تاریخ ما
گزیده‌ای از تاریخ و تمدن جهان باستان

احسان علیخانی یا علی ضیاء ؛ ماه عسل کدام یک بهتر است؟

احسان علیخانی یا علی ضیاء ؛ ماه عسل کدام یک بهتر است؟

شکل و شمایل «ماه عسل» امسال تغییر کرد و همین تغییر ناگهانی، بحث های دنباله داری به راه انداخت؛ جای علیخانی چقدر خالی است؟ علی ضیاء از پس اجرا برآمده؟ مقایسه خواندنی مجله همشهری جوان در مورد احسان علیخانی و سید علی ضیاء را در ادامه بخوانید.

 

– احسان علیخانی
کشف نیست! بلکه اینها ویژگی های طبقه بندی شده و منحصر به فرد مجری است که در همه این سال ها به خوبی می شناسیمش و رفتارهایش را حدس می زنیم. کافی است فقط به ذهن نظم داد و برنامه های شاخصش را مرور کرد. نتیجه می شود اینها:

 

چالش با مهمان
علیخانی به عنوان مجری تاک شو، متوجه هست چه توقعاتی از او می رود. می داند که قرار نیست به عنوان یک عضو تزئینی حضور داشته باشد و صرفا مجالی بسازد برای اینکه مهمان برنامه حرف هایش را بزند. قرار است برنامه اش دیدنی و جذاب باشد نه تریبونی برای بیان افاضات.

پس مهمان را به چالش می کشد؛ دقیقا چیزی که بیننده در دلش می خواهد. میان حرفش می پرد، نمی گذارد پنج دقیقه کامل او صحنه را در دست بگیرد. حتی گاهی خودش بیشتر از مهمان حرف می زند و از اجرای مونولوگ یکی دو دقیقه ای هم ابایی ندارد. او با مطرح کردن سوال های پی در پی سعی می کند مهمانش را – که عموما از حضور دوربین معذبند، یا برعکس به دلیل آگاهی از حضور دوربین و عادت به کلیشه ها، رسمی و جدی و خشک حرف می زنند – وادار به شکستن چهره نمایشی کند و با مطرح کردن سوالات غیرمنتظره، برای لحظاتی «خودِ واقعی» او را به بیننده نشان دهد.

 

تجربه بیشتر
احسان علیخانی به کارش مسلط است. می داند با هر مهمانی چطور برخورد کند و می داند که چطور صحنه را در دست بگیرد. می داند در این لحظه کدام دوربین باید کار کند، می داند کجا باید به نشان تایید سر تکان بدهد، کجا لبخند مشکوک بزند، کجا چهره در هم بکشد و کجا بزند روی پایش و هیجان نشان بدهد.

علیخانی بعد از همه این سال ها، دیگر قلق اجرا دستش آمده و به محض اینکه کار بیخ پیدا کند یا خسته کننده شود، سر و ته حرف را جمع می کند یا حتی با جمله ای می فهماند که جای بعضی حرف ها در برنامه او نیست. کمتر دستپاچه می شود و اغلب خونسرد رفتار می کند (هر چند که گاهی رفتارهایش نمایشی شود).
به هر حال او آگاه است که میلیون ها بیننده او را می بینند و برای اثرگذاری بیشتر برنامه، لازم است گاهی «شو» اجرا کند. حتی اگر این شو – گاهی – در مدل لباس پوشیدنش هم جلوه کند…

 

نفر اول و آخر
علیخانی هم روی صحنه خودی نشان می دهد و هم پشت صحنه برنامه را مدیریت می کند. دلیل بزرگ این کارگردانی دوطرفه، به تهیه کنندگی او برمی گردد، یعنی برنامه اش را از صفر تا صد (از فکر و ایده تا اجرای کامل روی آنتن) در اختیار دارد و در همه اجزایش دخالت می کند. به همین دلیل است که به راحتی دستور تغییر نما می دهد، میان حرف ها تذکر می دهد که فلان دوربین او را بگیرد، پلی بک ها و آیتم ها (میان برنامه ها) را به اتاق فرمان یادآوری می کند و حتی در لحظه، عصبانیتش را از عوامل صحنه و به هم ریختگی های احتمالی بروز می دهد. اینطوری، تماشاگر هم احساس می کند تنها حکمران کل برنامه علیخانی است که به برنامه رنگ می دهد.

 

اعتماد به نفس شدید
یک تیغ دولبه تمام عیار! تمام آنچه در ویژگی های قبلی خواندید، به اعتماد به نفس بسیار بالای این مجری برمی گردد. از یک طرف باعث جذابیت برنامه می شود و از طرفی او را تا مرز بی پروایی نابجا و جسارت بی دلیل پیش می برد (نکته ای که پاشنه آشیل همیشگی او بوده و از همین جا گهگاه، اَنگ «بچه پررو» هم متولد می شود).

علیخانی به هیچ وجه مرعوب مهمانش نمی شود؛ نه جایگاه اجتماعی مهمان، نه سن و سال و احساسات او. آنچه به ذهنش می آید و لازمه برنامه می داند می گوید. به همین دلیل، هم می تواند طرفدارانی جدی برای خودش جمع کند و هم منتقدانی جدی تر. منتقدانی که گاه از خودشیفتگی او و نگاه از بالا به پایینش در ارتباط با مهمان می گویند و طرفدارانی که جسارتش را ستایش می کنند.

 

– سید علی ضیاء
کشف نیست؛ بلکه معرفی است! علی ضیاء را شاید خیلی ها در همین ویژه برنامه افطار می بینند؛ نه ظهرها خانه بوده اند که «نیمروز»ش را تماشا کنند نه به شبکه جام جم تعلق خاطری دارند ولی این ویژگی های مجری جوانی است که آینده روشنی دارد، اگر قدر بداند.

 

بازیگوشی
علی ضیاء اهل نمایش نیست بلکه جذابیت او در شیطنت ها و بازیگوشی های شیرینش است. اصلا شهرت او بیشتر به خاطر همین شخصیت خندان و خوشحال و سهل گیر است. اینکه زندگی و جوانی را در رفتار و چشم هایش می شود دید. به همین خاطر است که برنامه های او – معمولا – برنامه های ساده ای است؛ چالش های علیخانی وار ندارد مهمان به سختی نمی افتد. نگران سوال های غیرمنتظره نیست، مضطرب نمی شود و [شاید] کلیشه ای هم جواب بدهد.

ضیاء بنا به ضرورت سوال می پرسد و آنها را هم با ملایمت خاصی مطرح می کند ولی پافشاری ملموسی برای گرفتن جواب سوالات و در آوردن جزییاتش ندارد. همه چی در سادگی و شیرینی تمام می شود. هم مهمان راضی است، هم دست اندرکاران.

 

تجربه کمتر
طبیعی است که به نسبت علیخانی تجربه کمتری در اجرا دارد و این در جنس اجرایش [به خصوص در همین یکی دو قسمت اول ماه عسل« مشهود است. به خاطر همین کم تجربگی، در برخورد با مهمانی که گاردش را بسته یا جوگیر دوربین و پروژکتورهاست، از شیطنتش بهره می برد. ولی اگر راه همین بازیگوشی ها – به دلیل نوع یا رفتار مهمان – بسته باشد، دستش خالی می ماند. سکوت می کند و به مهمان مجال و تریبون می دهد. همین شیطنت های اغلب شیرین هم در جایی که مهمان آن را نپذیرد، دردسرساز می شود. هم مهمان را معذب می کند هم ضیاء را، پس درباره اش توضیح می دهد و سعی می کند از دل مهمان دربیاورد، کاری که هرگز از علیخانی سر نمی زند.

 

در کنار تیم
ضیاء برخلاف علیخانی به جای اینکه رنگ خودش را به برنامه بدهد، از برنامه رنگ می گیرد. در برابر برخی اتفاقات خاص روبروی دوربین با مهمانان نامطلوب و کم حرف، رسما تسلیم می شود و در گپ و گفت ها مسئولیت را متوجه عوامل دیگری بیرون از اجرای خودش می داند. تقصیری هم ندارد. او همیشه – به دلیل سن و سال و تجربه اندک – همیشه بخشی از یک تیم (بخوانید تهیه کننده) بوده و بخشی از یک تیم بودن یعنی به همان اندازه ای که جایگاه اوست، عمل کند یا پاسخگو باشد و نه بیشتر. به همین خاطر صحنه هرگز به طور کامل از آن او نیست. گاهی کارگردانی ذهنی اش هنگام ادای یک پلاتو با دستورات بیرونی (کارگردان و تهیه کننده) توفیر دارد و همین، همه چیز را به هم می ریزد.

 

اعتماد به نفس نرمال
همچنان که «اعتماد به نفس شدید» علیخانی تیغی دو لبه محسوب می شود، اعتماد به نفس کمتر ضیاء هم برای او، هم مفید و کمک حال است، هم خطرناک و کشنده. از طرفی باعث می شود که دلخوری و انتقاد و عبور از خط قرمزهای از پیش تعیین شده، خیلی کم اتفاق بیفتد و خطری متوجه ضیاء و برنامه اش نباشد و از طرف دیگر تسلط او بر برنامه اش را کم می کند و بسته به مهمان برنامه، میزان حضور و تاثیرگذاری اش را تغییر می دهد.

در نتیجه این ویژگی، ضیاء گاهی در برنامه تسلیم محض است و بیننده اش نمی تواند هر لحظه منتظر یک اتفاق یا غافلگیری بماند (برنامه یا از اول، خوب از آب در می آید یا تا آخر از دست می شود!). طراحی و انتخاب لباس او به عنوان دم دستی ترین المان نمایشی، همیشه ساده تر و معمولی تر از علیخانی است و کمتر زرق و برق دارد و جلب توجه می کند. به این ترتیب می شود گفت که ضیاء به دنبال حکمرانی بر صحنه نیست.

منبع: همشهری جوان

You might also like
43 Comments
 1. الهه says

  احسان خیلی زیبا اجرا میکنه

 2. sarvin says

  نظر سنجی بهترین مجری ایران تو برنامه ی فرش سپید یادتون علی ضیا یک ده هزارم احسان هم رای نیو ورد مشکل دارید ؟ احسان به عنوان بهترین و پر بیننده ترین مجری ایران شناخته شد

 3. sarvin says

  معلومه احسان بهتره علی ضیا نمی تونه قبل از افطار مثل احسان شرایط خوبی رو به وجود بیاره و حال ادمو خوب کنه

 4. محیا says

  بابا اینقدر نظر دادن و دعوا کردن نداره که…
  این دوتا اصلأ قابل مقایسه نیستن!
  معلومه احسان سر تره!!!!!!!
  شما تا حالا از علی ضیاء یه خلاقت دیدین همش ادا مجریا دیگه رو در میاره!
  مطمئنم اگه امسال میومد ماه عسل میخواست ادا آزاده نامداری رو ر بیاره!
  طرفدارا احسانو عشششقه!
  راستی اومدن دوبارش مبارک!!!!!!!!!!!!!!!!

 5. fffff.eeee says

  ضیاااا..تا صددددددددساااااااااالم به احساااااااان نمیرررررسه

 6. مهتاب says

  سلیقه ها متفاوته…….ولی نباید فقط سلیقه ی شخصیمون رو در نظر بگیریم!!! اون چیزی که مشخصه اینه که ماه عسل هر چی داره از احسان علیخانی داره:محبوبیتش،تازگیش،حس و حالش و….!و من مطمئنم که احسان هنوز خیلی ایده های نو واسه ماه عسل(برنامه خودش) داره!

 7. ليلي says

  آقای احسان علیخانی بهتره

 8. احسان says

  معلومه‏ ‏احسان‏ ‏جون‏ ‏بهتره‏ ‏وای‏ ‏من که‏ ‏عاشقشم‏ ‏کاشکی‏ ‏امسال‏ با‏اومدنش‏ ‏‏ ‏توماه‏ ‏عسل‏ ‏هممون‏ ‏وخوشحال‏ ‏کنه‏ ‏اخی‏ ‏بمیرم‏ ‏براش‏ ‏چه‏ ‏قشنگ‏ ‏توفیس‏ ‏بوک‏ ‏متن‏ ‏گذاشته‏ ‏بود

 9. Shiva says

  کلا اونا که امسال علیخانی نیومده بود حرصشون گرفته به پا دق نکنین کی گفته همیشه اون باید اجراکنه

 10. فاطمه says

  آقای احسان علیخانی واقعا مجری توانایی هستن.و آقای علی ضیاء تازه کار هستن باید بهش فرصت داد.بنظر من هردو مجری های خوبی هستن .فقط آقای علیخانی باتجربه تر و کاربلدتر.ولی همه میتونن رشد کنند.اینقدر با مسائل دوستان من تعصبی برخورد نکنید.!!!موفق باشید

 11. مستوره says

  کاش 92 علیخانی باماه عسل بیاد

 12. مستوره says

  کاش علیخانی بود خودمونیم فقط دختراطرفدارضیاهستن کمتر پسری پیدامیشه طرفدارضیاباشه به پای علیخانی نمیرسه یعنی توشهرماکه امسال پیروجون ماه عسل رونگاه نکردن به جاش ساعت هفت شایدروتماشاکردن

  1. شکیبا says

   کی گفته فقط دخترا ضیا رو دوست دارن من که یه دخترم از ضیا بدم میاد برعکس احسان

 13. شکیبا says

  احسان خیلی بهتر بود به نظر من علی ضیا سعی میکرد ادای احسان رو در بیاره.

 14. بهاره says

  من کلا از این پسره پررو بدم میاد ضیاء رو میگم
  فکر کرده خیلی با نمکه
  یکی نسیت بگه بابا جون آخه کی به تو گفته مجری گریت خوبه ؟
  نمیدونم کی اینو راه داده صدا سیما!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 15. Shiva says

  علی بی برو برگرد بهترینه اینقدر هم از احسانتون تعریف نکنین اگه جای کسی رو هم گرفته حتما اونا لیاقت اجرای اون برنامه رو نداشتن

 16. محمدرضا says

  لازم به گفتن نیست همون اول که فهمیدم احسان علیخانی نیست پی ماه عسل نگرفتم چون اجرا هم هنر میخواهد مثل اینکه بیان بگن میخوان برنامه 90بدن خیابانی اجرا کنه بیننده میگیر می خواب حالا ماه عسلم همینطور مدیر محترم شبکه 3لج نکن کارو بسپار به کاردان خوب از این آقای ضیاء هم تو شبکه قرانی استفاده کن

 17. مهسا says

  چیکار کنیم داداش احسان برگرده رفقای خوب لطفآ هرچقد میتونین برید تو سایت شبکه3 پیام بذارید فقط وقتی داداش احسان رو آنتنه حمایتش نکنین از الان تا سال 92وقت هست این دفعه معلوم نیست کی بیاد شایدم باز اون علی لوس بی مزه بیادا.

 18. شمیم says

  احسان یه چیز دیکه بود اون علی ضیا چیه همش یخ یخ می خنده علی اقا برو نیمروتو بپز کلاست به ماه عسل نمیخوره

 19. مهسا says

  سلام رفقای خوب میدونستین علی ضیا جایگزین طوفان مهردادیان تو شبکه رادیویی جوان برنامه اینجا شب نیست شده انگاری کلآ کارش جایگزینیه همین مونده بود ضیا بیاد تو اینجاشب نیست آخه تا کی؟ همش الکی میخنده لوس

 20. شادی says

  هر دو در جای خودشون خوبن.

  اول که فرزاد حسنی بود بعد احسان علیخانی که کسی علیخانی و قبول نداشت ولی بعد از 2 یا 3 سال عادت کردیم.

  همه چیز به عادت بستگی داره مثلا فکر کنید علیخانی بیاد گزینه2 . نیمروز یا خوشا شیراز اجرا کنه؟!

 21. احسان says

  علی یه آدم عقده ای که میخاد با تنه زدن به این و اون واسه خودش به زور جا باز کنه
  حال بهم زنه تو
  خیلیااا ای ن نظرو دارن

 22. مهسا says

  سلام میخواستم مطلب داداش احسانو درمورد ماه عسل که توی فیس بوک دیدم براتون بنویسم: هنگامی که دست هایم را به سویت دراز کردم به تو گفتم حالم را خوب کن از همان احسن الحال میخواستم و چقدر زود جواب خواسته ام را دادی ودر شب سیاهم ماهی را قرار دادی که با نور زیادش زندگی ام را عوض کرد ماهی که شیرینی اش زیاد بود مثل عسل…. ونمیدانم چه شد که ماه ام رفت میخواست پشت سرش را نگاه کند اما نگذاشتند از تو خواستم که من را به او برگردانی وتو گفتی که به صلاحت نیست ومن چه خواستم بگویم؟؟؟ امسال میخواهم بزرگ شوم قد بکشم و روزه سکوت در پیش بگیرم در برابر تاریکی شب هایم…) امیدوارم خوشتون بیاد.

 23. اق حمید says

  سلام میکنم به همه دوستان میخوام یه چیزی بگم هر کی مخالفه بگه خواهشا <<<<
  برنامه ماه عسل مال احسانه مثل برنامه نود که مال عادله در ضمن بهتره بگم که علی ضیا در حد گزینه جوانه خیلی بخواد بترکونه نیمروووزززززززز
  در ضمن احسان به تمام مجری ها سپرده بود که برنامه رو اجرا نکنن اگر هم اجرا کردن با یه اسم دیگه که ایشون خود شرینی کردن رفتن در هر صورت بزرگترین اشتباه زندگیش بود خودش بعد ماه رمضون متوجه میشه
  دقیقا مثلنمروز میمونه فقط تایمش عوض شده خیلیم لوسه همش میخنده
  قابل توجه یاسمن خانوم شما علاقه ای که به علی داری چه ربطی داره که اجراش خوب باشه ایشون تز دادی واسه خودت؟؟؟؟؟<<<<<<

 24. مهسا says

  سلام رفقای خوب میگم مگه قرار نبود امسال ضیا ماه عسلو متفاوت اجرا کنه بعضیا میگفتن داداش احسان اشک همرو درمیاره هنرش فقط گریه انداختن دمه افطار بود خب پس امسالم که همونجوریه فقط زورشون به داداش احسان میرسه ولی من که میدونم داداشی سال دیگه سرجای خودشه خیالتون راحت…. خدای ما خیلی بزرگه داداش احسانم.

 25. سمیرا says

  دیدید این ضیا چه قدر زور میزنه و به خودش فشار میاره که ادای احسانو دربیاره ولی چون در نهایت نمیتونه گند میزنه به اجراش من عاشق ماه عسل بودم نه به خاطر مجریش به خاطر این که آدمو واسه چند لحظه هم که میشد از همه چی جدا میکرد و باعث میشد یک ذره راجع به خودمون و اعمالمون بیشتر فکر کنیم ماه عسل الان دقیقا همون چیزی شده که احسان ازش متنفر بود:::شعار دادن::: خوبه که احسان فعلا روزه ی سکوت گرفته ولی امسال که تموم شد باید واسه ی سال دیگه یه فکر اساسی کرد،در ضمن آقای ضیا با تشکر از احسان در قسمت اول برنامه خواستند رد گم کنن،ای کاش اسم برنامرو عوض میکردن که حداقل داغ دلمون تازه نمیشد

 26. مهسا says

  خیلی سخته که آدم داداش احسانش پیشش نباشه چی دارن میگن اینا ضیا جایگزین احسان علیخانی!!! اصلآضیا میتونه جای داداش احسان باشه؟ حتی فکرشم نمیتونم بکنم اینو بدونید که داداش احسا ن جای خودشو داره و هیچ جایگزینی ام نداره یه چیزی اون حال خوبه بود که داداشی میگفت امسال خبری ازش نیست. دوست دارم داداش احسان راستی(ماهتون عسل)

 27. مسعود says

  زهرا خانوم.شما قبل از انتقاد از احسان یه کم رو املاتون کار کنیدواقا درسته نه اغا.
  علی ضیا در ماه عسل!!!=جواد خیابانی در نود!!!
  احسان دوست داریم.چه اجرا کنی یا نکنی.رو انتن بری یا نریوهمیشه تو قلبمونی.

 28. رویا says

  باباچیه این علی ضیا..اه اه برنامشون مثل شولباسه هرشب یه کت میپوشه ایناهمش تبلیغاته…یامادرشهیدمیارن یاحافظ قران که توایران کم نیست هه یه سوژه ی تازه وجذاب ندارن

 29. behnosh says

  هم اجرای احسان خوبه هم علی دوتایشون بانمکن.

 30. arshiya says

  man ke ali ro bishtar az ehsan dus daram,va vaghti fahmidam seyed ali mojriye mahe asale kheili khoshhal shodam vaghean ejrash bi nazire,be omide movafaghiyate ruz afzun baraye dadash ali khodam,duset daram,bay

 31. زهرا says

  منم با نظر سپیده موافقم!!!
  احسان علیخانی واقعا مجری
  مثال نزدنیی هست!!!
  من که ب شخصه عاشق احسانم و امسالم که احسان نیومد کلی گریه کردم…!

  1. شکیبا says

   دقیقا باهات موافقم

 32. فهيمه says

  ماه عسل امسال بدون احسان جوووووووووووون یعنی هیچ بوچ من که اصلانمیبینم چون بادیدن جای خالی احسان گریم میگیره@@@@احسان جان دوووووووست دارم نفسم@@@@@

 33. نرگس مرادی says

  علی ضیاء بهترینه خیلی هم خوب اجرا میکنه خیلی هم دلتون بخواد احسان بره بمیره

 34. 3pde says

  اصلا برنامه ی امسال با ماه عسل ما قابل مقایسه نیست.یکی به گوش اون علی ضیا هم برسونه هرچی هم تلاش کنه ادای احسان مارو دربیاره عمرا به گرد پاش نمیرسه.لوس بینمک

 35. زهرا says

  منم با نظر محسن نیک روش موافقم این همه غوغا دیگه چرا و من این جا باید یه چیزی رو اعتراف کنم من خودم فقط اجرا اغا علی رو دوستدارم وعاشق هر برنامه اییم که اون اجراکنه

 36. محسن نیک روش says

  مهم اجرای خوبه که هردوشون (ا احسان و علی) دارن و سلام نامه تمام .

 37. MAHSA says

  بیخود شلوغش نکنین ماه عسل اول با داداش احسان بود اون بود که به برنامه رنگ وبو داد حالا هرکی از راه رسیده صاف رفته نشسته رو صندلی ماه عسل اونم کی علی ضیا!!!!از اولم بدم میومد ازش الان دیگه ازش متنفرم لوس سرتا پاش همش اداس.

 38. elena says

  معلومه با اجرای احسان بهتره!حیف نیست ماه عسل بدون احسان!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 39. yasamin says

  حالم از احسان بهم میخوره خیلی مزخرفه برعکس اقا ضیا توووووووووووووپه

 40. yasamin says

  حالم از احسان بهم میخوره بدرد مجریگری نمیخوره فکرمیکنه باضایع کردن بقیه به یجا میرسه.حیف ضیا نیست؟خیلی اقاست واقعا اقاست

  1. شکیبا says

   برو بابا احسان خیلی بهتر از اون علی ضیای لوس بود که الکی هرهر میخندید احسان با تمام وجود و احساساتش بازی میکرد نه مثل علی ضیا خشک و بی روح.

Leave A Reply

Your email address will not be published.