خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه » عمومی » اخبار » لامبورگینی lp 570-4

لامبورگینی lp 570-4

در دنیای خودروسازی مدرن امروز برای این‌که هر خودرویی به یک محصول جاودانه تبدیل شود باید فاکتور منحصربفردی برای خود داشته باشد. Gallardo LP 570-4 Spyder یکی از تازه‌ترین محصولات لامبورگینی است که قرار است از سال 2011 به تولید انبوه برسد. این خودرو دو مشخصه سبکی وزن و ساختار آیرودینامیکی را یکجا به همراه دارد. از این رو بسیاری از کارشناسان امور خودرو معتقدند لامبورگینی با ارائه این محصول جدید به نوعی پوست‌اندازی کرده است!

8332916111360

این برای نخستین بار نیست که مهندسان لامبورگینی دست به طراحی و ساخت خودرویی روباز زده‌اند. آنها در گذشته تبحر خاص خود را در این زمینه نشان داده‌اند. نگاهی به Gallardo Spyder در سال 2006 و لامبورگینی مفهومی 5 در سال 2005 به خوبی نشان می‌دهد که این برند خودروساز در زمینه طراحی خودروهای روباز و آیرودینامیک سابقه‌ای درخشان دارد. با این حال فاکتور وزن همواره در این میان تعیین‌کننده بوده است. در محصول جدید لامبورگینی که نسخه به روز شده‌ای از یک خط تولید با عمر چند ساله است به لطف بهره‌گیری از تازه‌ترین دستاوردهای علم مواد از ترکیبات مخصوصی برای ساخت بدنه خودرو استفاده شده است که وزن آن را تا 65 کیلوگرم نسبت به نسخه قبلی کاهش داده و به 1485 کیلوگرم رسانده است. معمولا در خودروهایی که رو باز به شمار می‌آیند وزن خودرو قابل توجه است، اما در این محصول جدید تلاش چشم‌گیری برای رفع این نقیصه شده است.
بهره‌گیری از مواد ساخته شده از فیبرکربنی در بخش‌های زیادی از قسمت‌های داخلی و خارجی خودرو موجب شده تا برخی حتی آن را به عنوان یکی از سبک وزن‌ترین خودروهای اسپرت و سرعتی جهان به شمار آورند. معمولا در خودروهای اسپرت به کارگیری مواد ساخته شده از فیبر کربنی بیشتر از سایر خودروها به شمار می‌آید چون سبکی وزن خودرو موجب می‌شود سطح مانوردهی آن به طرز قابل توجهی افزایش یابد. در عین حال تولید آلاینده دی‌اکسیدکربن نیز در این خودرو در سطح بسیار پایینی قرار دارد.
موتور این خودرو 10 سیلندری است که با گنجایش 2‌‌/‌‌5 لیتر توان قابل توجه 570 اسب بخار را تولید می‌کند. این توان برای حرکت شتابان خودرو و عقب نماندن در کورس رقابت با خودروهای رقیب کافی است.

9807378111360

قبولی در امتحان صفر تا 100

از همان روزی که استارت طرحی LP 570-4 زده شد قرار بود شتاب اولیه چشمگیری برای آن تعریف شود. معمولا برای خودروهای اسپرت روباز طی کردن صفر تا 100 کیلومتر بر ساعت در کمتر از چهار ثانیه یک موفقیت خوب به شمار می‌آید حال آنکه LP 570-4 زمان 9‌‌/‌‌3 ثانیه را در اختیار دارد که از این نظر می‌توان آن را خودروی برنده در امتحان صفر تا 100 عنوان کرد. در این خودرو حداکثر سرعت نیز رقمی چشمگیر است. 324 کیلومتر بر ساعت رکوردی است که در آزمایشات مختلف به ثبت رسیده است که تقریبا می‌توان آن را همطراز بسیاری از خودروهای رقیب در نظر گرفت.
در محصول جدید لامبورگینی حتی به سبکی تایرها نیز توجه شده است. تایرهایی که برای این خودرو در نظر گرفته شده است محصول شرکت پیرلی هستند. پس از بررسی‌های فراوان تایرهای مختص خودروهای اسپرت Pirelli P Zero Corsa زیر این خودرو بسته شده تا آنها نیز در سبک‌تر کردن وزن نهایی خودرو سهم داشته باشند.
باید پذیرفت در تمامی خودروهای ساخت لامبورگینی قدرت قابل توجه موتور و عملکرد دقیق، دو مشخصه بارز به شمار می‌آیند، اما در LP 570-4 باید تمرکز صورت گرفته بر روی جوهره زبان طراحی را نیز به این فاکتورها اضافه کرد. بدنه خودرو ساختاری کشیده و عاری از هر گونه زوائد و دکوربندی‌هاست. به عبارت دیگر خبری از خطوط و برجستگی‌های بی‌دلیل نیست و هرجایی که فرو رفتگی نیز در بدنه دیده می‌شود نشان از ابتکارعملی برای کاهش مصرف سوخت و در عین حال افزایش ساختار آیرودینامیکی خودرو دارد.

5408856111360

سپر سه بعدی

در سرعتهای بالا کاستن از مقاومت شدید هوا تنها ابزار ممکن برای دستیابی به حداکثر سرعت و در عین حال کاستن از مصرف سوخت است. مهندسان لامبورگینی برای این منظور در مرکز Lamborghini’s Centro Stile دست به انجام یک سری آزمایشات پیشرفته زدند که در آن تونل باد نقش یک کانون مرکزی را داشت. آنها در این تونل سپر جلویی لامبورگینی جدید را که ساختاری سه بعدی و ذوزنقه‌ای دارد بارها مورد بررسی قرار دادند. وجود حفره‌های بزرگ در این سپر موجب می‌شود تا جریان هوا با کمترین مقاومت وارد بخش موتور شده و در عین حال به خنک سازی آن نیز کمک کند. سری به قسمتهای داخلی خودرو می‌زنیم. در این بخش وسیع نیز ردپای فیبر کربنی دیده می‌شود. مهندسان لامبورگینی از پنل‌های در گرفته تا پوشش اطراف کنسول میان دو صندلی، از فیبر کربنی برای ساخت قسمتهای مختلف استفاده کرده‌اند تا بدین ترتیب گرم به گرم از وزن نهایی خودرو کاسته شود. صندلی‌های خودرو نیز از این ابتکار عمل بی‌نصیب نبوده‌‌اند به طوری که با استفاده از این مواد نه تنها احتمال تعریق پشت بدن راننده و سرنشین بسیار کم می‌شود بلکه باز هم به کاستن از وزن نهایی خودرو کمک می‌شود. با بهره‌گیری از تازه‌ترین دستاوردهای علم مواد، به جای استفاده از چرم برای پوشش صندلی‌ها از ماده‌ای موسوم به Alcantara استفاده شده است که نه تنها وزن بسیار کمی دارد بلکه طول عمر مفید چشمگیری نیز داشته و در عین حال به زیبایی فضای داخلی خودرو کمک می‌کند. البته تلاش برای دستیابی به خودرویی با وزن بسیار کم به معنای آن نبوده است که توجهی به برخی نکات و امکانات مورد نیاز درون خودرو نشود. در همین راستا سیستم‌های تهویه مطبوع هوا و شیشه الکتریکی خودرو همچون بسیاری از بخش‌های دیگر سر جای خود قرار دارند. استفاده از عنصر گران قیمت تیتانیوم در ساخت پیچ‌ها و بخش‌هایی از سیستم نگه دارنده چرخ‌ها با این نگرش انجام شده است که خودرو نه تنها استحکام بیشتری پیدا کند بلکه با وزن کمتری در جاده به حرکت خود ادامه دهد.
در نگاه کلی می‌توان Gallardo LP 570-4 Spyder را تلاشی برای رسیدن به سبکی و شتاب مضاعف دانست. تلاش مهندسان لامبورگینی در استفاده از مجموعه‌ای از فناوری‌های نوین و ابتکار عمل‌ها نشان از آن دارد که برای طراحی و ساخت خودروی اسپرت روباز آن هم با حداکثر سرعت بالا نیاز است تا گرم به گرم از وزن نهایی آن کاسته شود و این کار به جز بهره‌گیری از دانش نوین خودروسازی امکان‌پذیر نیست. قرار است در سال 2011 این خودرو به تولید انبوه برسد هر چند هنوز مشخص نیست منظور از تولید انبوه، تولید 10، 20 یا کمی بیشتر دستگاه از این خودرو باشد!

مطلب پیشنهادی

پیام عشق و عاشقی تلگرام

پیام های تلگرامی عاشقانه

در این پست از بی کلک مجموعه ای از پیام‌ها و اس ام اس‌های عاشقانه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.