برای مقابله با خطرات جنگل گردی چه کنیم؟

علاقه مندان به گردشگری، دوست دارند مناطق دیدنی بسیاری را امتحان و کشف کنند. به غیر از بیابان گردی، گشت و گذار در جنگل هم می تواند از جذابیت های ویژه ای برخوردار باشد. اما در میان تمام جذابیت هایی که جنگل در آغوش می کشد، خطراتی را هم در پی خواهد داشت. ما در این مطلب قصد داریم به بررسی خطرات جنگل گردی و راه های زنده ماندن در جنگل بپردازیم.

جنگل گردی، خطرات و راه های زنده ماندن

جنگل گردی یعنی لذت بردن از طبیعت و در عین حال احتمال وقوع حوادث و حتی گم شدن! شما می توانید از راهکارهای زیر، حین گم شدن در جنگل و مقابله با خطرات استفاده کنید.

جهت یابی در جنگل

اگر راه در جنگل برایتان واضح و آشکار نباشد، شما باید مسیری را انتخاب کنید، یک راه ثابت. اگر می توانید، یک یادداشت از خود باقی بگذارید، در آن ذکر کنید که کجا بودید و به کدام سمت در حرکتید.
سفر در جنگل با سرعت کندی همراه است، اما خوشبختانه، امدادگران می توانند شما را دنبال کرده و پیدایتان کنند. پیشنهاد می شود که در طول روز حرکت کنید و شب ها را استراحت نمایید.
تپه های شیب دار احتمالا شما را به رودخانه ای می کشانند که از پس آن می توانید از جنگل خارج شوید. هرچه عرض رودخانه بیشتر شود، احتمال یافتن روستا و منطقه ی سکونتی نیز بیشتر می شود. پس بهتر است این راه را امتحان کنید.

خطرات جنگل گردی
خطرات جنگل گردی

در یک جهت کلی حرکت کنید

روی یک هدف مشخص پیش رو تمرکز کنید و در جهت آن حرکت نمایید. به این طریق شما می توانید ازسردرگمی در مسیری که رو به روی خود دارید، جلوگیری کنید. زیرا یک هدف در پشت و یک هدف در مسیر پیش رو برای خود تعیین کرده اید و دیگر دور خود نخواهید چرخید.
پیاده روی در جنگل بسیار پیچیده است، لذا اگر نتوانید بر ترس خود غلبه کنید حتما دچار سردرگمی می شوید. مدام به خود بگویید همه چیز تحت کنترل شماست و شما می توانید به راحتی مسیر پیش روی خود را بپیمایید. درختان بلند و برگ های آن می تواند فضا را کمی تاریک و تیره کند و شما را برای یافتن مسیر دچار افسردگی کند. اما کافیست به خود غلبه کنید.

رد پای حیوانات را دنبال کنید

رد پای حیوانات را در جنگل دنبال کنید. این رد پاها می توانند شما را به نقطه ای مشخص برسانند. شاید این نقطه همان منطقه ای باشد که شما به دنبالش هستید.
آن ها ممکن است شما را به منبع آب برسانند و یا به نجات دهنده ها! یک چوب سبک با خود حمل کنید تا گیاهان را از سر راه خود دور کنید و گاهی مواقع بتوانید تعادل خود را به کمک آن ها حفظ کنید.
سعی کنید به هیچ وجه از روی تنه ی درختان عبور نکنید چون به راحتی باعث لغز شما و افتادنتان می شود.
تلاش نمایید تا از تماس با گل و گیاهانی که نمی شناسید، خودداری کنید، چرا که ممکن است سبب خارش و زخم روی پوست شما شوند. همچنین لازم است وسایل مورد نیاز برای زنده ماندن را با خود حمل کنید:

– آبی برای نوشیدن پیدا کنید.
– قبل از شب شدن، برای خود سرپناهی پیدا کنید.
– ابزاری را برای شکار درست کنید.
– یک منبع غذایی پیدا کنید.

تهیه آب در جنگل
تهیه آب در جنگل

یافتن آب در جنگل

جمع آوری آب باران: اندازه برگ درختان در جنگل بزرگ است و معمولا آب های باران را درون خود نگه می دارند. شما می توانید آب باران انباشته شده درون برگ درختان را درون بطری خالی بریزید و یا مستیقما از روی همان برگ بنوشید. مهم ترین چیز این است که بدن شما به آب نیاز دارد.
جریان های آب: به دنبال آب های جاری باشید و از نوشیدن آب های راکد جدا خودداری کنید. بهتر است قبل از نوشیدن آب، آن را بجوشانید تا باکتری های موجود در آن از بین برود. حتی باید آب را بررسی کنید تا چیزی درون آن نباشد. می توانید از یک جوراب نازک تمیز برای فیلتر کردن آب استفاده نمایید.
ساقه بامبو: بامبو آب باران را در محفظه ساقه ها جمع آوری می کند و می تواند منبع عالی آب را فراهم کند. می توانید از چوب بامبو به عنوان ی لیوان استفاده کنید و یا اینکه آن را خم کنید تا آب را درون ظرف منتقل کنید.

یک دیگ آب خورشیدی درست کنید:

۱٫ یک سوراخ درون تلی از خاک که می تواند مقداری نور مستقیم خورشید را جذب کنید، ایجاد کنید.
۲٫ یک ظرف درون سوراخ، مانند یک کاسه یا بطری، بشقاب یا فنجان قرار دهید.
۳٫ حوالی ظرف را با هرچیز مرطوبی مانند برگ پر کنید.
۴٫ یک ورق پلاستیکی را روی سوراخ قرار دهید و آن را با سنگ های اطراف لبه آن لنگر گذاری کنید.
۵٫ یک سنگ کوچک را در مرکز پلاستیک قرار دهید، درست بالای ظرف.
۶٫ به این وسیله شما می توانید آب مقطر درست کنید و به راحتی آب آشامیدنی را از باکتری پاک کنید.

ساخت پناهگاه در جنگل

بخش از جنگل گردی ، استراحت کردن و بازیابی انرژیست. ساخت پناهگاه در جنگل یک امر حیاتی برای مبارزه با برخی اتفاقات و حوادث است. آسان ترین روش درست کردن یک پناهگاه در جنگل، به کمک چوب های درخت و برگ ها خواهد بود:

جنگل گردی | ساخت پناهگاه در جنگل
جنگل گردی | ساخت پناهگاه در جنگل

۱٫ یک شاخه چوبی بلند پیدا کنید که انتهای آن به درخت برسد.
۲٫ شاخه های کوتاه تر را در زاویه ی ۴۵ درجه ای امتداد شاخه طولانی قرار دهید.
۳٫ همه را با برگ درختان بپوشانید تا یک پناهگاه درست شود.

پیدا کردن غذا در جنگل

انرژی و وقت خود را برای شکار حیوانات هدر ندهید. این کار بسیار دشواری است و ممکن است خطراتی هم برایتان در پیش داشته باشد. بهترین راه این است که از تله گذاری استفاده کنید و یا اینکه ماهی بگیرید.
تنوع تله گذاری بسیار است، استفاده از سوراخ کردن زمین، آویزان کردن حیوانات و …. که همگی نیاز به تخصص دارد.

 

اصلی ترین خطرات جنگل
اصلی ترین خطرات جنگل

اصلی ترین خطرات در جنگل کدامند؟

سقوط درختان و شاخه های آن، از شایع ترین خطراتی است که در جنگل گردی شما را تهدید می کند. همچنین اگر آتش را روشن نگه دارید، ممکن است به سایر نقاط سرایت کند و سبب آتش سوزی بزرگی شوید.
همچنین لغزش سنگ ها نزدیک رودخانه و جریان های آب، شاخه های غوطه ور شده، جریان های آب قوی، زالو و حیوانات بزرگ تری مانند تمساح نیز ممکن است شما را در جنگل تهدید کند.
از عبور کردن از رودخانه ای که عمق آن ها بیش از زانوی شماست، بپرهیزید مگر اینکه واقعا نیاز باشد.
آفتاب زدگی، گرمازدگی، آفتاب سوختگی و کم آبی بدن هم می تواند خطرآفرین باشد. پس بهتر است لباس های مناسب به تن کنید و سر و گردن خود را در آفتاب بپوشانید.
مورچه ها، مارها، عنکبوت های سمی، گیاهان سمی و خارها هم در جنگل تهدیدات بزرگی محسوب می شوند. نیش ها و زخم ها می توانند به سرعت به عفونت منجر شوند.
پشه ها می توانند بیماری هایی مانند مالاریا، تب زرد و … را منتقل کنند. سعی کنید از پشه بند، نمک یا کافور و یا درخت اکالیپتوس برای دور کردن پشه ها استفاده کنید.

همان طور که مشاهده کردید، جنگل گردی هم برای خود اصولی دارد و خطراتی! با کمک از شیوه هایی که در بالا گفتیم، می توانیم به راحتی حین خطرات احتمالی در جنگل، زنده بمانید.