تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

تشخیص یاقوت اصل از یاقوت های تقلبی

روش های مختلفی برای تشخیص دادن سنگ های اصل از تقلبی وجود دارد که برخی از این روش ها توسط افراد خبره و توانمند انجام می گیرد.

استفاده از دستگاه های الکترونیکی که کار گوهرشناسی را انجام می دهند یکی از این روش های تخصصی است که ممکن است هر کسی این دستگاه را نداشته باشد و یا تجربه استفاده از آن را نداشته باشند. تشخیص یاقوت اصل نیز با استفاده از همین روش ها صورت می گیرد که در زیر به آن ها اشاره خواهیم کرد.

 

تشخیص یاقوت اصل

یکی از ساده ترین روش هایی که می توان از آن برای تشخیص سنگ های اصل استفاده کرد استفاده از دستگاه های مخصوص گوهرشناسی است.

با وجود اینکه استفاده از این دستگاه کار راحتی است اما نمی توان به راحتی این دستگاه ها را تهیه کرد زیرا دارای قیمتی بسیار بالا هستند و هر کس توانایی خرید این دستگاه ها را ندارد.

مراجعه به کارشناس:

برای اطمینان از تقلبی یا اصل بودن سنگ یاقوت یکی از روش هایی که می توانید از آن استفاده کنید مراجعه به کارشناسان خبره در این زمینه است. زیرا تشخیص دادن سنگ ها به راحتی صورت نمی گیرد و نیازمند توانایی و تجربه بالا در این زمینه است.

قیمت:

سنگ یاقوت های اصل دارای قیمتی بالا هستند و از نگینی سرخ و باکیفیت برخوردارند بنابراین خرید یاقوت هایی با قیمت های بسیار نازل می تواند نشان دهنده تقلبی بودن آن باشد.

 

رنگ قرمز:

سرخ بودن و قرمز رنگ بودن از دیگر ویژگی هایی است که می توان در سنگ های یاقوت پیدا کرد رنگ قرمز یاقوت حالتی ابری دارد. در برخی از منابع نیز می توان یاقوت هایی با رنگ سرخ تیره یافت اما به طور کلی یاقوت دارای رنگی قرمز متوسط است.

در حال حاضر در بازار یاقوت با جنس های مختلفی ارائه می شود که برخی از آن ها اسپینل مصنوعی است و این تشخیص یاقوت را دشوار می کند.

 

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.