تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

انواع گونه های خرس

خرس از بزرگترین حیوان بر روی کره زمین هستند که نزدیک ترین خویشاوندان آنها خوک های دریایی هستند.

باید گفت که فقط ۸ جنس مختلف خرس در جهان وجود دارد که زیستگاه های آن ها باهم بسیار متفاوت است و در نقاط جهان پراکنده شده اند 

مشخصات ظاهری حیوان خرس

خرسها  دم بسیار کوتاهی دارند بارز ترین ویژگی آنها پر مو بودن آنهاست که آن جثه بزرگ زیر آن پنهان شده است دست ها و پاهای خرس ها هر کدام ۵ انگشت دارد و هر انگشت دارای یک پنجه بسیار بلند و تیز است که قابلیت جم شدن ندارند جالب اینجاست که رد پای  حیوان خرس به ردپای انسان ها شباهت بسیاری دارد اما کمی پهن تر.

دندان های خرس ها بر عکس تمام حیوانات وحشی و گوشت خوار تیز نیست و برای بریدن طراحی نشده است و فقط برای دفاع از ان استفاده می شود. طوری که دندان نیش خرس ها نسبت به دندان های حیوانات گوشت خوار کوچکتر است.

انواع گونه های خرس

 

خرس سیاه آسیایی

یکی از کمیاب ترین و آسیب پذیر ترین گونه  در معرض انقراض است.

خرس سیاه سازگاری زیادی با محیط اطراف خود دارد این خرس گیاه خوار است و جثه ای متوسط دارد این خرس یک لکه سفید رنگ بر روی سینه خود دارد و شباهت زیادی به خرس های ماقبل تاریخ دارد و انسان ها از دشمنان ان ها محسوب می شوند و به آن ها علاقه ای ندارند

خرس سیاه آسیایی

خرس قهوه ای

بزرگترین حیوان خرس در اور آسیا است ، خرس قهوه ای با خرس قطبی شباهت های زیادی دارند و تفاوت آن بیشتر در رنگ آنهاست بیشترین فراوانی خرس قهوه ای به ترتیب روسیه آمریکا و کانادا و فنلاند است، اما زیستگاه آن در ایران بیشتر مناطق جنگلی خزری و جنگل‌های ارسباران و زاگرس، علفزارهای مرتفع کوهستانی نزدیک به جنگل و دره‌های پایین‌دست جنگل است، وزن این پستاندار بین ۹۰ تا ۲۹۰ کیلو گرم می رسد که وزن تقریبی آن ها بیشتر ۱۸۰ کیلو گرم است

 

خرس قهوه ای

 

خرس قطبی

خرس قطبی معروف به خرس دریایی از بزرگترین گونه های خرس در جهان محسوب می شود که در مدار قطب یخ زده شمال زندگی می کند وزن بالغ یک خرس قطبی نر به ۳۵۰ تا ۷۰۰ کیلو گرم می رسد که در خرس قطبی ماده این رقم به نصف می رسد.

خرس های قطبی با اینکه در خشکی به دنیا می آیند بیشتر عمر خود را در آب سپری می کنند و همچنین خرس های قطبی شنا گران ماهری هستند.

 

خرس قطبی

انواع گونه های خرس

خرس کودیاک

نوعی از خرس قهوه ای در جهان محسوب می شود که در سواحل آـلاسکا زندگی می کند او قدرتمند ترین درنده جهان محسوب می شود رنگ ان ها معمولا قهوه ایه مایل به بور است.

یک خرس بالغ کودیاک  یک هیولای واقعی به شمار می رود که سرعت شصت کیلو متر بر ساعت را با آن جثه عظیم دارد.

این حیوان عظیم به خاطر پوست گران قیمتی که دارد مورد شکار شکارچیان قرار گرفته و به نوعی گونه ای در حال انقراض است.

 

خرس کودیاک

خرس گریزلی

معروف به خرس وحشتناک سلطان مطلق جنگل های امریکا که معمولا تا ۳۶۰ کیلو گرم وزن دارند خیلی ها فکر می کنند که با این وزن و جثه بسیار کند هستند اما باید گفت سرعتی به اندازه ۴۰ کیلو متر بر ساعت را دارند

 

خرس گریزلی

خرس خورشید

یا خرس آفتاب کوچکترین عضو خانواده خرس ها به حساب می آید این خرس حدود یک متر طول دارد و بیشتر در جنگل های جنوب شرق آسیا زندگی می کند

 

خرس خورشید

خرس عینکی

گونه از خرس است که که در آمریکای جنوبی زندگی می کند که به خاطر خطوط و لکه های روشن اطراف چشمشان به خرس عینکی معروف شده اند.خرس عینکی معمولا گیاه خوار و میوه خوار هستند وزن آن ها ۸۰ تا۱۷۵ کیلو گرم است، بعد از پاندا خرس عینکی دومین خرس گیاه خوار محسوب می شود.متاسفانه این حیوان در فهرست حیوانات آسیب پذیز قرار گرفته.

خرس عینکی

 

خرس تنبل

گونه ای از خرس های بومی است که بیشتر در جنگل های هند، نپال، پاکستان ،بندلاگش  زندگی می کند جثه خرس تنبل به بلندیه ۱۵۰ تا۱۹۰سانتی متر و وزن آن ها از ۸۰ تا ۱۴۰ کیلو گرم می رسد.

خرس های تنبل موهای بسیار بلند و پرپشتی دارند که رنگ آن ها قهوه ایه سوخته متمایل به سیاه است.

خرس تنبل

پاندا غول پیکر

یک پستاندار از خانواده خرس ها است  این نوع از حیوان خرس کاملا اهلی و تربیت پذیر است.

تفاوت ظاهری بسیاری با گونه های دیگر خرس ها دارد و به سادگی قابل تشخیص هستند غذای این نوع حیوان بیشتر بامبو است  بیشتر این پانداها در برخی از مناطق کوهستانی در مرکز چین مثل سیچوآن و شاآنشی و  گانسو زندگی می کنند.

میانگین طول عمر حیوان خرس دقیقا معلوم نیست عمر تقریبی تمام آنها ۳۰ الی ۴۰ سال است.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.