خانه » روانشناسی » آشنایی و معرفی ۷ نوع از خصوصیت والدین (پدر و مادرها)

آشنایی و معرفی ۷ نوع از خصوصیت والدین (پدر و مادرها)

معرفی انواع والدین

نوع شخصیت شما در برخورد و رفتار با کودک در نگرش و دیدگاه او به زندگی و نوع شکل گیری شخصیتش تأثیر بسیاری دارد. بچه‌دار شدن و تربیت فرزند در ظاهر کار ساده‌ای به نظر می‌رسد. تصویری از یک نوزاد شیرین در یک خانواده که متولد شده و به شدت همه را مجذوب خود می‌کند.

والدینی که بی‌ صبرانه منتظر او بودند و حالا دیوانه‌ وار دوستش دارند و دورش می‌گردند. اما همه این‌ها زمان محدودی دارد در چشم بر هم زدنی این نوزاد پای می‌گیرد و بزرگ می‌شود و باید به فکر تربیت او بود؛ و اینجاست که می‌گویند تربیت کودک از خود او عزیزتر است.

شما برای تعلیم و تربیت کودکتان باید نخست به خودتان مراجعه کنید، باید ببینید شما چگونه والدینی هستید؛ برخورد و رفتارتان با کودک چگونه است؟ نوع رفتار و منش شما در برخورد با کودک در دیدگاه او به زندگی و نوع شکل گیری شخصیت فردیش تأثیر بسزایی دارد. با خواندن این مقاله می‌توانید بفهمید شما در کدام دسته اخلاقی والدین هستید.

والدین غیر فعال

این گونه والدین در ایجاد شادابی کودک هیچ نقشی ندارند وفرزندان آنها به نوعی یتیم محسوب می شوند

والدین سلطه گرا

این نوع والدین بیشتر به فکر برقراری رابطه عمودی هستند؛ کنترل گر؛ و نه تنها شادی کودک را تامین نمی کنند بلکه آنها را به افسردگی و پرخاشگری سوق میدهند.

والدین نالان

این دسته از والدین اغلب گله و شکایت می کنند و باعث خستگی روانی فرزندان می شوند.

والدین نظریه پرداز

این گونه والدین به جای انتخاب؛ عملکرد صحیح روش خود را با به کار بردن الفاظ و عبارات توجیه می کنند.

والدین پریشان افسرده

این نوع والدین بد زبان می باشند و گفتارشان موجب نابسامانی کودک می شوند.

والدین مهربان منفی

این دسته از والدین بیش از اندازه ازکودکان حمایت می کنند که موجب عدم رشد کودکان و پر توقع بار آمدن کودک می شود وقتی توقعش برآورده نشود ناشاد می شود.

والدین مسئول

این گونه از والدین همچنان که مسئولیت تامین نیازهای فیزیولوژیکی را دارند؛ مسئولیت شادی و موفقیت کودک را هم می پذیرند و برای رسیدن به این هدف سیستم خانواده را به یک خانواده کار آمد وموفق تبدیل کرده شیوه های درست فرزند پروری را می آموزند.

 

.

مطلب پیشنهادی

زنان دلبر و مردان قهرمان هر دو در عذابند

در مجله اینترنتی بی کلک بخوانید : باورهاي بسيار رايج و البته دمده اي در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.