خانه » سبک زندگی » بارداری » زگیل تناسلی در بارداری

زگیل تناسلی در بارداری

زگیل تناسلی نوعی بیماری مقاربت جنسی است که در صورت عدم درمان می تواند منجر به سرطان دهانه رحم شود. اما در این مقاله می خواهیم در این مورد صحبت کنیم که آیا زگیل تناسلی در دوران بارداری تاثیری دارد، آیا زگیل تناسلی برای جنین خطرناک است و آیا بارداری با وجود زگیل تناسلی امکان پذیر است یا خیر. همچنین به مباحث HPV و زایمان طبیعی، زگیل تناسلی و سزارین و درمان زگیل در دوران بارداری می پردازیم. جهت دسترسی به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

 

HPV یا ویروس زگیل تناسلی چیست؟

ویروس پاپیلوم انسانی رایج ترین عفونتی است که از طریق تماس پوست با پوست ناحیه تناسلی فرد آلوده منتقل می شود. ویروس HPV بیش از 150 تیپ متفاوت دارد که حدود 40 تای آنها با عنوان ویروس زگیل تناسلی شناخته می شوند و میتوانند منجر به زگیل تناسلی و سرطان های زیر شوند:
• سرطان دهانه رحم
• سرطان واژن
• سرطان دهانه واژن
• سرطان آلت تناسلی مردان
• سرطان مقعد
ویروس زگیل تناسلی معمولا منجر به مشکلات خاصی در طی بارداری نمی شود. اما با این حال، بهتر است درباره مشکلات نادری که ممکن است در صورت بارداری و ابتلا به ویروس زگیل تناسلی رخ دهد، بدانید.

 

ویروس زگیل تناسلی و باروری

ویروس زگیل تناسلی یا HPV تاثیر زیادی بر روی باروری ندارد و بارداری با وجود زگیل تناسلی امکان پذیر است.
با این وجود، درمان های زیر برای سلول های پیش سرطانی در دهانه رحم می توانند منجر به مشکلاتی برای باروری شوند:
• فریز دهانه رحم
• LEEP
• بیوپسی مخروطی
• کونیزاسیون
زخم یا دیسپلازی دهانه رحم معمولا ناشی از ویروس زگیل تناسلی است. این روش های درمانی زخم دهانه رحم به دلیل باریک کردن دهانه رحم و تغییر مخاط دهانه رحم می توانند سرعت اسپرم را کاهش داده و رسیدن اسپرم به تخمک و بارور کردن آن را دشوار تر کنند. همچنین ممکن است موجب زایمان زودرس یا کاهش وزن جنین در بارداری شوند.
با این حال احتمال ناباروری در اثر این روش های درمانی کمتر از 5 درصد است.

تشخیص زگیل تناسلی در بارداری

زنان باردار معمولا از نظر ابتلا به ویروس زگیل تناسلی مورد آزمایش و معاینه قرار نمی گیرند اما تشخیص ابتلا به زگیل تناسلی در طی بارداری معمولا از طریق مشاهده زگیل در نواحی تناسلی یا در طی انجام پاپ اسمیر یا کولپوسکوپی روتین مشخص می شود. مشاهده سلول های پیش بدخیم در پاپ اسمیر مشخص کننده احتمال ابتلای شما به ویروس زگیل تناسلی است. می توانید در کنار این آزمایشات، آزمایش HPV DNA typing هم بدهید تا وجود ویروس زگیل تناسلی در بدن شما و تیپ آن مشخص شود.

آزمایش زگیل تناسلی و بارداری

انجام روتین آزمایشات پاپ اسمیر و کولپوسکوپی برای شناسایی زگیل تناسلی منعی در طی بارداری ندارند. می توانید این دو آزمایش را بدون هیچ نگرانی در طی بارداری خود انجام دهید.

تاثیر زگیل تناسلی بر جنین

زنان مبتلا به زگیل تناسلی ممکن است نگران تاثیر گذاری زگیل بر جنین باشند اما در اکثر موارد ابتلا به ویروس زگیل تناسلی اثر زیادی در دوران بارداری و جنین ندارد. همچنین مراقبت های بارداری در صورت ابتلا به ویروس زگیل تناسلی تغییری نخواهند کرد.

زگیل تناسلی و طی کردن دوران بارداری

اکثر زنان باردار دچار زگیل تناسلی یا دارای سابقه ابتلا به زگیل تناسلی، مشکلی ناشی از ویروس زگیل تناسلی در طی بارداری و زایمان خود نخواهند داشت. با این وجود، تعداد زگیل های تناسلی در طی بارداری ممکن است به علت تغییرات سیستم ایمنی بدن، افزایش یابد یا اندازه شان بزرگ شوند. معمولا درمان زگیل های تناسلی تا پس از زایمان به تاخیر انداخته می شود اما در ادامه به برخی از درمان های ممکن در طی بارداری می پردازیم.

درمان زگیل تناسلی در دوران بارداری

معمولا درمانی برای زگیل های تناسلی در طی دوران بارداری تجویز نمی شود و ویروس زگیل تناسلی خطری برای جنین ندارد و همچنین هیچ دارویی برای درمان ویروس زگیل تناسلی وجود ندارد.
زگیل ها به درمان احتیاج ندارند مگراینکه بزرگ باشند یا موجب ناراحتی شوند. در این هنگام، ممکن است پزشک از روش های زیر برای درمان زگیل های تناسلی در بارداری استفاده کند:
• فریز زگیل های تناسلی یا کرایوتراپی
• درمان با لیزر
• جراحی
درمان های زیر در صورت ابتلا به زگیل تناسلی در طی بارداری و شیر دهی توصیه نمی شوند:
• پودوفیلین
• پودوفیلوتوکسین
• فلوروراسیل
• آلدرا
• تزریق اینترفرون

درمان زخم دهانه رحم در طی بارداری

درمان زخم یا دیسپلازی دهانه رحم در زنان باردار، معمولا تا بعد از زایمان به تعویق انداخته می شود زیرا درمان دیسپلازی دهانه رحم نیازمند برداشتن بخش زیادی از دهانه رحم است که ممکن است منجر به آسیب به جنین شود. 

زگیل تناسلی و زایمان طبیعی

ریسک سرایت زگیل تناسلی در طی زایمان طبیعی بسیار کم است. حتی اگر نوزادان تازه متولد به ویروس زگیل تناسلی مبتلا شوند، بدن آنها قادر به دفع ویروس زگیل تناسلی است.
در اکثر موارد نوزاد تازه به دنیا آمده معمولا مشکلات مرتبط با ویروس زگیل تناسلی ندارد. در موارد نادری، نوزاد تازه متولد شده ممکن است دچار زگیل هایی در ناحیه گلو شود که به این بیماری پاپیلوماتوز راجعه تنفسی گفته می شود و نیازمند جراحی های متعدد برای ممانعت از مسدود شدن مسیر تنفسی نوزاد است. البته بروز زگیل ها درناحیه حنجره و گلو لزوما در بدو تولد به وجود نمیاد و احتمال بروز این زگیل ها تا پنج سال بعد از تولد ممکن هست.

زگیل تناسلی و سزارین

گاهی اوقات برای ممانعت از ابتلای نوزاد به ویروس زگیل تناسلی، زایمان سزارین توصیه می شود. همچنین وجود زگیل های بزرگ خطرات زایمان طبیعی را افزایش میده و انجام اپیزیوتومی (برش در ناحیه بین واژن تا مقعد برای کمک به زایمان) را برای پزشک مشکل میکند و گاهی حتی دهانه واژن توسط زگیل ها مسدود می شود که در این صورت هیچ راهی به غیر از انجام سزارین برای به دنیا آوردن کودک وجود ندارد.

واکسن گارداسیل و بارداری

بهترین راه برای عدم ابتلا به ویروس زگیل تناسلی انتخاب فرد مطمئنی به عنوان شریک جنسی و تزریق واکسن گارداسیل است. واکسن گارداسیل برای افراد 9 تا 30 سال توصیه می شود و در سه نوبت تزریق می شود.
تزریق واکسن گارداسیل در بارداری توصیه نمی شود. اگر پیش از بارداری، واکسن گارداسیل را تزریق نکرده اید یا شروع به تزریق واکسن گارداسیل کرده اید اما هر سه نوبت تزریق تمام نشده است. بهتر است برای تزریق نوبت های بعدی یا شروع تزریق واکسن گارداسیل تا بعد از زایمان صبر کنید.

سوالات رایج درباره زگیل تناسلی و بارداری

من تازه دوره تزریق واکسن گارداسیل را به پایان رسانده ام، چه زمانی می توانم باردار شوم؟
به دلیل این که واکسن حاوی ویروس HPV نیست، زمان خاصی برای صبر کردن پیش از اقدام به بارداری پس از تزریق واکسن گارداسیل وجود ندارد.

من نمی دانستم باردار هستم و واکسن گارداسیل را تزریق کردم، آیا این واکسن می تواند برای جنین مضر باشد؟
از آنجایی که واکسن گارداسیل حاوی ویروس ضعیف شده یا کشته شده نیست، ریسک کمی در طی بارداری خواهد داشت. همچنین تاکنون هیچ عوارضی در رابطه با نقص در هنگام تولد و مشکلات بارداری ناشی از واکسن گارداسیل یافت نشده است.

پدر فرزندم نزدیک بارداری من، این واکسن را تزریق کرد، آیا این واکسن ممکن است بر روی جنین اثری بگذارد؟
خیر. هیچ شواهدی دال بر تاثیر گذاری واکسن گارداسیل بر روی اسپرم مردان وجود ندارد.

اگر شما هم در مورد زگیل تناسلی در دوران بارداری سوالی دارید که جواب آن را در این مقاله پیدا نکرده اید، می توانید در پایین همین مقاله در قسمت نظرات سوال خود را مطرح کنید.

 

.

مطلب پیشنهادی

۹ خاصیت اثبات شده کیوی در بارداری

با مجله اینترنتی بی کلک همراه باشید تا با فواید خوردن کیوی در بارداری بیشتر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.