خانه » عمومی » اخبار » احسان علیخانی یا علی ضیاء ؛ ماه عسل کدام یک بهتر است؟

احسان علیخانی یا علی ضیاء ؛ ماه عسل کدام یک بهتر است؟

احسان علیخانی یا علی ضیاء ؛ ماه عسل کدام یک بهتر است؟

شکل و شمایل «ماه عسل» امسال تغییر کرد و همین تغییر ناگهانی، بحث های دنباله داری به راه انداخت؛ جای علیخانی چقدر خالی است؟ علی ضیاء از پس اجرا برآمده؟ مقایسه خواندنی مجله همشهری جوان در مورد احسان علیخانی و سید علی ضیاء را در ادامه بخوانید.

 

– احسان علیخانی
کشف نیست! بلکه اینها ویژگی های طبقه بندی شده و منحصر به فرد مجری است که در همه این سال ها به خوبی می شناسیمش و رفتارهایش را حدس می زنیم. کافی است فقط به ذهن نظم داد و برنامه های شاخصش را مرور کرد. نتیجه می شود اینها:

 

چالش با مهمان
علیخانی به عنوان مجری تاک شو، متوجه هست چه توقعاتی از او می رود. می داند که قرار نیست به عنوان یک عضو تزئینی حضور داشته باشد و صرفا مجالی بسازد برای اینکه مهمان برنامه حرف هایش را بزند. قرار است برنامه اش دیدنی و جذاب باشد نه تریبونی برای بیان افاضات.

پس مهمان را به چالش می کشد؛ دقیقا چیزی که بیننده در دلش می خواهد. میان حرفش می پرد، نمی گذارد پنج دقیقه کامل او صحنه را در دست بگیرد. حتی گاهی خودش بیشتر از مهمان حرف می زند و از اجرای مونولوگ یکی دو دقیقه ای هم ابایی ندارد. او با مطرح کردن سوال های پی در پی سعی می کند مهمانش را – که عموما از حضور دوربین معذبند، یا برعکس به دلیل آگاهی از حضور دوربین و عادت به کلیشه ها، رسمی و جدی و خشک حرف می زنند – وادار به شکستن چهره نمایشی کند و با مطرح کردن سوالات غیرمنتظره، برای لحظاتی «خودِ واقعی» او را به بیننده نشان دهد.

 

تجربه بیشتر
احسان علیخانی به کارش مسلط است. می داند با هر مهمانی چطور برخورد کند و می داند که چطور صحنه را در دست بگیرد. می داند در این لحظه کدام دوربین باید کار کند، می داند کجا باید به نشان تایید سر تکان بدهد، کجا لبخند مشکوک بزند، کجا چهره در هم بکشد و کجا بزند روی پایش و هیجان نشان بدهد.

علیخانی بعد از همه این سال ها، دیگر قلق اجرا دستش آمده و به محض اینکه کار بیخ پیدا کند یا خسته کننده شود، سر و ته حرف را جمع می کند یا حتی با جمله ای می فهماند که جای بعضی حرف ها در برنامه او نیست. کمتر دستپاچه می شود و اغلب خونسرد رفتار می کند (هر چند که گاهی رفتارهایش نمایشی شود).
به هر حال او آگاه است که میلیون ها بیننده او را می بینند و برای اثرگذاری بیشتر برنامه، لازم است گاهی «شو» اجرا کند. حتی اگر این شو – گاهی – در مدل لباس پوشیدنش هم جلوه کند…

 

نفر اول و آخر
علیخانی هم روی صحنه خودی نشان می دهد و هم پشت صحنه برنامه را مدیریت می کند. دلیل بزرگ این کارگردانی دوطرفه، به تهیه کنندگی او برمی گردد، یعنی برنامه اش را از صفر تا صد (از فکر و ایده تا اجرای کامل روی آنتن) در اختیار دارد و در همه اجزایش دخالت می کند. به همین دلیل است که به راحتی دستور تغییر نما می دهد، میان حرف ها تذکر می دهد که فلان دوربین او را بگیرد، پلی بک ها و آیتم ها (میان برنامه ها) را به اتاق فرمان یادآوری می کند و حتی در لحظه، عصبانیتش را از عوامل صحنه و به هم ریختگی های احتمالی بروز می دهد. اینطوری، تماشاگر هم احساس می کند تنها حکمران کل برنامه علیخانی است که به برنامه رنگ می دهد.

 

اعتماد به نفس شدید
یک تیغ دولبه تمام عیار! تمام آنچه در ویژگی های قبلی خواندید، به اعتماد به نفس بسیار بالای این مجری برمی گردد. از یک طرف باعث جذابیت برنامه می شود و از طرفی او را تا مرز بی پروایی نابجا و جسارت بی دلیل پیش می برد (نکته ای که پاشنه آشیل همیشگی او بوده و از همین جا گهگاه، اَنگ «بچه پررو» هم متولد می شود).

علیخانی به هیچ وجه مرعوب مهمانش نمی شود؛ نه جایگاه اجتماعی مهمان، نه سن و سال و احساسات او. آنچه به ذهنش می آید و لازمه برنامه می داند می گوید. به همین دلیل، هم می تواند طرفدارانی جدی برای خودش جمع کند و هم منتقدانی جدی تر. منتقدانی که گاه از خودشیفتگی او و نگاه از بالا به پایینش در ارتباط با مهمان می گویند و طرفدارانی که جسارتش را ستایش می کنند.

 

– سید علی ضیاء
کشف نیست؛ بلکه معرفی است! علی ضیاء را شاید خیلی ها در همین ویژه برنامه افطار می بینند؛ نه ظهرها خانه بوده اند که «نیمروز»ش را تماشا کنند نه به شبکه جام جم تعلق خاطری دارند ولی این ویژگی های مجری جوانی است که آینده روشنی دارد، اگر قدر بداند.

 

بازیگوشی
علی ضیاء اهل نمایش نیست بلکه جذابیت او در شیطنت ها و بازیگوشی های شیرینش است. اصلا شهرت او بیشتر به خاطر همین شخصیت خندان و خوشحال و سهل گیر است. اینکه زندگی و جوانی را در رفتار و چشم هایش می شود دید. به همین خاطر است که برنامه های او – معمولا – برنامه های ساده ای است؛ چالش های علیخانی وار ندارد مهمان به سختی نمی افتد. نگران سوال های غیرمنتظره نیست، مضطرب نمی شود و [شاید] کلیشه ای هم جواب بدهد.

ضیاء بنا به ضرورت سوال می پرسد و آنها را هم با ملایمت خاصی مطرح می کند ولی پافشاری ملموسی برای گرفتن جواب سوالات و در آوردن جزییاتش ندارد. همه چی در سادگی و شیرینی تمام می شود. هم مهمان راضی است، هم دست اندرکاران.

 

تجربه کمتر
طبیعی است که به نسبت علیخانی تجربه کمتری در اجرا دارد و این در جنس اجرایش [به خصوص در همین یکی دو قسمت اول ماه عسل« مشهود است. به خاطر همین کم تجربگی، در برخورد با مهمانی که گاردش را بسته یا جوگیر دوربین و پروژکتورهاست، از شیطنتش بهره می برد. ولی اگر راه همین بازیگوشی ها – به دلیل نوع یا رفتار مهمان – بسته باشد، دستش خالی می ماند. سکوت می کند و به مهمان مجال و تریبون می دهد. همین شیطنت های اغلب شیرین هم در جایی که مهمان آن را نپذیرد، دردسرساز می شود. هم مهمان را معذب می کند هم ضیاء را، پس درباره اش توضیح می دهد و سعی می کند از دل مهمان دربیاورد، کاری که هرگز از علیخانی سر نمی زند.

 

در کنار تیم
ضیاء برخلاف علیخانی به جای اینکه رنگ خودش را به برنامه بدهد، از برنامه رنگ می گیرد. در برابر برخی اتفاقات خاص روبروی دوربین با مهمانان نامطلوب و کم حرف، رسما تسلیم می شود و در گپ و گفت ها مسئولیت را متوجه عوامل دیگری بیرون از اجرای خودش می داند. تقصیری هم ندارد. او همیشه – به دلیل سن و سال و تجربه اندک – همیشه بخشی از یک تیم (بخوانید تهیه کننده) بوده و بخشی از یک تیم بودن یعنی به همان اندازه ای که جایگاه اوست، عمل کند یا پاسخگو باشد و نه بیشتر. به همین خاطر صحنه هرگز به طور کامل از آن او نیست. گاهی کارگردانی ذهنی اش هنگام ادای یک پلاتو با دستورات بیرونی (کارگردان و تهیه کننده) توفیر دارد و همین، همه چیز را به هم می ریزد.

 

اعتماد به نفس نرمال
همچنان که «اعتماد به نفس شدید» علیخانی تیغی دو لبه محسوب می شود، اعتماد به نفس کمتر ضیاء هم برای او، هم مفید و کمک حال است، هم خطرناک و کشنده. از طرفی باعث می شود که دلخوری و انتقاد و عبور از خط قرمزهای از پیش تعیین شده، خیلی کم اتفاق بیفتد و خطری متوجه ضیاء و برنامه اش نباشد و از طرف دیگر تسلط او بر برنامه اش را کم می کند و بسته به مهمان برنامه، میزان حضور و تاثیرگذاری اش را تغییر می دهد.

در نتیجه این ویژگی، ضیاء گاهی در برنامه تسلیم محض است و بیننده اش نمی تواند هر لحظه منتظر یک اتفاق یا غافلگیری بماند (برنامه یا از اول، خوب از آب در می آید یا تا آخر از دست می شود!). طراحی و انتخاب لباس او به عنوان دم دستی ترین المان نمایشی، همیشه ساده تر و معمولی تر از علیخانی است و کمتر زرق و برق دارد و جلب توجه می کند. به این ترتیب می شود گفت که ضیاء به دنبال حکمرانی بر صحنه نیست.

منبع: همشهری جوان

مطلب پیشنهادی

انتشار عکس های خصوصی نتیجه امام جنجالی شد

مجله بی کلک:  سید احمد خمینی پسر سید حسن خمینی و نتیجه امام خمینی (ره) …

43 دیدگاه

 1. احسان خیلی زیبا اجرا میکنه

 2. نظر سنجی بهترین مجری ایران تو برنامه ی فرش سپید یادتون علی ضیا یک ده هزارم احسان هم رای نیو ورد مشکل دارید ؟ احسان به عنوان بهترین و پر بیننده ترین مجری ایران شناخته شد

 3. معلومه احسان بهتره علی ضیا نمی تونه قبل از افطار مثل احسان شرایط خوبی رو به وجود بیاره و حال ادمو خوب کنه

 4. بابا اینقدر نظر دادن و دعوا کردن نداره که…
  این دوتا اصلأ قابل مقایسه نیستن!
  معلومه احسان سر تره!!!!!!!
  شما تا حالا از علی ضیاء یه خلاقت دیدین همش ادا مجریا دیگه رو در میاره!
  مطمئنم اگه امسال میومد ماه عسل میخواست ادا آزاده نامداری رو ر بیاره!
  طرفدارا احسانو عشششقه!
  راستی اومدن دوبارش مبارک!!!!!!!!!!!!!!!!

 5. ضیاااا..تا صددددددددساااااااااالم به احساااااااان نمیرررررسه

 6. سلیقه ها متفاوته…….ولی نباید فقط سلیقه ی شخصیمون رو در نظر بگیریم!!! اون چیزی که مشخصه اینه که ماه عسل هر چی داره از احسان علیخانی داره:محبوبیتش،تازگیش،حس و حالش و….!و من مطمئنم که احسان هنوز خیلی ایده های نو واسه ماه عسل(برنامه خودش) داره!

 7. آقای احسان علیخانی بهتره

 8. معلومه‏ ‏احسان‏ ‏جون‏ ‏بهتره‏ ‏وای‏ ‏من که‏ ‏عاشقشم‏ ‏کاشکی‏ ‏امسال‏ با‏اومدنش‏ ‏‏ ‏توماه‏ ‏عسل‏ ‏هممون‏ ‏وخوشحال‏ ‏کنه‏ ‏اخی‏ ‏بمیرم‏ ‏براش‏ ‏چه‏ ‏قشنگ‏ ‏توفیس‏ ‏بوک‏ ‏متن‏ ‏گذاشته‏ ‏بود

 9. کلا اونا که امسال علیخانی نیومده بود حرصشون گرفته به پا دق نکنین کی گفته همیشه اون باید اجراکنه

 10. آقای احسان علیخانی واقعا مجری توانایی هستن.و آقای علی ضیاء تازه کار هستن باید بهش فرصت داد.بنظر من هردو مجری های خوبی هستن .فقط آقای علیخانی باتجربه تر و کاربلدتر.ولی همه میتونن رشد کنند.اینقدر با مسائل دوستان من تعصبی برخورد نکنید.!!!موفق باشید

 11. کاش 92 علیخانی باماه عسل بیاد

 12. کاش علیخانی بود خودمونیم فقط دختراطرفدارضیاهستن کمتر پسری پیدامیشه طرفدارضیاباشه به پای علیخانی نمیرسه یعنی توشهرماکه امسال پیروجون ماه عسل رونگاه نکردن به جاش ساعت هفت شایدروتماشاکردن

 13. احسان خیلی بهتر بود به نظر من علی ضیا سعی میکرد ادای احسان رو در بیاره.

 14. من کلا از این پسره پررو بدم میاد ضیاء رو میگم
  فکر کرده خیلی با نمکه
  یکی نسیت بگه بابا جون آخه کی به تو گفته مجری گریت خوبه ؟
  نمیدونم کی اینو راه داده صدا سیما!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 15. علی بی برو برگرد بهترینه اینقدر هم از احسانتون تعریف نکنین اگه جای کسی رو هم گرفته حتما اونا لیاقت اجرای اون برنامه رو نداشتن

 16. لازم به گفتن نیست همون اول که فهمیدم احسان علیخانی نیست پی ماه عسل نگرفتم چون اجرا هم هنر میخواهد مثل اینکه بیان بگن میخوان برنامه 90بدن خیابانی اجرا کنه بیننده میگیر می خواب حالا ماه عسلم همینطور مدیر محترم شبکه 3لج نکن کارو بسپار به کاردان خوب از این آقای ضیاء هم تو شبکه قرانی استفاده کن

 17. چیکار کنیم داداش احسان برگرده رفقای خوب لطفآ هرچقد میتونین برید تو سایت شبکه3 پیام بذارید فقط وقتی داداش احسان رو آنتنه حمایتش نکنین از الان تا سال 92وقت هست این دفعه معلوم نیست کی بیاد شایدم باز اون علی لوس بی مزه بیادا.

 18. احسان یه چیز دیکه بود اون علی ضیا چیه همش یخ یخ می خنده علی اقا برو نیمروتو بپز کلاست به ماه عسل نمیخوره

 19. سلام رفقای خوب میدونستین علی ضیا جایگزین طوفان مهردادیان تو شبکه رادیویی جوان برنامه اینجا شب نیست شده انگاری کلآ کارش جایگزینیه همین مونده بود ضیا بیاد تو اینجاشب نیست آخه تا کی؟ همش الکی میخنده لوس

 20. هر دو در جای خودشون خوبن.

  اول که فرزاد حسنی بود بعد احسان علیخانی که کسی علیخانی و قبول نداشت ولی بعد از 2 یا 3 سال عادت کردیم.

  همه چیز به عادت بستگی داره مثلا فکر کنید علیخانی بیاد گزینه2 . نیمروز یا خوشا شیراز اجرا کنه؟!

 21. علی یه آدم عقده ای که میخاد با تنه زدن به این و اون واسه خودش به زور جا باز کنه
  حال بهم زنه تو
  خیلیااا ای ن نظرو دارن

 22. سلام میخواستم مطلب داداش احسانو درمورد ماه عسل که توی فیس بوک دیدم براتون بنویسم: هنگامی که دست هایم را به سویت دراز کردم به تو گفتم حالم را خوب کن از همان احسن الحال میخواستم و چقدر زود جواب خواسته ام را دادی ودر شب سیاهم ماهی را قرار دادی که با نور زیادش زندگی ام را عوض کرد ماهی که شیرینی اش زیاد بود مثل عسل…. ونمیدانم چه شد که ماه ام رفت میخواست پشت سرش را نگاه کند اما نگذاشتند از تو خواستم که من را به او برگردانی وتو گفتی که به صلاحت نیست ومن چه خواستم بگویم؟؟؟ امسال میخواهم بزرگ شوم قد بکشم و روزه سکوت در پیش بگیرم در برابر تاریکی شب هایم…) امیدوارم خوشتون بیاد.

 23. سلام میکنم به همه دوستان میخوام یه چیزی بگم هر کی مخالفه بگه خواهشا <<<<
  برنامه ماه عسل مال احسانه مثل برنامه نود که مال عادله در ضمن بهتره بگم که علی ضیا در حد گزینه جوانه خیلی بخواد بترکونه نیمروووزززززززز
  در ضمن احسان به تمام مجری ها سپرده بود که برنامه رو اجرا نکنن اگر هم اجرا کردن با یه اسم دیگه که ایشون خود شرینی کردن رفتن در هر صورت بزرگترین اشتباه زندگیش بود خودش بعد ماه رمضون متوجه میشه
  دقیقا مثلنمروز میمونه فقط تایمش عوض شده خیلیم لوسه همش میخنده
  قابل توجه یاسمن خانوم شما علاقه ای که به علی داری چه ربطی داره که اجراش خوب باشه ایشون تز دادی واسه خودت؟؟؟؟؟<<<<<<

 24. سلام رفقای خوب میگم مگه قرار نبود امسال ضیا ماه عسلو متفاوت اجرا کنه بعضیا میگفتن داداش احسان اشک همرو درمیاره هنرش فقط گریه انداختن دمه افطار بود خب پس امسالم که همونجوریه فقط زورشون به داداش احسان میرسه ولی من که میدونم داداشی سال دیگه سرجای خودشه خیالتون راحت…. خدای ما خیلی بزرگه داداش احسانم.

 25. دیدید این ضیا چه قدر زور میزنه و به خودش فشار میاره که ادای احسانو دربیاره ولی چون در نهایت نمیتونه گند میزنه به اجراش من عاشق ماه عسل بودم نه به خاطر مجریش به خاطر این که آدمو واسه چند لحظه هم که میشد از همه چی جدا میکرد و باعث میشد یک ذره راجع به خودمون و اعمالمون بیشتر فکر کنیم ماه عسل الان دقیقا همون چیزی شده که احسان ازش متنفر بود:::شعار دادن::: خوبه که احسان فعلا روزه ی سکوت گرفته ولی امسال که تموم شد باید واسه ی سال دیگه یه فکر اساسی کرد،در ضمن آقای ضیا با تشکر از احسان در قسمت اول برنامه خواستند رد گم کنن،ای کاش اسم برنامرو عوض میکردن که حداقل داغ دلمون تازه نمیشد

 26. خیلی سخته که آدم داداش احسانش پیشش نباشه چی دارن میگن اینا ضیا جایگزین احسان علیخانی!!! اصلآضیا میتونه جای داداش احسان باشه؟ حتی فکرشم نمیتونم بکنم اینو بدونید که داداش احسا ن جای خودشو داره و هیچ جایگزینی ام نداره یه چیزی اون حال خوبه بود که داداشی میگفت امسال خبری ازش نیست. دوست دارم داداش احسان راستی(ماهتون عسل)

 27. زهرا خانوم.شما قبل از انتقاد از احسان یه کم رو املاتون کار کنیدواقا درسته نه اغا.
  علی ضیا در ماه عسل!!!=جواد خیابانی در نود!!!
  احسان دوست داریم.چه اجرا کنی یا نکنی.رو انتن بری یا نریوهمیشه تو قلبمونی.

 28. باباچیه این علی ضیا..اه اه برنامشون مثل شولباسه هرشب یه کت میپوشه ایناهمش تبلیغاته…یامادرشهیدمیارن یاحافظ قران که توایران کم نیست هه یه سوژه ی تازه وجذاب ندارن

 29. هم اجرای احسان خوبه هم علی دوتایشون بانمکن.

 30. man ke ali ro bishtar az ehsan dus daram,va vaghti fahmidam seyed ali mojriye mahe asale kheili khoshhal shodam vaghean ejrash bi nazire,be omide movafaghiyate ruz afzun baraye dadash ali khodam,duset daram,bay

 31. منم با نظر سپیده موافقم!!!
  احسان علیخانی واقعا مجری
  مثال نزدنیی هست!!!
  من که ب شخصه عاشق احسانم و امسالم که احسان نیومد کلی گریه کردم…!

 32. ماه عسل امسال بدون احسان جوووووووووووون یعنی هیچ بوچ من که اصلانمیبینم چون بادیدن جای خالی احسان گریم میگیره@@@@احسان جان دوووووووست دارم نفسم@@@@@

 33. علی ضیاء بهترینه خیلی هم خوب اجرا میکنه خیلی هم دلتون بخواد احسان بره بمیره

 34. اصلا برنامه ی امسال با ماه عسل ما قابل مقایسه نیست.یکی به گوش اون علی ضیا هم برسونه هرچی هم تلاش کنه ادای احسان مارو دربیاره عمرا به گرد پاش نمیرسه.لوس بینمک

 35. منم با نظر محسن نیک روش موافقم این همه غوغا دیگه چرا و من این جا باید یه چیزی رو اعتراف کنم من خودم فقط اجرا اغا علی رو دوستدارم وعاشق هر برنامه اییم که اون اجراکنه

 36. مهم اجرای خوبه که هردوشون (ا احسان و علی) دارن و سلام نامه تمام .

 37. بیخود شلوغش نکنین ماه عسل اول با داداش احسان بود اون بود که به برنامه رنگ وبو داد حالا هرکی از راه رسیده صاف رفته نشسته رو صندلی ماه عسل اونم کی علی ضیا!!!!از اولم بدم میومد ازش الان دیگه ازش متنفرم لوس سرتا پاش همش اداس.

 38. معلومه با اجرای احسان بهتره!حیف نیست ماه عسل بدون احسان!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 39. حالم از احسان بهم میخوره خیلی مزخرفه برعکس اقا ضیا توووووووووووووپه

 40. حالم از احسان بهم میخوره بدرد مجریگری نمیخوره فکرمیکنه باضایع کردن بقیه به یجا میرسه.حیف ضیا نیست؟خیلی اقاست واقعا اقاست

  • برو بابا احسان خیلی بهتر از اون علی ضیای لوس بود که الکی هرهر میخندید احسان با تمام وجود و احساساتش بازی میکرد نه مثل علی ضیا خشک و بی روح.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.