خانه » عمومی » اخبار » آیا پرستاران انتقال دهنده میکروب وعفونت به بیماران هستند؟

آیا پرستاران انتقال دهنده میکروب وعفونت به بیماران هستند؟

پرستاران،انتقال دهنده میکروب وعفونت به بیماران هستند.

 

با توجه به تماس های مداوم و مکرر کادر درمان با بیماران مراجعه کننده در حین معاینه بیمار وتماس با وی عوامل عفونی و میکروارگانیسمها به بدن این افراد ولباس های آنها منتقل میشود و این میکروارگانیسم در ارتباط پرستار یا پزشک با بیمار بعدی به بیمار منتقل می شود.

این انتقال میکروارگانیسم ها بین افراد باعث به وجود آمدن نوعی مقاومت میکروبی در برابر آنتی بیوتیک ها میشود. حتی بیماری که به علت یک بیماری غیرعفونی به بیمارستان مراجعه کرده درنهایت بایک بیماری عفونی از بیمارستان خارج می شوند. باید بدانیم که امروزه مقاومت میکروارگانیسم ها دربرابر انتی بیوتیک های مختلف،یکی از جدی ترین معضلات بهداشت جهانی است.

Image result for ‫پرستاران،انتقال دهنده میکروب و عفونت به بیماران هستند‬‎

فناوری نانو راه حلی برای مبارزه با باکتری های مقاوم به دارو با قابلیت های فراوان است .این فناوری به طور قابل توجهی ثابت شده است و نقش آن در پیشرفت سلامت بیشتر امیدوار کننده است. نانوساختارها با داشتن ویژگی های منحصر به فرد خود در پیشگیری،تشخیص ودرمان بهتر بیماری ها مورد استفاده قرارمی گیرند.

اندازه نانومتری این ساختارها،سطح تماس بیشتری با محیط ومیکروارگانیسم ها فراهم می کند که این می تواند منجر به فعالیت بیولوژیکی و شیمیایی آنهاشود. مطالعات اخير نشان داده اند ،نانوذرات فلز و آنتی بیوتیک ها موجب هم افزایی اثرات ضدمیکروبی این ترکیبات شده است که منجربه افزایش اثربخشی آنتی بیوتیک ها می شود.ترکیب هم زمان نانوذرات وآنتی بیوتیک هایی که سابقا کارایی خود را در برابر میکروب ها از دست داده اند،بازمی گرداند.

Related image

حتی این نانوذرات با چسبیدن به آنتی بیوتیک ها غلظت محل اثر آن ها را افزایش می دهند یکی از این راهکارها استفاده از نانوذرات فلزی برای غلبه بر مقاومت میکروبی است. این ساختارها با اثر برروی غشای میکروبی نفوذپذیری آن را افزایش می دهند و آن را سوراخ می کند و عملکرد پروتئین های غشایی آن را مختل می کنند. این سازو کار پیچیده نانو ساختارها منجر به ازبین رفتن مقاومت میکروبی آنتی بیوتیک ها میشود از نانوذرات فلزی مثل نقره،مس،روی،اکسیدهای تیتانیوم همچنین برای تزریق هدفمند آنتی بیوتیک ها به محل عفونت استفاده می شود نتیجه ی این دارورسانی هدفمند این است که غلظت موثر آنتی بیوتیک ها به طور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد یکی دیگر از روش هایی که برای مقابله با عفونت بیمارستانی می توان ارائه کرد پوشاندن لباس های آنتی باکتریال دارای نانو ذرات نقره به افراد مراجعه کننده به بیمارستان است در این صورت پرستاران دربرخورد با بیماران نگران انتقال آلودگی به بیماران نیستند چرا که میکروارگانیسم با قرارگرفتن بر روی این لباس با اثر آنتی میکروبیال ذرات نقره ،ازبین می رود و آلودگی منتشر نمی شود نانوذرات فلزی علی رغم اثرات قابل توجه ضدباکتریایی دارای چند مشکل جدی هستند. نانو ساختارها می توانند عوارض جبران ناپدیری روی بعضی سلول های بدن داشته باشند. مصرف خوراکی این نانو ذرات می تواند آسیب های جدی بر روی قلب،کلیه، کبد و معده داشته باشد ومنجر به ازبین رفتن سلول های تنفسی شود.

 

تهیه شده در گروه علمی بی کلک
مترجم: مریم بلاسی

.

مطلب پیشنهادی

خرید بک لینک ارزان و مرتبط

خرید بک لینک ارزان و مرتبط چیست

برای خرید بک لینک ارزان شما همراهان عزیز می توانید از وب سایت ما یعنی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.