خانه » رپورتاژ » تعویض پارچه مبل

تعویض پارچه مبل

یکی از عمده‌ترین دغدغه‌های هر خانواده قبل از عید یا مناسبت‌های دیگر عوض کردن لوازم خانه است. در این اوضاع اقتصادی دکور خانه را عوض کردن کار بسیار سخت و تقریبا غیر ممکنی است. مبلمان یکی از اجزای مهم در خانه است که هر چند سال یکبار عوض کردن آن لازم است. اما در اکثر مواقع شرایط این کار جور نمی‌شود، پس بهترین راه حل در این مورد عوض کردن پارچه و رویه کشی دوباره مبلمان است که بسیار به صرفه و اقتصادی است. در ادامه این مقاله با تعویض پارچه مبل، تعویض رویه مبل و رویه کشی مبل آشنا می‌شوید.

 

چگونه پارچه مبلمان را عوض کنیم

برای این کار بهتر است که تعمیرکار به رویه کشی رسیدگی کند. شما می‌توانید با دیدن کاتالوگ‌های مختلف پارچه مورد نظر را انتخاب کنید و مبل‌ها را برای پارچه کشی مجدد به تعمیرکار بسپارید. تعویض پارچه مبل می‌تواند به راحتی برای هر نوع مبلی از جمله سلطنتی، کلاسیک و راحتی انجام بپذیرد. با توجه به نوع مبل خود می‌توانید پارچه‌ای که به آن می‌خورد را انتخاب کنید. برای مثال پارچه‌های گلدار و زردار برای مبل‌های سلطنتی زیبایی بسیار خاصی دارند  و پارچه‌های ساده برای مبل‌های کلاسیک و راحتی بیشتر به چشم می‌آیند.

 

تعویض پارچه مبلمان را به تعمیرکار بسپاریم یا در خانه انجام دهیم؟

اگر در مورد عوض کردن پارچه مبل سر رشته‌ای یا تجربه‌ای دارید و وسایل آن را در اختیار دارید می‌توانید در خانه تعویض را انجام دهید. اگر در این مورد سابقه‌ای ندارید بهتر است که کار را به تعمیرکار بسپارید که اگر لایه‌های داخلی مبل آسیب دیده باشند توسط تعمیرکار تشخیص داده و تعمیر شوند. اگر می‌خواهید در این مورد تجربه‌ای را به دست بیاورید سعی کنید با دیدن فیلم‌های آموزش تعویض پارچه مبل، کار را انجام دهید و اگر نگران هدر رفتن وقت و هزینه هستید کار را به کاردان بسپارید.

رویه کشی مبل

رویه کشی مبل

هنگامی که بحث رویه‌کشی مبل پیش می‌آید افرادی هستند که فکر می‌کنند رویه کشی فقط شامل پارچه می‌شود اما این دیدگاه اشتباه است زیرا رویه کشی شامل تعویض فوم، فنر، اسفنج و تمامی اجزای داخلی بجز کلاف می‌شود. پس اگر مبلمان خود را برای تعمیر بردید و فقط قصد تعویض پارچه را داشتید حتما بر این نکته تاکید داشته باشید و به تعمیرکار بگویید که فقط قصد تعویض پارچه را دارید. البته اگر اجزای داخلی خراب شده باشند بهترین کار این است که در اسرع وقت آنها را تعمیر کنید زیرا ممکن است به اجزای دیگر نیز آسیب برساند و هزینه بیشتری برای تعمیر متقبل شوید.

تعمیر مبل استیل

از کجا بدانیم که رویه کشی مبل مشکل دارد

دانستن مشکل رویه کشی مبل را می‌توانید به صورت چشمی نیز ببینید. جیر جیر کردن یکی از عواملی است که خراب شدن فنرها را نشان می‌دهد و باید به تعمیر آن اقدام کنید. خواب رفتن مبل هم یکی دیگر از عوامل خراب شدن فوم و اسفنج مبل است که باید پس از گذشت مدتی تعمیر سوند. این خواب رفتگی می‌تواند پس از مدت زمان زیادی به تو رفتی تبدیل شود و در قسمت‌های نشیمن و قسمت پشتی مبل دیده می‌شود.

در چه شرایطی می‌توانیم پارچه مبلمان را عوض کنیم

در چه شرایطی می‌توانیم پارچه مبلمان را عوض کنیم

برای عوض کردن پارچه مبلمان باید از سالم بودن دو قسمت مطمئن شوید و به سراغ قسمت سوم که پارچه استبروید. قسمت اول خرید کلاف مبل است، کلاف مبل همان چوب مبل است که که پایه و اساس هر مبلی است. کلاف‌های مبل از چوب‌های مختلفی مانند گردو، راش، روس و … درست می‌شوند. این نوع چوب‌ها قابلیت رنگ شدن را نیز دارند و می‌توانید در تعمیر هم آنها را رنگ کنید. رنگ کردن اصلی چوب در تولیدی‌ها انجام می‌شود و اگر مبلی با رنگ طبیعی و چوب طبیعی داشته باشید، رنگ کردن آن کار اشتباهی است زیرا ارزش چوب رنگ نشده بسیار بیشتر است. می‌توانید به جای رنگ کردن کلاف را یک سوهان دوباره بکشید و جلا بزنید. همچنین برای تعمیر مبل اگر از سالم بودن کلاف مطمئن بودید به قسمت دوم که رویه کشی است بروید.

رویه کشی شامل اجزای داخلی یک مبل است که نشیمنگاه و پشتی مبل از آنها درست می‌شوند. شما به تنهایی نمی‌توانید تمامی مشکلات مبل را تشخیص دهید و باید از تعمیرکار کمک بگیرید. البته برای برخی از تعمیرات نیازی نیست که مبل را به تعمیرکار تحویل دهید بلکه می‌توانید از یک سری تعمیرکار مبل کمک بگیرید و در خانه کار مبل را برایتان انجام دهند. مرحله دومی که باید از سالم بودن آن مطمئن شوید اجزای داخلی مبل است که پس از اطمینان از سالم بودن آن باید به قسمت سوم بروید.

قسمت سوم همان تعویض پارچه مبل است که می‌خواهید آن را انجام دهید. سعی کنید قبل از اینکه پارچه را انتخاب کنید در مورد هارمونی رنگ‌ها با رنگ کلاف مبل مطالعه‌ای داشته باشید تا مبل برای چندین سال زیبایی خود را حفظ کند و از چشم نیفتد.

انواع پارچه مبل

انواع پارچه مبل

پارچه‌های زیادی برای رویه کشی مبل وجود دارند که با توجه به سبک مبل‌های باید آن را انتخاب کنید. پارچه‌هایی که برای مبلمان استفاده می‌شوند عبارتند از:

  • چرم

چرم طبیعی طرفداران بسیار زیادی دارد و همانند پارچه‌های نانو اصلا کثیفی را به خود نمی‌گیرند و پس دهنده هرگونه جرمی هستند. چرم طبیعی مقاومت بالایی را در برابر سرما، گرما و رطوبت دارد و اصلا ترک خوردن و شکستگی در آن ایجاد نمی‌شود. چرم طبیعی قیمت بالایی دارد و خرید آن برای هر فردی مقدور نیست. چرم مصنوعی نیز برای مبلمان استفاده می‌شود اما نسبت به چرم طبیعی مقاومت کمتری دارد پس از مدتی استفاده متوجه خرابی‌های آن می‌شوید.

  • پارچه‌های ساده

پارچه‌های متعددی وجود دارند که که ساده هستند و طرح‌های زیادی روی خود ندارند. این پارچه‌ها تنوع بالایی دارند و مازراتی و ابریشمی از پرطرفدارترین‌های این پارچه‌ها هستند. پارچه‌های ساده برای برخی طرح‌های کلاف کلاسیک و مبلمان راحتی مناسب هستند.

  • پارچه‌های پشمی

پارچه‌های مخملی، پشمی و پرزدار جزو گرمترین پارچه‌ها برای ممبلمان هستند و گزینه‌ای بسیار مناسب برای مناطق سردسیر است. اگر به این نوع پارچه‌ها حساسیت دارید توصیه می‌کنیم که اصلا از آنها برای مبلمان استفاده نکنید.

  • پارچه‌های طرحدار

از این نوع پارچه در مبل‌های سلطنتی استفاده بسیار بالایی می‌شود و طرح‌های این پارچه را بیشتر با نخ ابریشم، سیم و زر بافت می‌زنند.

 

مبل تاپ

 

.

مطلب پیشنهادی

آشنایی با خدمات و امکانات هتل بزرگ شیراز

آشنایی با خدمات و امکانات هتل بزرگ شیراز

آشنایی با خدمات و امکانات هتل بزرگ شیراز شیراز شهر بزرگانی مانند سعدی و حافظ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.