تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

دانلود کتاب سفرنامه ابن بطوطه (جلد دوم)

دانلود کتاب سفرنامه ابن بطوطه (جلد دوم)   کتاب سفرنامه ابن بطوطه (جلد دوم)

سفرنامه ابن بطوطه - جلد دوم

نام کتاب:سفرنامه ابن بطوطه (جلد دوم)

نویسنده: ابن بطوطه

مترجم: محمدعلی موحد

انتشارات: آگاه

سال نشر: 1376

زبان: فارسی

تعداد صفحات: 511 صفحه

فرمت: PDF

حجم: 11.8 مگابایت

  سفرنامه ابن بطوطه، یکی از مشهورترین کتابهای جفرافیایی است. نویسنده این کتاب شمس الدین محمد بن عبدالله معروف به ابن بطوطه است. این کتاب نتیجه سفرهای طولانی “ابن بطوطه‌” است که در سال ۷۲۵ هجری قمرى آغاز شد و در سال ۷۵۴ هجری قمرى پایان یافت. این سفرها ۲۹سال و نیم بطول انجامید. به راستی کتاب سفرنامه ابن بطوطه حاصل چندین سفر پی در پی و طولانی نویسنده، به دور دنیا است. چنانکه به بیشترین شهرهای سرشناس دوران خودش سفر کرده وبیشتر کشورهای آسیا و آفریقا و قسمتی از قاره اروپا را نیز دیدن کرده‌ است، ولی از دو قاره آمریکای شمالی و جنوبی و استرالیا دیدن نکرده‌ است، چونکه در آن زمان جهان به 7 آسمان و هفت دریا و هفت اقلیم تقسیم می‌شد و جهان همانند سینی تصور می‌شد که سلسله کوه قاف آن را احاطه کرده‌ است تا آب دریاها از آن به بیرون نریزند. هفت دریا عبارت بودند از: دریای فارس، دریای روم، دریای هند، دریای مازندران، دریای قلزم، دریای اقیانوس و دریای زنگبار. این کتاب احوال و آداب و رسوم ملل گوناگونی را از قلب قاره افریقا، اسکندریه، قاهره، مصر علیا، غزه، اورشلیم، حلب، دمشق تا مدینه و مکه و سپس عزیمت به ایران (اشترخان، فیروزان، اصفهان، یزد، شیراز،کازرون) سفر به عمان، هرمز، بحرین تا کرانه دریای چین (دهلی، کلکته، سیلان) را توصیف می کند. این کتاب وضع ممالک اسلامی در حساسترین و بحرانی ترین اعصار تاریخی (از هجوم مغول تا یورش تیمور ) را نشان میدهد. وی در سال ۷۵۴ ﻫ.ق به موطن خود بازگشت و داستان سفر دور و دراز خود از مغرب اقصی تا ساحل چین در شرق اقصی را در شهر “فاس”، به “ابن جُزَی” – یکی از فضلای مقیم آن دیار – املا کرد. “ابن ­بطوطه” و “ابن ­جزی” به فرمان “سلطان ابوعنان فارس”، پادشاه مراکش به ثبت گزارش این سفر همت گماشتند و حاصل این کوشش کتابی بود که نام “تحفة النظار فی غرائب الامصار و عجایب الاسفار” بر آن نهادند. “ابن­ بطوطه” املای کتاب را در سال ۷۵۶ ﻫ.ق به پایان برد و “ابن ­جزی” با تلخیص یادداشت­های وی در ماه صفر ۷۵۷ از تألیف کتاب فارغ شد. این کتاب معمولا با نام اختصاری “رحلة” و یا “رحلة ابن­ بطوطه” شناخته می­ شود. “ابن جزی” به خطی نیکو می نوشته و در ادب و نویسندگی دستی داشته است. در واقع کار “ابن­ جزی”، از آن چه به روزگار ما ویراستاری خوانده می­ شود فراتر می­رفته، چه او گاهی مطالبی را بر متن کتاب افزوده و گاهی نیز دخل و تصرف ­های دیگری را به عنوان تلخیص روا داشته است. در مورد اضافات، “ابن­ جزی” آن چه را که بر گفته­ های “ابن ­بطوطه” افزوده، مشخص گردانیده است. “ابن­ جزی” با پایان کار نگارش “رحله­ ابن­ بطوطه” در ۳۶ یا ۳۷ سالگی وفات یافته است. مراحل سفر طولانی “ابن بطوطه” و مسیر آن را به بخش ­های زیر می ­توان تقسیم نمود: • بخش اول: شمال آفریقا، مصر، فلسطین، سوریه تا مکه.بخش دوم: عراق، خوزستان، لرستان، اصفهان، شیراز، بازگشت به مکه.بخش سوم: یمن، سومالی، زنگبار، خلیج فارس، بازگشت به مکه. بخش چهارم: مصر، سوریه، آسیای صغیر تا دریای سیاه.بخش پنجم: شبه جزیره­ کریمه، استانبول، روسیه، بلاد قبچاق تا خوارزم.بخش ششم: ترکستان، خراسان، افغانستان، تا مرز هندوستان.بخش هفتم: هندوستان. بخش هشتم: مالابار، بنگاله، جزایر مالدیو، سیلان، مالزی، خاور دور و چین. بخش نهم: بازگشت از راه جنوب هندوستان، هرمز، شیراز، اصفهان، بغداد، شام، مصر، مکه تا فاس.بخش دهم: سفر به اندلس و بازگشت به فاس.
مطالب خواندنی:

بخش یازدهم: سفر به غرب آفریقا: صحرا، امپراتوری مالی، تکدا، بازگشت به فاس.

    سفرنامه­ وی یادگاری باارزش از قرن هشتم هجری است که تصویر نسبتاً صادقی از زندگی مردم و وضع اجتماعی آن دوران ارائه می ­دهد. این کتاب احوال و مراسم و عادات ملل متنوع و مختلفی را از قلب قاره­ آفریقا تا کرانه­ دریای چین یک­جا و مجموع دارد و به زبانی ساده و روان ما را به قرن هشتم هجری می برد. سفرنامه­ ها منبع مناسبی برای مطالعه و تحقیق پیرامون تاریخ اجتماعی هستند؛ زیرا حاصل تماس مستقیم نویسنده با توده­ مردم است. “ابن بطوطه” به جنبه­ های مختلف زندگی مردم هم­ عصرش توجه کرده و شرح احوال و اطوار و مراسم و عادات و آداب آنان را در سفرنامه ­اش برای ما به یادگار گذاشته است. محمدعلی موحد، مترجم “رحله­ ابن­ بطوطه” به فارسی، می نویسد: «مؤلفین ما از این توده عظیم مردم که عوام الناس خوانده می ­شود چنان به حشمت و تمنع می گذرند که گویی می­ترسند بردن نام و عنایت به احوال آنان منافی پایه­ فضل و دانش ایشان باشد لیکن ابن­ بطوطه اگر چه در سلک فقها و قضات بود اهل نظر و توغل در مشکلات و دقائق علوم نبود تا اشتغال به نقل این مطالب را سبب کسر شأن خود بداند»

در ادامه برای نمونه، برخی از آداب و رسوم شیعیان در قرن هشتم هجری را به روایت ابن بطوطه با هم می خوانیم:

– نذر برای شفا گرفتن از امیرالمؤمنین (ع):  «از شهرهای عراق هر کس که بیمار می­ شود نذری برای روضه­ علی می ­کند . بیشتر اشخاص که مثلاً از ناحیه سر دچار مرضی می ­شوند از طلا یا نقره علامتی به شکل سر آدمی می ­سازند و به روضه­ علی می ­آورند و نقیب این نذرها را در خزانه­ حرم می ­گذارد. همچنین آنان که دست یا پا یا یکی دیگر از اعضای بدنشان آسیبی دیده علامتی به شکل همان عضو به عنوان نذر به خزانه هدیه می ­کنند. خزانه­ مزبور بسیار بزرگ و موجودی آن به قدری هنگفت است که قابل ضبط نمی باشد»

– مراسم انتظار در حله: در نزدیکی بازار بزرگ شهر مسجدی قرار دارد که بر در آن پرده­ حریری آویزان است و آن جا را مشهد (مقام) صاحب الزمان می خوانند. پس از نماز عصر صد مرد مسلح با شمشیر های آخته پیش امیر شهر می روند و از او اسبی یا استری زین کرده می­ گیرند و به سوی مشهد صاحب الزمان، روانه می­ شوند. پیشاپیش این چارپا طبل و شیپور و بوق زده می­ شود و از آن صد تن نیمی در جلوی حیوان و نیمی دیگر در دنبال آن راه می ­افتند و سایر مردم در طرفین این دسته حرکت می ­کنند و چون به مشهد صاحب الزمان می­ رسند در برابر در ایستاده آواز می ­دهند که «بسم الله ای صاحب الزمان بسم الله بیرون آی که تباهی روی زمین را گرفته و ستم فراوان گشته، وقت آن است که بر آیی  تا خدا به­وسیله­ی تو حق را از باطل جدا گرداند» و به همین ترتیب به نواختن بوق ادامه می­دهند تا نماز مغرب فرا رسد

– مراسم آتش افروختن بر گور ابن­ ملجم: «در طرف مغرب قبرستان کوفه جایی را دیدم که در آن چیزی به رنگ سیاه تند در میان زمینه­ سفیدی جلب نظر می­کرد. گفتند قبر “ابن ­ملجم” شقی است که مردم کوفه همه ساله هیزم فراوان بدانجا می ­برند و هفت روز آتش بر گور او می افروزند»

“ابن­ جُزَی” در مورد “ابن ­بطوطه” می ­نویسد: «بر خردمندان پوشیده نیست که این شیخ، یگانه سیاح این روزگار است بلکه اگر کسی، یگانه سیاح ملت اسلامش بخواند، دور نرفته و سخنی به گزاف نرانده است» اطلاعاتی که در مورد “ابن ­بطوطه” به دست رسیده است، همین قدر می ­رساند که وی پس از مراجعت از سفر، در یکی از شهرهای “مراکش”، به شغل قضا منصوب گردیده و به سال ۷۷۹ ﻫ.ق درگذشته است. نشانی که در روز گار ما از ابن بطوطه بر جای مانده کتابی است ارزشمند که داستان دلکش سفر او را در بر دارد و گوری در گوشه ­ای از “طنجه”، با ضریحی محقر و مناره­ ای سبز، که به نام او شناخته می ­شود. از آنجا که این کتاب یکی از کتاب‌های فراگیر جغرافیایی است و اهمیت تاریخی دارد، به ۴۰ زبان زنده جهان برگردان شده ‌است. نخستین برگردان آن به زبان انگلیسی بود، سپس به زبان فرانسوی و به زبان پرتغالی ترجمه شد. هم ­اکنون بخش­ هایی از “رحله­ ابن­ بطوطه” به خط “ابن­ جزی” در “کتابخانه ­ی ملی پاریس” موجود است.

]]>

You might also like
No Comments
  1. کمال says

    بابت گذاشتن این کتاب برای دانلود واقعاً ازتون ممنونم. مدتها بود که دنبال این کتاب بودم. من معمولاً اگر کتابی در بازار باشه خریداری می کنم، اما سفرنامۀ ابن بطوطه متأسفانه اسیر بدقولی های ناشر شده و مدتهاست که توی بازار نایابه.

  2. saeid says

    باسلام؛
    از توضیحات ذیل کتابها بسیار ممنونم.
    موفق باشید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.