخی موارد که شما با سرعت بالایی در یک جاده در حال گذر هستید ممکن است که به هردلیلی شیشه خودروی شما کثیف شود و اگر این مایع شیشه شور وجود نداشته باشد جدا از اینکه باید توقف کنید و شیشه را بشورید، احتمال خطر و تصادف هم بالا می رود. پس همیشه این مورد را در چک لیست خودرو قبل از سفر قرار دهید و ضمن اطمینان از وجود مایع کافی، مجرای آب را هم چک نمایید.

ماشین‌تان را بشویید!

اگر حال و حوصله تمیز کردن خودروی‌تان را ندارید حداقل با یک پارچه‌ مرطوب، شیشه‌های آن را تمیز کنید تا بتوانید از مناظر اطراف جاده لذت کاملی ببرید. درضمن تمیز کردن کابین خالی از لطف نیست و جمع کردن زباله‌ها و پاکیزگی خودرو می‌تواند آرامش بیش‌تری به سرنشینان بدهد. درضمن اگر تیغه‌های برف پاک‌کن خراب شده است، تعویض‌‌شان کنید.

وسایل اضطراری

یک نقشه‌ به روز فراموش نشود. می‌توانید از نقشه‌های کاغذی یا نقشه‌های گوشی‌های هوشمند مانند سایجیک و گوگل مپ استفاده کنید. چرخ زاپاس به همراه وسایل تعویض چرخ، کپسول آتش‌نشانی، کیت کمک‌های اولیه (یا حداقل وسایلی برای پانسمان و جلوگیری از خونریزی) و مثلث هشداردهنده‌ خطر نیز حتما به همراه داشته باشید تا خدای نکرده درصورت بروز سانحه، آن‌ها کمک حال‌تان بشوند. درضمن خوراکی و آب کافی نیز برای سفرتان بردارید و هر از چندگاهی برای استراحت توقف کنید تا بتوانید بهترین لذت را از رانندگی و سفرتان ببرید.


چنانچه این مطلب را مفید میدانید با لایک کردن و به اشتراک گذاشتن آن، از ما حمایت کنید. نظرات، پیشنهادات و مقاله های درخواستی خود را از طریق قسمت دیدگاه ها برای ما ارسال کنید.

 

.

مطلب پیشنهادی

فرمان هیدرولیک چیست و چگونه کار می کند؟

فرمان هیدرولیک کمک می کند تا راننده با راحتی بیشتر فرمان ماشین را بچرخاند.در مقاله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.