تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

سلفی گرفتن یک بیماری روانی است؟

گروهی از متخصصان آسیب‌شناسی و روانشناسان در روسیه معتقدند که با بالا رفتن تب سلفی به زودی اعتیاد به این کار در گروه اختلالات روانی قرار خواهد گرفت.افرادی با مشخصه‌های «توجه‌طلب با اعتماد به‌نفس پایین»، «خودشیفته‌ها»، «افراد دوری‌گزین»، «افرادی که به دنبال آخرین مد هستند»، «وابستگی ایجاد شده به دنبال انتشار عکس و دریافت لایک» بیشتر درگیر این حالت هستند.

سلفی (به انگلیسی: Selfie) یا خودعکس به نوعی خودنگاره یا عکاسی پرتره گفته می‌شود که توسط خود فرد و اغلب به‌ وسیله دوربین تلفن همراه گرفته می‌شود.

سلفی‌ها بیشتر در شبکه‌های اجتماعی چون: فیس‌بوک، گوگل پلاس، اینستاگرام و مانند آن‌ها به اشتراک گذاشته می‌شوند.

اما عادت به این کار در هر جا، مکان و زمانی، نشان بیماری و اختلال روانی است.

در این مقاله سعی شده بطور کامل به بیماری سلفی پرداخته شود. با ما در بی کلک همراه شوید.

بیماری سلفی گرفتن بیماری قرن حاضر به شمار می‌رود.

سلفی گرفتن این روزها بسیار رایج است و خیلی ها مخصوصا جوانان از این کار لذت می برند. اما سلفی گرفتن در روانشناسی می تواند به عنوان یک بیماری نیز تلقی شود!

بیماری سلفی گرفتن بیماری قرن حاضر به شمار می‌رود.

سلفی گرفتن این روزها بسیار رایج است و خیلی ها مخصوصا جوانان از این کار لذت می برند.

اما سلفی گرفتن در روانشناسی می تواند به عنوان یک بیماری نیز تلقی شود! شاید تعجب کنید و حتی نگران شوید.

اما نگران نباشید! منظور ما کسانی هستند که این کار را زیاد انجام می دهند نه کسانی که گاه گاهی به علت این که کسی نیست که از آن ها عکس بگیرد این کار را می کنند.

طبق گفته انجمن روانشناسی امریکا سلفی گرفتن به مقدار حداقل ۳ بار در روز بسیار نگران کننده است و می تواند با سلامت روانی فرد مرتبط باشد!.

فرهنگ خود مختاری و اعتیاد به رسانه‌های اجتماعی، در نهایت توجه روانشناسان را به خود جلب کرد و آن‌ها نیز تنها یک وضعیت روانی جدید که دچار اختلالات روحی بسیاری است را کشف کردند.

در عصر حاضر انسان به طور فزاینده ای به گوشی‌های موبایل نزدیک است.

اعتیاد به این دنیای عجیب دیجیتال، نوعی بیماری محسوب می‌شود که البته با بسیاری از نرم افزارهای موجود شدت می‌گیرد.

به اشتراک گذاری عکس از گزینه‌های مثبت یا منفی این برهه به شمار می‌رود که هر کس به نوبه خود با کمک نرم افزارهای مختلف در آن مشترک می‌باشد.

selfies یا عکاسی از نوع سلفی یک وضعیت رایج است که افراد دوستدار آن دیر یا زود به این وضعیت و این شیوه عامه پسند دچار خواهند شد.

بیماری سلفی گرفتن را بشناسیم

Image result for ‫بیماری سلفی گرفتن را بشناسیم‬‎

اصطلاح ” بیماری سلفی ” عنوانی بود که در سال ۲۰۱۴ در یک مقاله خبری توسط انجمن روانپزشکی امریکا به چاپ رسید.

و از آن به بعد نیز به عنوان یک اختلال روانی شناخته شد.

اما اکنون بیماری سلفی گرفتن یکی از هنرهای شناخته شده برای بیشتر افراد است واین حقیقت از داستان روزمره کمتر کسی به دور می ماند.

طبق گفته محققان دانشگاه ناتینگهام ترنت و دانشکده مدیریت تیاگاراجار در مدورای هند، بیماری سلفی، در واقع یک وضعیت کاملا طبیعی و واقعی است که حتی در مقیاس و نظر سنجی های مردم هم می تواند تعیین کننده فیلدهای مثبت یا منفی در پرونده شخصی افراد باشد.

بیماری سلفی زمانی اتفاق می افتد که فرد حداقل سه مرتبه در روز عزت نفس خود را زیر پا بگذارد.

و این وضعیت را هر مرتبه در رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارد.

البته اگر این عکس های گرفته شده روزانه، به صورت کاملا آنلاین به اشتراک گذاری در آید، نشان دهنده یک مشکل حاد اجتماعی است.

و یا این که اگر فرد احساس غرور برای گرفتن عکس ها از خود نشان دهند و بیش از شش مرتبه در طی روز برای پیگیری آن‌ها به فیس بوک یا اینستاگرام مراجعه کند، بی شک مشکلات روانی او را دیر یا زود از پای در خواهد آورد.

سلفی یک بیماری خودخواهانه

تحقیقات گسترده ای برای مقابله با بیماری سلفی گرفتن انجام شده است.

گروهی متشکل از ۲۰۰ شرکت کننده مورد آزمون های روان شناختی قرار گرفتند و نتایج به دست آمده را بر روی ۴۰۰ نفر از افرادی که تا حدی به این حالت دچار بودند تست کردند، تا اطمینان حاصل شود که ” سلفی ” یک بیماری حاد و جدی است.

نتایج به دست آمده نیز در مجله بین‌المللی سلامت روان و اعتیاد، در هند گرد آوری شد.

مردمان هندی نیز با توجه به آزمایشات انجام شده بیشترین تعداد کاربران فیس بوک را داشتند.

و البته از آمارهای شگفت انگیز این بود که بیشترین تعداد مرگ و میر ناشی از این گونه روش های خود خواهی در کشور هند رخ می دهد.

که تقریبا ۶۰ % کل آمار را تشکیل می دهند.

سلفی و مرگ خود خواهانه

مرگ خود خواهانه به معنای مرگی است که در هنگام گرفتن سلفی، شخص به مرگ دچار می شود.

یا شاید بتوان گفت که شخص هنگام مرگ از خودش سلفی می گیرد.

این مفهوم خودخواهی و غرور ممکن است با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی تکامل پیدا کرده و از فاکتورهایی شناخته شود که به طور بالقوه در درک چنین تعاملی بین کامپیوتر و یا دستگاه های تلفن همراه و انسان رخ می دهد.

با توجه به پیشرفت نرم افزار های روز دنیا و پیشرفت‌های سرعت دار تکنولوژی، می توان گفت انسان نیز در برابر رشد بیماری سلفی گرفتن قاصر است و سلفی یکی از ابتدایی‌ترین بیماری‌های قرن حاضر است که تا چندی دیگر تمامی افراد را به خود مبتلا خواهد کرد.

بیماری سلفی و خود شیفتگی

تحقیقات نشان داده که افرادی که خود شیفته هستند بیشتر تمایل به گرفتن عکس های سلفی از خود دارند.

این افراد از آن جایی که نیاز به تشویق و تحسین دارند، تمایل دارند که با گرفتن عکس های متعدد و پست کردن آن ها در شبکه های اجتماعی این نیازشان را برطرف کنند.

از طرفی با توجه به ذات ریا کارانه شبکه های مجازی! این تحسین ها بسیار گمراه کننده هستند و حتی وضعیت روانی فرد را بیشتر به مخاطره می اندازد

Related image

بیماری سلفی و خود زشت انگاری

دکتر Dr. David Veale یک روانپزشک است و طی تحقیقاتش در مورد بیماری سلفی گرفتن می گوید که دو نفر از هر ۳ مراجعه کننده به وی اختلال خود زشت انگاری دارند.

خود زشت انگاری (body-dysmorphic disorder یا BDD) اختلالی است که مهم‌ترین تظاهر آن اشتغال ذهنی مفرط به وجود نقصی خیالی یا بزرگ‌نمایی‌ شده در ظاهر است.

وجود این بیماری در افراد آن ها را وادار به گرفتن عکس های متعدد از خود و ارسال آن ها در شبکه های مجازی می کند و البته اگر بازخورد مورد نظرشان را از دوستان شان دریافت نکنند این اختلال در آن ها بدتر و بدتر خواهد شد.

به عنوان مثال یک نوجوان انگلیسی برای گرفتن عکس سلفی از خود روزانه ۱۰ ساعت زمان صرف می کرده است و به مدت ۶ ماه از خانه بیرون نیامده بود.

پس از این که موفق به گرفتن عکس دلخواه خود نشده بود اقدام به خودکشی کرد! اختلال خود زشت انگاری موجب می شود تا فرد ساعت ها وقت صرف کند تا بهترین عکس را که ایرادهای ظاهری وی را نشان ندهد، از خود بگیرد.

همچنین به مرور زمان این اختلال موجب افسردگی نیز خواهد شد. اختلال خود زشت انگاری اغلب با اختلال خوردن نیز همراه است!

محققین بر این باورند که افراد مبتلا به اختلالات خوردن در تنظیم هیجانات خود با مشکلاتی روبرو هستند و مهارت‌های لازم برای مقابله با هیجانات منفی را ندارند و خوردن راهکاری است که به وسیله آن می‌توانند برای مدتی هر چند کوتاه از این احساسات ناخوشایند فاصله بگیرند.

بیماری سلفی و عدم اعتماد به نفس

شاید تعجب کنید اما کسانی که زیاد از عکس های سلفی استفاده می کنند اعتماد به نفس بسیار پایینی دارند! این استراتژی برای این است که مشکلات عزت نفس خود را هر چند به مقدار بسیار کم جبران کنند.

اما حقیقت امر این است که این افراد دقیقا راهکاری اشتباه را برای بالا بردن اعتماد به نفس شان انتخاب کرده اند! از آن جایی که این افراد با عکس های پرتره خود (عکاسی پرتره، شاخه‌ای از عکاسی است که در آن از چهره انسان عکسبرداری می‌شود) مشکل دارند، می کوشند تا با گرفتن سلفی های متعددد اعتماد به نفس خود را بالا ببرند.

متاسفانه جوانان مخصوصا دختران بیشتر در معرض خطر هستند.

دختری که روزانه چندین عکس سلفی گرفته و همیشه تعداد لایک های عکس برایش مهم است از اعتماد به نفس بسیار پایینی برخوردار است!

بیماری سلفی و مشکلات دیگر

متاسفانه بسیاری از ارزش های اجتماعی نیز تحت تاثیر بیماری سلفی گرفتن قرار می گیرند.

به عنوان مثال فرد در هر مراسم و یا هر موقعیتی حتی اگر مراسم سوگواری باشد و یا یک جای خطرناک، با زدن یک لبخند و نوشتن چند جمله آن را در شبکه های اجتماعی قرار می دهد!

برای این فرد تحسین ها و باز خوردها و خود نمایشگری بسیار مهم تر از موقعیتی است که در آن قرار گرفته است و او بی توجه به تمام افراد دور و بر خویش است! عدم بازخورد مناسب از طرف دوستان و آشنایان در افرادی که وسواس یا بیماری سلفی گرفتن دارند موجب بروز سرخوردگی، افسردگی و وسواس خواهد شد.

 

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.