خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه » سلامت » تصورات غلط در مورد سرطان سینه

تصورات غلط در مورد سرطان سینه

g1389423608
● تصور: تنها زنان به سرطان سینه دچار می شوند
▪ واقعیت: مردان نیز بافت سینه ای دارند و احتمال ابتلا به سرطان سینه برای آنان نیز وجود دارد. همانند سایر سلولهای بدن، سلولهای بافت سینه در مردان نیز ممکن است دچار تغییرات سرطانی شود. از آنجا که سلولهای سینه زنان بیش از مردان است ابتلا به سرطان سینه در آنان بیشتر است.
شاید به دلیل تاثیرات ترشح مداوم هورمونهای زنانه، سرطان سینه در زنان شایع تر است.
● تصور: استفاده از «دئودورانت» و ضد عرقها موجب سرطان سینه می شود
▪ واقعیت: بر اساس این تصور، مواد شیمیایی موجود در ضد عرقها از طریق پوست جذب و پس از تداخل با چرخه لنفاوی موجب انباشته شدن توکسین ها در سینه می شود و در نهایت به سرطان خواهد انجامید. قطعاً شواهد تجربی یا اپیدمیولوژیکی در دفاع از نظریه وجود ندارد. به منظور حصول اطمینان از بی خطری محصولات بهداشتی از قبیل ضد عرقها، آزمایشهای مختلفی روی آنها انجام می شود.
● تصور: ماموگرافی دردناک و پرخطر است
▪ واقعیت: ممکن است انجام ماموگرافی راحت نباشد، ولی فشردگی سینه طی آن تنها چند دقیقه به طول می انجامد. به منظور کاهش ناراحتی، ماموگرافی را زمانی تنظیم کنید که سینه ها کمتر حساسند (درست قبل از قاعدگی را برای این کار انتخاب نکنید). طی ماموگرافی فرد در معرض پرتوگیری بسیار کمی خواهد بود.
● تصور: هرگونه توده ای که در ماموگرام ظاهر شود، به احتمال زیاد سرطانی است.
▪ واقعیت: اغلب ناهنجاریها سرطانی نیستند. توده ممکن است کیست یا مورد خوش خیم دیگری باشد که پزشک با انجام سونوگرافی یا نمونه برداری به بررسی جزیی تر آن خواهد پرداخت.
● تصور: تغذیه نوزاد با شیر مادر خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد
▪ واقعیت: ممکن است مادری که فرزند خود را با شیرخود تغذیه می کند، به سرطان مبتلا شود، ولی هیچ بررسی حاکی از آن نبوده که تغذیه فرزند از شیر مادر موجب سرطان شود.
در حقیقت، برخی مطالعات نشان می دهد که تغذیه فرزند از شیر مادر می تواند موجب کاهش ریسک ابتلا شود.
● تصور: اگر در خانواده خود سابقه سرطان سینه وجود ندارد شما نیز مبتلا نخواهید شد
▪ واقعیت: حدود ۸۰ درصد از زنانی که به این نوع سرطان مبتلا می شوند، سابقه بیماری در بستگان خود را نداشته اند. افزایش سن، عمده ترین عامل ابتلا است. اگر در سابقه خانوادگی شما مورد ابتلا به سرطان سینه به چشم می خورد، ریسک شما کمی ( و نه قطعاً) بیشتر خواهد شد. اگر نگران هستید موضوع را با پزشک یا مشاور ژنتیک در میان بگذارید.

 
● تصور: قرصهای پیشگیری از بارداری موجب بروز سرطان سینه می شوند
▪ واقعیت: قرصهای امروزی حاوی میزان کمی از هورمونهای استروژن و پروژسترون هستند و در حقیقت، تاحدی می توانند موجب جلوگیری از سرطان تخمدان شوند. هر چند احتمال ابتلا به سرطان سینه بر اثر قرصهای محتوی دوز بالای هورمون که در گذشته مورد استفاده قرار می گرفت، در برخی مطالعات ثابت شده بود.
● تصور: معاینه ماهانه سینه ها بهترین روش شناسایی تومورهای سینه است
▪ واقعیت: اگر چه معاینه بشدت توصیه می شود، اما دقیق نیست. انجام ماموگرافی با کیفیت بالا قابل اعتمادترین روش آگاهی از ابتلا به سرطان سینه در مراحل اولیه بیماری (یعنی زمانی که بیماری قابل معالجه است) می باشد.
معمولاً زمانی که تومور قابل لمس شود اندازه آن بیش از زمانی است که با ماموگرافی تشخیص داده شود. با وجود این، معاینه توسط شما یا پزشکتان نیز از اهمیت برخوردار است. حدود ۲۵ درصد از سرطانهای سینه فقط با معاینه تشخیص داده شده اند (نه با استفاده از ماموگرام)؛ حدود ۳۵ درصد فقط با ماموگرافی و ۴۰ درصد هم با استفاده از ماموگرافی و هم با معاینه فیزیکی. بنابراین اتخاذ رویکرد سه مرحله ای: ماموگرافی سالانه (برای زنان بالای ۴۰ سال)، معاینات بالینی سالانه و معاینات ماهانه توسط خود فرد توصیه می شود.

 

منبع : ویستا

مطلب پیشنهادی

وظیفه های پرستار سالمند چیست؟

وظایف پرستار سالمند چیست؟ سالمندان گروه خاصی از افراد جامعه هستند که مانند سایر اقشار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.