خانه » روانشناسی » تکنیک‌های مورد استفاده در ذهن درمانی چیست ؟

تکنیک‌های مورد استفاده در ذهن درمانی چیست ؟

ذهن درمانی چیست ؟

توجه به ارتباط افراد با درونشان، درست به اندازه‌ی رژیم غذایی و میزان فعالیت بدنی آن‌ها اهمیت دارد و دسترسی به این احساسات عمیق و درونی، مسیر سلامت و ریکاوری را فراهم می‌کند. ما به عنوان یک انسان، به گونه‌ای ساخته شده ایم که یک «کل» باشیم و خوشحال. ذهن درمانی بدن، معمولا با تمایل به احساس خوب آغاز می‌شود و با آزادی واقعی از هرچیزی که مانع این احساس خوب می‌شود به نقطه‌ی اوج می‌رسد.

ذهن درمانی، روشی برای التیام و رشد است که به فرد به عنوان یک کل یکپارچه نگاه می‌کند: ذهن، بدن و روح.

در مقابل روان درمانی سنتی یا گفتار درمانی، که بر تاریخچه زندگی و تحلیل تفکر تمرکز دارد، بدن – ذهن درمانگر نه تنها این جنبه‌ها را محترم می‌شمارد، بلکه به رابطه بین تجربیات ذهنی، فیزیکی و معنوی فرد نیز علاقه‌مند است. این رویکرد را همچنین درمان کل گرا یا رویکرد ادغام کننده نیز می‌نامند.

تکنیک‌های مورد استفاده در ذهن درمانی

  • ذهن آگاهی یا مایندفولنس
  • یوگا درمانی
  • هیپنوتیزم
  • مدیتیشن
  • مشاوره تغذیه و بهباشی
  • شبیه سازی هدایت شده
  • نوروفیدبک و بیوفیدبک

معمولا درمانگران از ترکیبی از این رویکرد‌ها برای هر فرد متناسب با شرایط او استفاده می‌کنند.

مزایای ذهن درمانی چیست ؟

۱- ذهن و بدن یک سیستم هستند. نه بدن با یک ذهن مجزا، یا بدنی که روح دور آن را فرا گرفته است. سایکو نورو ایمونولوژیست‌ها (روان- عصب ایمنی شناس) نوروپیپتید‌های منزوی (پروتئین‌های کوچکی هستند که توسط نورون‌ها برای ارتباط با یکدیگر بکار می‌روند. نوروپپتید‌ها بر گیرنده‌های سطح نورون‌ها عمل می‌کنند) «مولکول احساس» را به عنوان یک حامل بیولوژیکی از حافظه و اطلاعات پر شده از نظر عاطفی و اطلاعات جاسازی شده در سراسر بدن انسان کشف کرده‌اند. هر یک از ما، در درون خود یک شبکه عظیم سیال از این مولکول‌های کدگذاری شده داریم که با سرعت نور، تصاویر، هشدارها، احساسات، عقاید و … را از انبار اطلاعات داخلی ذهن نیمه هشیار و حتی ناخودآگاه را به آگاهی روزمره ما تبدیل می‌کنند.

۲- بسیاری این مکانیزم تولید هولوگرافی را به عنوان ذهن می‌شناسند. آن طور که پیداست، ذهن درون بدن قرار دارد؛ و خبر خوب این است که اگر درواقع ما همان ماشین‌های بیولوژیکی که در کلاس علوم می‌گفتند باشیم، ماشین‌هایی هستیم با یک قلب که عمیقا احساس می‌کند و همه چیز را به یاد می‌آورد.

۳- قلب، کلید معمای بیماری‌ها و اختلالات عملکردی است. آیا شما هم داستان آن پیوند قلب را شنیده‌اید که ماه‌ها بعد از جراحی، فرد دریافت کننده احساست و ذائقه‌ی غذایی فرد اهداکننده را تجربه می‌کرد؟ درمان زگیل با استفاده از هیپنوتیزم را چطور؟

چه اتفاقی در فاصله ذهن و بدن در حال رخ دادن است؟ این فاصله در حال کوچک شدن است، همین! علم بالاخره همانگونه که شهود ما سال‌ها این کار را می‌کرده، در حال برطرف کردن این فاصله است. پارادایم احساس و درمان عمیق این است: سلامتی و بیماری در خلاء اتفاق نمی‌افتند. آن‌ها در زمینه‌ی انسان بودن ما در حال رخ دادن هستند. بیماری‌ها در ذهن اتفاق می‌افتند و تنها نمودشان است که در بدنمان پدیدار می‌شود.

۴- بیماری‌های جسمی را می‌توان به عنوان درد روانی ذخیره شده مشاهده کرد. ذهن درمانی می‌گوید: «بدن آنچه که در قلب و ذهن است را دنبال می‌کند» و این بدان معناست که بیماری‌ها و درد‌های جسمی، نمایشی بدوی است از ناراحتی‌های ناخودآگاه، و به طور خاص‌تر، از درد‌های ذخیره شده در درون ما. در سطوح ابتدایی ما درد و اندوه را به درون خود انتقال می‌دهیم یا حتی در آنجا آن را پنهان می‌کنیم تا از خودمان نسبت به آن محافظت کنیم. ما خاطرات دردناکمان را از خودآگاه جدا می‌کنیم تا از آن در امان باشیم؛ و این سرکوب کردن، احساس آرامشی موقت در ما ایجاد می‌کند، اما منجر به بروز مشکلات زیادی می‌شود. این کار اغلب اساس تمام بیماری‌های جسمی است.

۵- ذهن درمانی به درد‌های پنهان شده دسترسی پیدا می‌کند و می‌تواند آن را درمان کند. هدف ذهن درمانی دسترسی به بدن با آگاهی و نفوذ به ناخودآگاه است و نه تنها نفوذ به ویژگی‌های شخصیتی سطحی فرد. در واقع این کار بازگشت به حالت آگاهی اولیه بدن (نفوذ به ناخودآگاه) بوده که اغلب عمیق‌تر و درونی‌تر از شخصیت فرد است.

جالب است بدانید که کلمه‌ی التیام در انگلیسی (heal) از واژه‌ی یونانی «hole» به معنای کل گرفته شده است، که به معنای کامل بودن است. التیام یافتن به معنای ساختن یک کل است. برای اینکه یک کل بسازیم، باید با درد‌های پنهان شده و ذخیره شده ارتباط برقرار کنیم و آن‌ها را آزاد کنیم. نگه داشتن این درد و پنهان کردن آن از جسم انرژی طاقت فرسایی طلب می‌کند که اگر همین انرژی در تمام وجود ما برای احساس کردن و تجربه کردن به جریان افتد، می‌تواند تمام درد‌های ما را التیام بخشد. این همان ذهن درمانی است. درمان درد‌ها و مشکلات جسمی، با مراجعه به سرمنشاء آن یعنی ذهن.

 

.

مطلب پیشنهادی

زنان دلبر و مردان قهرمان هر دو در عذابند

در مجله اینترنتی بی کلک بخوانید : باورهاي بسيار رايج و البته دمده اي در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.