تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

دانلود کتاب کنیز ملکه مصر از میکل پیرامو

دانلود کتاب کنیز ملکه مصر از میکل پیرامو   کتاب کنیز ملکه مصر از میکل پیرامو

کنیز ملکه مصر

  نام کتاب: کنیز ملکه مصر  (تایپ شده)

نویسنده: میکل پیرامو

مترجم: ذبیح الله منصوری

انتشارات: نگارستان کتاب

سال نشر: 1389

زبان: فارسی

تعداد صفحات: 699 صفحه

فرمت: PDF

حجم: 3.97 مگابایت

 

بخشی از کتاب

نام من “شرمیون” است و پدر و مادرم برده بودند و به همین جهت خود نیز کنیز شدم. والدین من در کاخ سلطنتی خدمت می‌کردند و من در آن کاخ چشم به دنیا گشودم و چند روز بعد از تولد من دختر پادشاه مصر که مادرش یهودی بود متولد شد و نامش را “کلئوپاترا” نهادند. من از وقایع دوره کودکی خود اطلاع ندارم، اما به خاطر می‌آورم که از سن سه سالگی همبازی “کلئوپاترا” شدم و او از بین دختران کوچک کاخ سلطنتی مرا ترجیح می‌داد و با من، بیشتر الفت داشت. تصور می‌کنم یکی از چیزهایی که مرا نزد کلئوپاترا محبوب کرد، این بود که هنگام بازی وقتی او ناگهان به خشم درمی‌آمد و مرا کتک می‌زد و موهای سرم را می‌کند، من اعتراض نمی‌کردم و نزاع نمی‌نمودم، بلکه به گوشه‌ای می‌رفتم و می‌گریستم و بعد از چند لحظه، کلئوپاترا به من نزدیک می‌شد و می‌گفت “شرمیون، گریه نکن” و گاهی، برای این که مرا تسلی بدهد یک کلوچه شیرین که با انگبین طبخ می‌شد، به من می‌داد و می‌گفت “بخور” و من هم کلوچه لذیذ را در دهان می‌گذاشتم و خشم و کتک او را فراموش می‌کردم …
 

خلاصه داستان

زمان: قرن اول پیش از میلاد مکان: مصر باستان “شرمیون”، کنیز مخصوص و محرم اسرار “کلئوپاتر”، ملکه مصر بود. او از کودکی دوستی نزدیکی با کلئوپاتر داشت و به همین خاطر از خصوصی‌ترین رازهای ملکه آگاه بود. او در مجالسی شرکت می‌کرد که هیچ خدمتکاری شرکت نداشت و هیچ صاحب‌منصبی جز ملکه و پادشاه در آن راه نمی‌داشت. بنابراین روایت او را از خاتونش بسیار موثق می‌دانند. به دلیل قرابت خاصی که بین این دو برقرار بود، ملکه از همان کودکی او را همراه با خود به کلاس درس می‌برد. گرچه در اوایل کار اساتید بدین کار اعتراض می‌کردند، اما نمی‌توانستند جلوی کار دختری را بگیرند که سیزده نفر از خاندان او همگی از پادشاهان بوده‌اند. بنابراین، شرمیون در جلسات درس شرکت کرد و توانست علاوه بر خواندن و نوشتن علومی چون تاریخ، جغرافیا، هندسه و … را فرا گرفته و فردی ممتاز در میان زنان مصر شود.
 

معرفی کتاب

داستان کتاب کنیز ملکه مصر، ظاهرا واقعی است و میکل پیرامو آن را از زبان یونانی باستان به زبان امروزی ترجمه کرده است. نویسنده واقعی آن گرچه مصری بود، اما نمی‌ توانست به خط مصری بنویسد ولی زبان یونانی را خوب آموخته بود. این کتاب یک رمان تاریخی در مورد کلئوپاترای هفتم، ملکه مصر است که از زبان زنی به نام “شرمیون” روایت شده است. شرمیون یک کنیز مصری و در خدمت کلئوپاترا بود که خاتون خود را عمیقاً دوست می‌داشت و وفاداری او بی چون و چرا بود. این کتاب از دو جهت حائز اهمیت است: نخست آنکه ضمن معرفی مصر و اسکندریة آن زمان، از شگفتی‌های آن سرزمین، آداب ورسوم مصریان و عادات درباریان سخن می‌گوید و دوم اینکه منبع بسیار خوبی برای شناختن ملکة مصر باستان یعنی کلئوپاترا است. سرگذشت کلئوپاترا – که به دلیل زیبایی و جذابیتش و همچنین نقشی که در زندگی سه سردار بزرگ روم، “ژولیوس سزار”، “مارک آنتونی” و “اوکتاویانوس” ایفا کرد شهرتی فراوان دارد – بسیار جذاب، خواندنی و شیرین است. شرمیون در این کتاب از زندگی خود و خاتونش می‌گوید و “کلئوپاترا” را فردی بسیار سیاستمدار، زیرک اما ناپرهیزکار خواند که توانست با استفاده از چهره خود و ناپرهیزکاری دو پادشاه روم را به سوی خود کشاند و جنگ‌ها راه اندازد.
 ]]>

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.