خانه » سبک زندگی » بارداری » درمان خانگی بی اختیاری ادرار در زنان

درمان خانگی بی اختیاری ادرار در زنان

بی اختیاری ادرار در واقع نشت غیر اختیاری ادرار است. یعنی زمانی که فرد نمیخواهد ادرار خود به خود شروع به دفع می کند. در این مقاله ما درباره درمان های خانگی بی اختیاری ادرار صحبت می کنیم. با ما همراه باشید.


فهرست
علل بی اختیاری ادرار
درمان های خانگی بی اختیاری ادرار
تمرینات کگل چیست؟
چگونه می توان تمرینات کگل را انجام داد؟
بی اختیاری ادرار چند وقت بعد از شروع تمرینات کگل بهتر می شود؟
آیا در صورت ابتلا به بی اختیاری ادرار باید آب یا مایعات کمتری بنوشیم؟

علل بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادراری دلایل مختلفی دارد. مهمترین دلایل عبارتند از:
• بارداری و زایمان
• یائسگی
• هیسترکتومی و دیگر جراحی های شکمی
• افزایش سن
• چاقی
• MS، سکته مغزی یا بیماری پارکینسون

درمان های خانگی بی اختیاری ادرار

پزشک ممکن است انجام اقداماتی را در خانه برای درمان بی اختیاری ادرار توصیه کنند. برخی از افراد تصور نمی کنند که چنین اقدامات ساده ای می تواند بی اختیاری ادرار را درمان کند. اما برای بسیاری از خانمها ، این مراحل باعث می شود بی اختیاری ادرار به طور کامل از بین برود، یا میزان نشت ادرار کاهش یابد. برخی از این مراحل عبارتند از:

• انجام تمرینات کگل

• انجام تمرینات کگل: در صورت ابتلا به بی اختیاری استرسی ممکن است انجام تمرینات کگل برای تقویت عضلات کف لگن موثر واقع شود. برخی از خانم ها دارای علائم دفع ادرار هستند زیرا عضلات کف لگن آنها همیشه سفت می شوند. در این شرایط، انجام تمرینات کگل برای برطرف سازی علائم ادراری شما کمک نمی کند و ممکن است باعث بروز مشکلات بیشتری شود. قبل از انجام تمرینات کگل با پزشک در مورد علائم ادراری خود صحبت کنید.

 

• مثانه خود را آموزش دهید

• مثانه خود را آموزش دهید: با مراجعه به دستشویی در مواقع معین می توانید به کنترل مثانه بیش فعال یا بی اختیاری ادرار کمک کنید. با پیگیری تعداد دفعات مراجعه به دستشویی در یک روز شروع کنید. سپس به آرامی یک فاصله زمانی 15 دقیقه ای را در بین مراجعات خود به دستشویی اضافه کنید. هر بار ادرار کنید، حتی اگر نیاز به دفع ادرار نداشته باشید. با افزایش تدریجی زمان مراجعه به دستشویی، مثانه یاد می گیرد که ادرار بیشتری را نگه دارد.

 

• کاهش وزن

• کاهش وزن: وزن اضافی باعث می شود تا فشار بیشتری به مثانه و ماهیچه های اطراف شما وارد شده و در نتیجه، مشکل کنترل مثانه ایجاد شود. اگر دچار چاقی هستید، پزشک می تواند با انتخاب غذاهای سالم و فعالیت بدنی منظم، برنامه ای را برای کاهش وزن شما ارائه دهند. پزشک ممکن است شما را به یک متخصص تغذیه یا فیزیوتراپی ارجاع دهد تا یک برنامه غذایی سالم و ورزشی دریافت کنید.

• تغییر عادات غذایی: نوشیدنی های حاوی کافئین، نوشیدنی های گازدار یا الکلی می توانند به بدتر شدن علائم نشت مثانه یا بی اختیاری ادرار منجر شوند. پزشک ممکن است پیشنهاد کند که تا مدتی از نوشیدن این مایعات خودداری کنید تا مشخص شود که این کار به شما کمک می کند یا خیر.

• ترک سیگار: سیگار کشیدن می تواند به بسیاری از مشکلات از جمله بدتر شدن بی اختیاری ادراری منجر شود.

• درمان یبوست: پزشک ممکن است مصرف فیبر بیشتری را به بیمار توصیه کند، زیرا یبوست می تواند بی اختیاری ادرار را بدتر کند. خوردن غذاهایی که فیبر زیادی دارند، باعث می شوند که تعداد دفعات بروز یبوست کمتر شود.
هنگام درمان بی اختیاری ادراری می توانید از پد بهداشتی برای جلوگیری از نشت ادرار استفاده کنید.

تمرینات کگل چیست؟

تمرینات کگل که تمرینات عضلات کف لگن نیز نامیده می شوند، تمریناتی هستند که به پیشگیری یا کاهش بی اختیاری استرسی ادرار کمک می کنند. ماهیچه های کف لگن از رحم، مثانه، روده کوچک و راست روده حمایت می کنند. از هر ده زن، علائم چهار نفر پس از انجام تمرینات کگل بهبود می یابد. می توانید این تمرینات را به طور روزانه انجام دهید، انجام تمرینات کگل مخصوصا در دوران بارداری مفید است. این تمرینات می توانند به جلوگیری از تضعیف عضلات کف لگن که معمولا در دوران بارداری و زایمان رخ می دهند، کمک کنند. ماهیچه های کف لگن شما ممکن است با افزایش سن و فعالیت بدنی کم تر تضعیف شوند.

برخی از زنان علائم ادراری دارند، زیرا عضلات کف لگن آنها همیشه سفت هستند. در این شرایط، انجام تمرینات کگل تاثیری در بهبود علائم ادراری شما ندارد و ممکن است باعث بروز مشکلات بیشتری شود. قبل از انجام تمرینات کگل، با پزشک یا پرستار خود صحبت کنید.

چگونه می توان تمرینات کگل را انجام داد؟

1) دراز بکشید. ممکن است یادگیری نحوه انجام صحیح تمرینات کگل در حین دراز کشیدن آسان تر باشد.

2) ماهیچه های ناحیه تناسلیتان را فشار دهید، درست مانند زمانی که سعی دارید جریان ادرار یا باد معده را متوقف کنید. سعی کنید ماهیچه های شکم و یا پاهای خود را به طور همزمان فشار ندهید. سعی کنید تنها ماهیچه های لگن را فشار دهید. بسیار مراقب باشید که شکم، پاها و یا باسن خود را سفت نکنید (زیرا در این صورت از عضلات کف لگن خود استفاده نمی کنید).

3) ماهیچه ها را ول کنید. دوباره ماهیچه ها را منقبض کنید و به مدت 10 ثانیه در این وضعیت باقی بمانید. سپس به مدت 3 ثانیه استراحت کنید. این کار را هر روز در 3 ست 10 تایی انجام دهید.

تمرین کگل و درمان بی اختیاری ادرار

4) کگل را در هر کجا تمرین کنید. با قوی تر شدن ماهیچه های خود، سعی کنید این تمرینات را هنگام نشستن یا ایستادن هم انجام دهید. شما می توانید این تمرینات را در هر زمانی انجام دهید، از جمله هنگام نشستن پشت میز یا در ماشین، هنگام انتظار در صف، یا خوردن غذا. البته نباید هنگام دفع ادرار، این تمرینات را انجام دهید. این کار ممکن است با گذشت زمان باعث تضعیف ماهیچه های کف لگن شما شود.

اگر هنگام انجام این ورزش، احساس خوشایندی ندارید و یا درباره موثر بودن آن مطمئن نیستید، یک پزشک نیز می تواند به شما یاد دهد که چطور تمرینات کگل را انجام دهید. فیزیوتراپی کف لگن یا سایر متخصصان مربوطه نیز می توانند نحوه تقویت عضلات را به شما آموزش دهند.

بی اختیاری ادرار چند وقت بعد از شروع تمرینات کگل بهتر می شود؟

ممکن است بهبودی در حدود 4 تا 6 هفته طول بکشد. تاثیر تمرینات کگل برای هر فرد متفاوت است. علائم شما ممکن است کاملا از بین بروند یا ممکن است علیرغم وجود نشتی، متوجه بهبود علائم خود شوید یا ممکن است هیچ پیشرفتی نداشته باشید. حتی در صورت عدم بهبود علائم، تمرینات کگل می توانند مانع از بدتر شدن بی اختیاری ادرار شوند. ممکن است نیاز داشته باشید که تمرینات کگل خود را تا آخر عمرتان ادامه دهید. اگر انجام تمرینات کگل را متوقف سازید، ممکن است علائم بی اختیاری دوباره باز گردند، حتی اگر بهبود یافته باشید.

اگر دچار بی اختیاری ادراری هستید، می توانید به خانم دکتر متین ذاکرین، متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. دستگاه آر اف هم اکنون به عنوان یکی از روشهای اصلی برای درمان بی اختیاری ادرار در خانمها به کار می رود. در حال حاضر مطب خانم دکتر ذاکرین مجهز به یکی از جدیدترین و پیشرفته ترین دستگاههای RF هیگز است که تکنولوژی نوین برای درمان بی اختیاری ادرار می باشد.جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت وقت مشاوره با شماره 02144463475 تماس حاصل فرمائید.

دستگاه آر اف هیگز

بیشتر بخوانید: درمان بی اختیاری ادرار در زنان مسن 

آیا در صورت ابتلا به بی اختیاری ادرار باید آب یا مایعات کمتری بنوشیم؟

خیر. بسیاری از افراد مبتلا به بی اختیاری ادراری تصور می کنند که با نوشیدن مایعات کمتر، میزان ادرارشان کاهش می یابد. اما برای سلامتی به مایعات مخصوصا آب نیاز دارید (الکل و کافئین می توانند مثانه را تحریک یا به آن فشار وارد کرده و بی اختیاری ادرار را بدتر سازند).
زنان نیاز دارند که در حدود 11 فنجان مایعات در روز مصرف کنند. دریافت کافی مایعات به سالم نگه داشتن کلیه ها و مثانه کمک کرده و از بروز عفونت مجاری ادراری و بدتر شدن بی اختیاری جلوگیری می کند. بعد از 60 سالگی، افراد آب کافی مصرف نمی کنند و به همین دلیل در معرض خطر کمبود آب بدن و بیماری هایی قرار می گیرند که باعث بدتر شدن بی اختیاری ادرار می شوند.

در پایان اگر سوالی در مورد درمان بی اختیاری ادرار دارید در کامنتها با ما در میان بگذارید.

.

مطلب پیشنهادی

۹ خاصیت اثبات شده کیوی در بارداری

با مجله اینترنتی بی کلک همراه باشید تا با فواید خوردن کیوی در بارداری بیشتر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.