خانه » سبک زندگی » بارداری » جلوگیری از عرق سوز شدن کشاله ران و واژن

جلوگیری از عرق سوز شدن کشاله ران و واژن

جلوگیری از عرق سوز شدن کشاله ران و واژن

عرق کردن واژن برای تنظیم گرمای بدن طبیعی است.

با این وجود، عرق کردن بیش از حد موجب ناراحتی و اذیت افراد می شود. عوامل زیادی هستند که موجب افزایش تعریق در ناحیه کشاله ران و واژن می شوند.

البته خود واژن عرق نمی کند زیرا غده تعریق ندارد اما در بیرون از واژن و در کشاله ران غدد تعریق وجود دارند.

تعریق ناحیه تناسلی همانند عرق کردن دیگر بخش های بدن نیست. غده های اپوکرین مسئول تولید عرق در کشاله ران و زیر بغل ها هستند در حالی که غده های اکرین تولید کننده عرق در بقیه جاهای بدن هستند.

 

جلوگیری از عرق سوز شدن کشاله ران و واژن

زنان غده های اپوکرین زیادی حول ناحیه واژن و لابیا ماژور دارند. عرقی که غده ها اپوکرین ترشح می کنند، حاوی پروتئین هستند. باکتری ها این پروتئین را تجزیه می کنند که موجب تولید بوی بدی می شود.

تعریق بیش از حد در ناحیه کشاله ران می تواند منجر به خارش شود و گاهی هم منجر به عفونت هایی مانند عفونت های باکتریایی و قارچی می شود.

در این مقاله ما درباره علت عرق در ناحیه واژن، عرق سوز شدن کشاله ران و جلوگیری از عرق سوز شدن لای پا صحبت می کنیم. می توانید جهت دسترسی سریعتر به بخشهای مختلف مقاله از فهرست زیر استفاده کنید.

علت عرق کردن کشاله ران و واژن

مهمترین علتهای عرق کردن کشاله ران و واژن در خنمها عبارتند از:

1. تمرینات ورزشی

عرق کردن معمولا بعد از تمرینات ورزشی رخ می دهد و هرگونه فعالیت جسمی شدید موجب افزایش دمای داخلی بدن و فعال شدن غده های تعریق برای ترشح عرق می شود. تمریناتی که به طور خاصی بر پاها متمرکز هستند همانند دویدن می تواند موجب عرق کردن در پایین تنه شود.
ممانعت از عرق کردن در طی ورزش غیر ممکن است. با این وجود، پوشیدن لباس های نخی می تواند میزان عرق را به حداقل برساند.

جلوگیری از عرق سوز شدن کشاله ران و واژن

همچنین می توان از لباس زیر های طراحی شده برای تمرینات وزشی استفاده کرد. لباس زیر های ورزشی به خشک نگه داشتن ناحیه تناسلی و کشاله ران کمک می کنند. پس از تمرینات ورزشی، دوش گرفتن و پوشیدن لباس تمیز و خشک بسیار مهم است.

2. موهای زائد ناحیه تناسلی

غده های تعریق اپوکرین در ناحیه تناسلی و کشاله ران موجب ترشح عرق در فولیکولهای مو می شوند. موهای زائد ناحیه تناسلی می توانند موجب به دام انداختن باکتری و رطوبت شوند.

موهای زائد تناسلی همچنین موجب گرمتر شدن این ناحیه می شوند که موجب می شود غده های اپوکرین عرق بیشتری ترشح کنند.

باکتری هایی که در موهای زائد تجمع می کنند نیز میتوانند منجر به عفونت شوند.
برای جلوگیری از افزایش تعریق ناحیه تناسلی، موهای زائد خود را کوتاه کنید یا آنها را با لیزر به طور کامل از بین ببرید.

3. لباس های زیر

پوشیدن لباس زیر های نخی می توانند به کاهش عرق ناحیه تناسلی و کشاله ران کمک کنند. تولیدکنندگان لباس های زیر اغلب از الیاف مصنوعی برای تولید لباس زیر زنان استفاده می کنند.

نه تنها این نوع لباس زیر ها موجب گرمتر شدن ناحیه تناسلی و کشاله ران می شوند بلکه موجب جذب رطوبت هم نمی شوند که بدین معنی است که عرق بر روی پوست می ماند.

جلوگیری از عرق سوز شدن کشاله ران و واژن

زنان می توانند با پوشیدن لباس زیرهای نخی موجب کاهش عرق حول ناحیه واژن شوند. نخ از جمله الیاف سبکی است که به راحتی رطوبت را جذب می کند و به این دلیل که ماده طبیعی است هم با دوام است و هم موجب حساسیت پوستی نمی شود.

4. اضافه وزن

چربی عایق طبیعی بدن است. زنان معمولا اطراف شکم، باسن و ران خود چربی بیشتری دارند. چربی اضافی این نواحی می تواند موجب به دام انداختن گرما و تعریق بیش از حد شود.

افرادی که در ران ها و باسن خود اضافه وزن دارند بیشتر در ناحیه تناسلی خود عرق می کنند. این افراد می توانند تعریق خود را با رعایت درست بهداشت و پوشیدن لباس های زیر نخی کاهش دهند.

5. پدهای بهداشتی

بیشتر انواع پدهای بهداشتی از موادی هستند که موجب نرسیدن هوا به ناحیه تناسلی و کشاله ران می شوند. این محصولات میتوانند موجب گرمای اضافی در ناحیه تناسلی و کشاله ران شوند که موجب تعریق بیشتر می شوند. بهترین راه حل عدم استفاده از پدهای بهداشتی است. با این وجود،

جلوگیری از عرق سوز شدن کشاله ران و واژن

این کار ممکن است برای همه زنان عملی نباشد. در عوض افرادی که از پدهای بهداشتی استفاده می کنند بهتر است از پدهای بهداشتی غیر معطر استفاده کنند و هر چند ساعت آنها را عوض کنند تا عرق و بو را کاهش یابد.

جلوگیری از عرق سوز شدن لای پا و واژن

بهداشت مناسب ناحیه تناسلی برای جلوگیری از ابتلا به عفونت های واژن ضروری است. واژن یک عضو خود تمیز کننده است، بنابراین بهتر است بر روی تمیز و خشک نگه داشتن دهانه واژن تمرکز کنید.
بهتر است نکات زیر را برای بهداشت دهانه واژن رعایت کنید:

• شستن دهانه واژن با آب گرم
• خشک کردن کامل واژن با یک حوله تمیز
• عدم استفاده از صابون های معطر که می توانند موجب حساسیت پوست دهانه واژن و لابیا شوند
• در صورت امکان استفاده از جایگزین های پدهای بهداشتی
• شستن لباس زیر های جدید پیش از اولین بار پوشیدن

در ادامه به نکات بهداشتی دیگری برای جلوگیری از عرق ناحیه واژن اشاره می کنیم:
• خشک نگه داشتن دهانه واژن با پوشیدن لباس های زیر از جنس الیاف مناسب مانند نخ
• عوض کردن تامپون یا نوار بهداشتی هر 4 تا 8 ساعت

• عدم استفاده از لباس های تنگ در پایین تنه ماند جوراب شلواری یا ساپورت
• عدم خشک کردن و یا تمیز کردن از ناحیه عقب به جلوی واژن زیرا موجب انتقال میکروب ها از مقعد به واژن می شود
• عدم استفاده از دوش واژینال

یک نکته بسیار مهم برای بهداشت واژن، عدم به هم ریختن تعادل باکتریایی این ناحیه است.
باکتری های واژن نقشی حیاتی در دفاع از بدن در مقابل میکروب ها دارند. با این وجود، این سیستم بسیار حساس است و هرگونه اختلال موجب به هم زدن تعادل طبیعی باکتری ها می شود که می تواند موجب بوی بد واژن، خارش و حتی عفونت شود.

جلوگیری از عرق سوز شدن کشاله ران و واژن

نوع غده تعریقی زیر بغل و کشاله ران یکسان است. با این وجود، نباید با این دو ناحیه یکسان رفتار شود.
در حالی که محصولات خوش بو کننده می توانند بوی بد ناشی از باکتری ها را از بین ببرند، می توانند موجب برهم خوردن تعادل باکتری های درون واژن شود. این اختلال می تواند ریسک ابتلا به عفونت های باکتریایی و قارچی را افزایش دهد.

چه زمانی برای تعریق کشاله ران و واژن باید به پزشک مراجعه کرد؟

تعریق بیش از حد در ناحیه تناسلی می تواند موجب ابتلا به عفونت های باکتریایی و قارچی شود. در صورت مشاهده علائم زیر به همراه تعریق شدید باید به پزشک مراجعه کرد:
• خارش واژن و دهانه واژن که برای چند روز طول می کشد
• ترشحات واژن سفید غلیظ که می توانند نشانه عفونت قارچی باشد
• ترشحات بد بو و خاکستری رنگ که می توانند نشانه عفونت باکتریایی باشد

• درد در هنگام دفع ادرار یا تکرر ادرار
• احساس سوزش در واژن
• درد هنگام نزدیکی
تعریق شدید در تنها یک یا دو ناحیه از بدن می تواند نشانه هایپرهیدروز باشد. افراد مبتلا به هایپرهیدروز حتی هنگامی که دمای بدن نرمال باشد، عرق می کنند. در صورت عدم درمان، هایپرهیدروز می تواند منجر به مشکلات پوستی، زگیل و عفونت های قارچی و باکتریایی شود.

نکته نهایی درباره تعریق کشاله ران

تعریق ناحیه تناسلی و کشاله ران کاملا طبیعی است. با این وجود، تعریق شدید می تواند موجب ناراحتی و خارش شود. تعریق واژن را می توان با پوشیدن لباس زیر نخی و عدم استفاده از لباس های تنگ در پایین تنه کنترل کرد.

رعایت بهداشت واژن می تواند به جلوگیری از عفونت های باکتریایی و قارچی کمک کند. عدم استفاده از دوش های واژینال، محصولات خوشبو کننده و پدهای بهداشتی معطر می تواند به سالم نگه داشتن واژن کمک کنند. در صورت مشاهده علائم عفونت های قارچی و باکتریایی حتما باید به پزشک مراجعه کرد.

جلوگیری از عرق سوز شدن کشاله ران و واژن

در ضمن اگر شما در زمینه عرق سوز شدن کشاله ران و واژن سوالی دارید، می توانید سوالات خود را زیر همین مقاله و در بخش نظرات بپرسید.

.

مطلب پیشنهادی

۹ خاصیت اثبات شده کیوی در بارداری

با مجله اینترنتی بی کلک همراه باشید تا با فواید خوردن کیوی در بارداری بیشتر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.