تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

خوش گذرانی و شادی در روزهای شیوع کرونا در خانه

کرونا بیماری ناخوانده ای است که بسیاری از کشورها را درگیر کرده است و بهترین راهکار برای در امان بودن از این بیماری ماندن در خانه است. در شیوع و همه گیری بیماری ها معمولا پزشکان و متخصصان بهداشتی قرنطینه خانگی را مهمترین و اولین راهکار برای جلوگیری از گسترش و ابتلا به بیماری می‌دانند.

اکنون نیز که بیماری کرونا به مرحله همه گیری رسیده است راهکارهای ساده و مهیجی برای طی کردن این دوران برای خانواده ها وجود دارد. قرنطینه خانگی اولین قدم برای جلوگیری از گسترش ویروس کروناست.

با این حال در خانه‌ ماندن برای مدت طولانی و عدم شرکت در فعالیت‌های اجتماعی اثرات روحی و روانی متفاوتی بر افراد دارد. معمولا افراد در این روزها گله می‌کنند که بسیار بی‌حوصله و کسل هستند.

از طرفی درک اهمیت این موضوع برای افراد بالغ بسیار ساده‌تر از کودکان است؛ بنابراین والدین وظیفه خطیری دارند و آن حفظ شادی و روحیه خود و کمک به سایر افراد خانواده در این زمینه است. در ادامه مقاله دستورالعمل ساده‌ای برای افزایش شادی و سلامت روانی خانواده‌ها در دوران قرنطینه بیان شده است.

راهکارهایی مهیج برای قرنطینه خانگی کرونا

با اعضای خانواده برنامه ریزی کنید

پیشنهاد روان‌شناسان این است که در اولین فرصت یک جلسه برگزار کنید و با اعضای خانواده در این مورد صحبت کنید. در ابتدا شرایط را برای فرزندان متناسب با سنشان توضیح دهید و نقطه نظرات و ایده تمام افراد خانواده را بشنوید و یادداشت کنید. سپس فهرستی از تمام نظرات و علایق تهیه کنید و مطابق با آن برنامه بریزید.

با فرزندان صادق باشید

نیازی نیست فرزندان به ویژه کودکان را بیماری کرونا بترسانید و ایجاد دلهره و اضطراب کنید؛ ولی با آنان صاق باشید و شرایط را به زبان ساده شرح دهید و آنان را مطمئن کنید که در صورت رعایت اصول بهداشتی مشکلی نخواهند داشت و به زودی به شرایط عادی باز خواهند گشت.

چیدمان خانه را تغییر دهید

در روزهای شیوع کرونا مهمترین قدم برای ایجاد آرامش در خانه، تغییر چیدمان آن است. اکنون تمام وقت شما در خانه سپری می‌شود، بنابراین فضای خانه باید محیطی پرنشاط، شاد و چشم‌نواز باشد.

مسلما بسیاری از والدین در این دوران دورکار هستند، بنابراین نیاز دارند زمان‌هایی از روز را تنها باشند و امور مربوط به شغل را مدیریت کنند. در این حالت اختصاص دادن یک اتاق برای کار ضروری است.

فضایی را برای انجام شغلتان در منزل درنظر بگیرید که کاملا پرنور، مرتب و متناسب با روحیه شما باشد. انجام دادن کار در محیط نشیمن و در کنار بقیه اعضا نه تنها تمرکز و توجه شما را کاهش می‌دهد؛ بلکه بقیه اعضای خانواده را کسل و مضطرب می‌کند.

از طرفی با همفکری و مشورت اعضای خانواده چیدمان خانه را تغییر دهید. این کار علاوه بر ایجاد تنوع، ‌تاثیر بسزایی در ارتقای روحیه دارد.

از بازی‌های فکری غافل نشوید

شما به عنوان والدین وظیفه دارید محیط مفرحی را برای خود و کودکان ترتیب دهید. بنابراین دست به کار شوید و لیستی از فعالیت‌های شاد و سرگرم‌کننده ترتیب دهید و هر روز بخشی از آن را انجام دهید تا در قرنطینه خانگی کرونا حوصله افراد خانواده سر نرود.

این فعالیت‌ها می‌توانند شامل انواع بازی‌های فکری، کامپیوتری و فیزیکی باشند.

کارهای عقب‌مانده را انجام دهید

همه افراد کارهای عقب‌افتاده‌ای دارند که هیچ وقت زمان مناسبی برای تکمیل آن نیافته‌اند؛ مطمئن باشید اکنون در روزهای شیوع کرونا که در خانه هستید ، بهترین زمان است. کارهای عقب‌مانده را فهرست کنید و با برنامه هر روز یک قدم کوچک به پیش روید.

با دیگران به طور مجازی در ارتباط باشید

گرچه ارتباط فیزیکی شما به دلیل شیوع کرونا با دنیای بیرون قطع شده است؛ ولی اکنون به لطف گوشی هوشمند و شبکه‌های اجتماعی در کوتاهترین زمان و با یک کلیک ساده با هر شخصی که بخواهید مرتبط می‌شود.

ساعاتی از روز را به گفتگو با دوستان و فامیل اختصاص دهید. می‌توانید در این فعالیت، متناسب با مخاطب، اعضای خانواده را نیز دعوت کنید و تماس‌های تصویری برقرار کنید. مطمئن باشید این کار هم برای شما و هم فرزندان بسیار مهیج و جالب خواهد بود.

به اخبار جعلی و شایعات کرونا توجه نکنید

نیازی نیست تمام وقت خود را در شبکه‌های اجتماعی و به ‌دنبال اخبار و آمار باشد. این کار موجب ایجاد استرس برای شما و بقیه اعضای خانواده می‌شود.

دنبال‌کردن اخبار و توصیه‌های پزشکی در رابطه با کرونا از منابع موثق ضروری است. ولی در این کار میانه رو باشید و فقط به نکات مفید و سودمند توجه کنید.

باشگاه خانگی خود را راه بیاندازید

برای ورزش منتظر ثبت نام در باشگاه نباشید. در سراسر اینترنت برنامه‌های آموزشی ورزشی متنوعی باتوجه به شرایط بدنی متفاوت وجود دارد. این برنامه‌ها را دانلود کنید و ساعتی از روز را در قرنطینه خانگی کرونا به آن اختصاص دهید.

برای مثال از فرزندان بخواهید سر ساعت ۵ بعد از ظهر با لباس ورزشی آماده باشند و همگی با هم با ویدئوهای آموزشی ورزش کنید. مطمئن باشید این تجربه برای تمام اعضای خانواده به ویژه کودکان بسیار دلچسب خواهد بود؛ از طرفی از اضافه وزن جلوگیری می‌کند.

دستورالعمل‌های غذایی مختلف را امتحان کنید

می توانید هر روز یک برنامه غذایی جدید داشته باشید و برای تهیه آن از تمام اعضای خانواده کمک بگیرید. شرکت دادن کودکان در پخت انواع غذا، شیرینی و دسر کار بسیار لذت‌بخشی در شیوع خانگی کرونا است.

در قرنطینه خانگی کرونا با هم فیلم ببینید

فهرستی از فیلم‌های شاد تهیه کنید و هر شب سر ساعت مشخصی محیطی مانند سینما فراهم کنید و با هم فیلم ببینید.

فیلم های کمدی و خنده دار 

فیلم های تاریخی و فاخر

به حریم شخصی هم احترام بگذارید

تمام افراد نیاز دارند ساعاتی هر چند کم از روز را تنها باشند و به کارهای خود سرو سامان دهند. این فرصت را به هم بدهید. در زمان حال زندگی کنید و از فراغتی که در اختیار دارید، نهایت لذت را ببرید.

چطور فضای خانه را در روزهای شیوع کرونا شاد کنیم؟

حالا که بسیاری از ما به دلیل شیوع ویروس کرونا در قرنطینه خانگی هستیم و فرصت بیشتری برای همراه بودن با خانواده داریم، بهتر است محیط خانه را شاد نگهدارید.

محیطی که در آن زندگی می‌کنید قطعا بر خلق و خوی شما اثر می‌گذارد و به همین دلیل باید راه‌هایی برای شاد نگهداشتن محیط خانه برای خود و خانواده‌تان ایجاد کنید. با هم برخی از این روش‌ها را دنبال می‌کنیم.

تابلوهای زیبا نصب کنید

در قرنطینه خانگی کرونا بهتر است از عکس‌های قدیمی و شاد، نقاشی‌ها یا هر تصویری که خاطره خوبی دارید یک قاب تهیه کنید و آن را به دیوار خانه بکوبید.

مواجهه با حس بی‌نظیر و زیبای این تصاویر احساسات شما را تحریک کرده و باعث ایجاد حس شادی در شما خواهد شد. یادتان باشد برای این کار از همه اعضای خانواده کمک بگیرید.

با گل و گیاه آشتی کنید

تحقیقات نشان می‌دهد بودن در طبیعت حس شادی را برای فرد به ارمغان می‌آورد به همین دلیل ساده آوردن طبیعت به داخل خانه نیز می‌تواند این حس را تقویت کند.

در روزهای شیوع کرونا گیاهان آپارتمانی می‌توانند هوای خانه را متعادل کرده، استرس را کم کنند و خلق و خوی شما و خانواده را بهتر کنند.

از بودن در کنار هم لذت ببرید

روانشناسان می‌گویند جوهر یک خانواده خوشبخت این است که آنها واقعا یکدیگر را ارتقا دهند و همه اینها به نحوه برخورد با یکدیگر مربوط است. شادی نشانگر تعامل بین افراد خانواده است بنابراین والدین با دیدن بچه‌ها و بچه‌ها با دیدن والدین باید خوشحال باشند.

بهترین راه برای افزایش شادی در قرنطینه خانگی کرونا این است که راجع به اتفاق‌های خنده‌دار با هم حرف بزنید حتی اگر مربوط به قبل از تعطیلی کار و مدرسه به دلیل ویروس کرونا باشد. والدین می‌توانند از این وقت استفاده کنند و خاطرات بامزه دوران کودکی را با فرزندانشان به اشتراک بگذارند.

هر روز صبح را ویژه شروع کنید

به محضی اینکه صبح چشمهایتان را باز کردید، با خودتان بگویید «خوشبختانه می‌توانید روز جدید را در زندگی گرانبهای خود داشته باشید و بنابراین نباید آن را هدر بدهید» هر کاری که فکر می کنید آن روز را برایتان ویژه می‌کند انجام دهید.

شاید انجام یک سرگرمی در کنار مهارت آموزی همان کاری باشد که امروز باید انجام دهید. پختن نان در کنار هم، تهیه کیک، ساخت یک اریگامی و … همگی شما و خانواده را در دوران شیوع کرونا ساعتها کنار هم نگه میدارد و باعث شادیتان خواهد شد.

با صدای آرام صحبت کنید

به یاد داشته باشید کودکان در محیطی با ثبات شکوفا می‌شوند. بنابرین باید محیط آرام در خانه ایجاد شود. با بچه‌های خود صحبت کنید به آنها قوانین را توضیح دهید و حتی اگر لازم شد جریمه‌شان کنید اما کنترلتان را از دست ندهید و فریاد نزنید.

این حرکت می‌تواند هرچه رشته‌اید را پنبه کند. برای داشتن محیط شاد در خانه لازم است مدیریت خشم را نیز بلد باشید. بر همین اساس در صورت اختلاف نظر با همسرتان نیز باید بحثتان به دور از چشم فرزندان یا در کمال آرامش باشد.

با یکدیگر بازی کنید

یک یا دو فعالیت گروهی خانوادگی را حتما برای شب‌هایی که در دوران شیوع کرونا کنار هم هستید، در نظر بگیرید. این می‌تواند شامل یک بازی برد چند نفره یا یک بازی پانتومیم یا هر بازی خلاقانه‌ دیگری باشد.

پیشنهاد هیجان انگیز دیگر این است که یک نمایش راه بیندازید و یکی از کتاب‌های خواب بچه‌ها را هر شب بازی کنید.

منعطف باشید

در مورد تغییراتی که در خانه اتفاق می‌افتد منعطف باشید و بدانید هر چیزی بخشی از زندگی است و تغییرات قطعا اتفاق می‌افتد. بر همین اساس بهتر است همچنان ارتباط موثری با یکدیگر داشته باشید و یکدیگر را قضاوت نکنید.

در یک خانواده شاد همه اعضای خانواده باید قادر به برقراری ارتباط با هم باشند نه اینکه بچه‌ها حرفشان را فقط به یکی از والدین بزنند و او واسطه بین آنها باشد.

وقت گوش کردن به موسیقی است

برای تنظیم روحیه و بالا بردن حس مثبت موسیقی بسیار کمک کننده است. زمانی که فضای خانه تنش دارد پخش چند موزیک شاد می‌تواند فشار عاطفی که به هر یک از اعضا آمده پایین بیاورد.

برای گوش دادن به موسیقی در دوران شیوع کرونا بهتر است دموکرات برخورد کنید و به سلیقه همه اعضای خانواده احترام بگذارید. حتی می‎توانید حین گوش دادن به موسیقی یک بازی هم راه بیندازید و محیط را هرچه شادتر کنید.

یک روز را آزاد بگذارید

هفته‌ای یک بار به هرکدام از فرزندانتان اجازه دهید ساعت‌هایی را هرکاری که دوست دارد انجام دهد. ممکن است یک روز بخواهد بازی کند، روز دیگر یکی بخواهد بازی کامپیوتری بیشتری انجام دهد و … این امتیاز را یک بار در هفته به هرکدام از کودکان بدهید و مطمئن باشید احترام آنها به شما لطمه نخواهد خورد.

کوچک فکر کنید

سعی نکنید مفاهیم فلسفه زندگی را مدام در گوش فرزندتان بخوانید. فلسفه زندگی از همین با هم بودن اعضای خانواده و یاد گرفتن از هم اتفاق می‌افتد.

بگذارید او یک گل را بو کند یا ستاره‌ها را تماشا کند و اصلا به این فعالیت‌ها به چشم یک فعالیت آموزشی نگاه نکنید بلکه به عنوان روشی فکر کنید که کودک می‌تواند به کمک آن به چیزهای بزرگتر برسد. حقیقت این است که کودکان وقتی می‌دانند که آنها مرکز جهان نیستند بلکه بخش کوچکی از کل هستند کمتر نگران می‌شوند.

 

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.