تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

آدم‌های معتبر چه ویژگی هایی دارن؟

١)ما وقتی پشت سر کسی بدگویی می کنیم، در لحظه بهمون خوش می گذره چون احساسات مون رو داریم تخلیه می کنیم (البته به شیوه تکانشی و نادرست) ولی در درازمدت افراد بهمون بی اعتماد میشن چون می دونن که احتمالا پشت سر اونها هم بدگویی خواهیم کرد. پس اگر میخواین فرد معتبر و قابل اعتمادی باشین پشت سر دیگران بدشون رو نگین و اگر کسی خواست این کار رو در حضور شما انجام بده یا به طور مستقیم ازش بخواین که این کار رو نکنه و یا بهش پیشنهاد بدین که نکته ای که داری در مورد فلانی میگی خیلی نکته مهمیه، موافقی بریم و با خودش درمیون بذاریم تا بهش کمک کرده باشیم؟
٢)برای خودتون حق خطا کردن قائل باشین، نمیشه اشتباه نکرد اما میشه وقتی اشتباه یا خطایی کردیم شهامت داشته باشیم بپذیریم. خطامونو توجیه نکنیم، پنهان نکنیم، اونو تقصیر دیگران نندازیم، دنبال فرار یا کل کل برای توجیه نباشیم. مسئولانه سینه جلو بدیم و اعتراف کنیم که خطا کردیم، معذرت خواهی کنیم و درصدد جبران بربیایم. تظاهر به بی خطا بودن و ابرانسان نمایی قاتل رابطه های انسانیه چون آدما می تونن از خطاهای ما بگذرن اما از توجیه های ما نه. چراکه وقتی ما خطامونو توجیه می کنیم داریم به شعور طرف مقابل مون توهین می کنیم و این قابل تحمل نیست.
٣)ما عمیقا برای افرادی اعتبار و احترام قائلیم که به ارزش ها و اهداف خودشون متعهدن، برخلاف تصور عموم، آدمها معمولا برای کسانی که منتظرن ببینن “دیگران” چی می خواین سریع در رکاب شون قرار بگیرن ارزش چندانی قایل نیستن. اگر به دنبال احترام هستین، احترام، الکی سراغ تون نمیاد. باید با خودتون، مثل کارفرماتون رفتار کنید تا دیگران هم جدی تون بگیرن. شما هرگز حرف کارفرماتون رو شوخی نمیگیرین، هرگز برنامه هایی که تعریف می کنه رو نمی تونید سمبل کنید چون بلاخره گندش درمیاد. چطوره که وقتی به خودتون میرسه اگر خودتون رو جدی بگیرین اسمش میشه خودخواهی؟
۴)آدمهای معتبر توی روابطشون دنبال روابط برنده-برنده هستن. یعنی نه مایلن از آدمها سوءاستفاده کنن و نه اجازه میدن کسی از اونها سوءاستفاده کنه. روابطشون بر اساس بده و بستان پیش میره یعنی با کسی تعارف الکی ندارن، سرویس اضافی نمیدن که بعدشم شاکی بشن که من هیچی نگفتم فلانی چرا ازم سوءاستفاده کرد؟ اگرکاری انجام میدن جسورانه و مقتدرانه در ازاش طلب درخواست می کنن و یا برای خوشایند دل خودشونه که قدمی برمیدارن. آدمای معتبر نه کسی رو زیر پاشون له می کنن نه اجازه میدن کسی از روشون رد بشه. اونها هرگز به این بهونه که من آدم صلح طلبی هستم از حق خودشون نمیگذرن.

برگرفته از صفحه : 

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.