تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

آشنایی با ویژگی های شخصیتی افراد مهربان

افراد مهربان ویژگی های شخصیتی خاصی دارند. اینگونه افراد به راحتی می بخشند و از دیگران کینه ای به دل نمی گیرند. با ما همراه باشید تا شما را با ویژگی های افراد مهربان آشنا نماییم.

شخصیت افراد مهربان

شخصیت افراد مهربان موضوع مورد بحث ماست. اگر فرد خوش قلب و مهربانی باشید، این برای شما هم نکاث مثبت دارد هم منفی. بیشتر مردم فرد مهربان را به خاطر سخاوتمندی و طرز برخورد خوبش، تحسین می کنند. اما بعضی از افراد هم از خوش قلبی و مهربانی آن ها سوء استفاده می کنند.

البته مشکل فقط افراد سودجو نیستند، افراد مهربان گاهی با دست خودشان زندگی خودشان را سخت می کنند. همیشه دیگران را می بخشند، حتی اگر لایق بخشش نباشند. خوشحالی و رضایت دیگران برای آن ها همیشه در اولویت قرار دارد.

افراد مهربان چه کسانی هستند ؟

1. ویژگی های افراد مهربان: کسانی را که لیاقت بخشش ندارند را می بخشند

این نوع افراد دوست ندارند از کسی کینه به دل بگیرند. به خاطر همین حتی کسانی را که برای چندمین بار آن ها را ناراحت می کنند هم می بخشند. به همین دلیل اکثر این افراد از دیگران ضربه می خورند و بیشتر مواقع حس می کنند از آن ها سوء استفاده می شود، در نتیجه به مرور زمان سخت به دیگران اعتماد می کنند.

اگر کسی در زندگی شما وجود دارد که از بخشش و خوش قلبی شما سوء استفاده می کند، آن فرد را از زندگی خود حذف کنید. شاید کار سختی باشد، اما در این صورت می توانید خوبی و مهربانی خود را صرف افرادی کنید که لیاقتش را دارند.

2. ویژگی های افراد مهربان: اکثر اوقات از آن ها سوء استفاده می شود

بعضی از افراد فکر می کنند که سوء استفاده کردن از این افراد نهایت زرنگی است. از همکاران گرفته تا دوستان و اعضای خانواده و …

افراد مهربان و خوش قلب دوست دارند برای دیگران کاری انجام دهند، مثلاً به دیگران پول قرض می دهند یا آن ها را تا محل کارشان می رسانند. به هر حال دیگران بندرت لطف آن ها را جبران می کنند و به همین خاطر این افراد از دیگران ضربه می خورند، چون می فهمند که از آن ها سوء استفاده می شود.

اگر شما جزء این دسته افراد هستید، در تنهایی خودتان تمرین کنید که فرد متعادلی باشید، مثلاً خیلی راحت بتوانید به دیگران بگویید: متأسفم، امروز نمی توانم شما را برسانم، واقعاً سرم شلوغ است. بهتر است با اتوبوس بروید.”

3. ویژگی های افراد مهربان: نمی توانند به دیگران “نه” بگویند

یکی از خصوصیات افراد مهربان این است که همیشه دوست دارند دیگران را راضی نگه دارند، برای همین هیچ وقت به هیچ کس “نه” نمی گویند. حتی اگر واقعاً دوست نداشته باشند کاری را انجام دهند.

دوست ندارند به دیگران “نه” بگویند، چون حس بدی به آن ها دست می دهد و ترجیح می دهند برای دیگران فرد قابل اعتمادی باشند. اگر شما هم این طور هستید، یادتان باشد که نمی توانید همه را از خودتان راضی و خوشحال نگه دارید و تلاش برای چنین کاری بیهوده است.

آیا دوست دارید به دیگران کمک کنید، حتی به قیمت این که برنامه ها و کارهای خودتان را کنسل کنید یا عقب بیندازید؟

4. ویژگی های افراد مهربان: وقتی خودشان را در اولویت قرار می دهند احساس گناه می کنند

این افراد حتی اگر گاهی خودشان را در اولویت قرار دهند، احساس گناه می کنند. مثلاً اگر نتوانند زود به اس ام اس یا تماس یا کامنت های دیگران پاسخ دهند، احساس بدی پیدا می کنند. هیچ وقت هیچ برنامه ای را کنسل نمی کنند، حتی اگر واقعاً نتوانند یا نخواهند در آن برنامه شرکت کنند.

اگر از این که به دیگران “نه” بگویید احساس گناه می کنید، بعد از این که به آن ها گفتید نمی توانید فلان کار را انجام دهید، پیشنهاد دیگری بدهید. به جای این که بگویید “نه”، بگویید: “متأسفم، الان نمی توانم پاسخگو باشم، سر کار هستم. می توانم بعداً به شما زنگ بزنم ؟”

این باعث می شود هیچ احساس گناهی نداشته باشید، چون آن را به زمان دیگری موکول می کنید.

5. ویژگی های افراد مهربان: دیگران به اندازه کافی این افراد را جدی نمی گیرند

یکی دیگر از ویژگی های افراد مهربان این است که آن ها خوش قلب، خوشبین و خوش برخورد هستند. آن ها همیشه نهایت تلاش خود را می کنند تا مشکلات دیگران را برطرف کنند و همیشه بیشتر نگران مشکلات دیگران هستند تا خودشان.

برای همین هیچ وقت هیچ کس این افراد را جدی نمی گیرد، چون فکر می کنند آن ها ساده هستند و از دنیای اطرافشان خبر ندارند. این باعث احساس حقارت در آن ها می شود، چون آن ها متوجه سوء استفاده دیگران و جو منفی اطرافشان می شوند، فقط زیاد به آن توجه نمی کنند.

اگر احساس می کنید کسی شما را جدی نمی گیرد، با آن ها خیلی جدی صحبت کنید یا آن ها را از زندگی خود حذف کنید. چون مجبور نیستید این جو منفی را در زندگی خود تحمل کنید !

6. ویژگی های افراد مهربان: خوشبین هستند

شادمانی، لذت و قدرشناسی‌ ای که در ذات مهربانی وجود دارد به شما امکان می‌دهد خوبی‌های دیگران و دنیا را ببینید. شما را قادر می‌سازد از میان چالش‌ها، ناامیدی‌ها و بی‌ رحمی‌هایی که می‌بینید یا تجربه می‌کنید بگذرید و به طور مداوم باورتان را به انسانیت بازسازی کنید.

حفظ نگرش مثبت باعث می‌شود کارهای مهربانانه با لذت و شعف حقیقی انجام شوند تا اینکه صرفا کاری از سر انجام وظیفه باشند. همچنین شوخ‌ طبعی موجب می‌شود خودتان را بیش از حد جدی نگیرید و با لحظات متضاد و متناقض زندگی با ایمانی مثبت رو‌به‌رو شوید.

نگرش مثبت داشتن همیشه کار راحتی نیست به خصوص اگر روز نکبت‌ باری را از سر گذرانده باشید. اما هر فرد با تمرین کافی، تمرکز بر نکات مثبت به جای نکات منفی، فکر کردن به اتفاقات مثبت آینده و زندگی‌ ای که شادی آن افزون‌تر از غم‌هایش باشد، می‌تواند مثبت‌اندیشی خود را تقویت کند.

جالب اینکه دیدن وجهِ روشن زندگی حتی یک ریال هم خرج ندارد. خوشبین بودن و حفظ مثبت‌ اندیشی یکی از ویژگی های افراد مهربان است. این ویژگی نه تنها ذهنیت شما را برای مهربانی آماده‌ تر می‌کند بلکه برای اطرافیان شما نیز لذت‌بخش است.

اگر بیشتر زمان‌ تان را به شکایت کردن بگذرانید آوردن شادمانی به جمع اطرافیان‌ تان کار سخت‌ تری می‌شود.

hits

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.