خانه » طنز و سرگرمی » خواندنی ها » درخت گردویی با ۱۳ قرن حیات! / عکس

درخت گردویی با ۱۳ قرن حیات! / عکس

با تائید فائو (سازمان خوار و بار جهانی) شهمیرزاد دارای بزرگترین باغ گردوی جهان به وسعت ۷۵۰ هکتاراست و “” درخت گردویی با ۱۳ قرن حیات در شهمیرزاد استان سمنان در فهرست آثار معنوی ایران ثبت شده است.
n00137493-b

به نقل از عرش نیوز : منطقه ای با آب و هوای خوش که از نظر گردشگری و کشاورزی دارای اهمیت زیادی دارد و مهمترین وی‍ژگی این منطقه، وجود بزرگترین باغ گردوی جهان در شهمیرزاد است.
با تائید فائو ( سازمان خوار و بار جهانی) شهمیرزاد دارای بزرگترین باغ گردوی جهان به وسعت ۷۵۰ هکتاراست.مهمترین ویژگی گونه های گردوی این باغ که به تایید پروفسور ژرمن فرانسوی هم رسیده، خوشه ای بودن آن است.

گردوی خوشه ای شهمیرزاد
برداشت محصول از بزرگترین باغ گردوی جهان چند روزی است آغاز شده است.
مدیرعامل شرکت کشت و صنعت شهمیرزاد با بیان اینکه این باغ دارای ۲۰ هزار اصله است می گوید:‌ از این تعداد ۱۴ هزار اصله درخت بارده است .

رودباری می افزاید: از هر درخت بین ۲۰۰ تا ۴۵۰ هزار برداشت می شود و پیش بینی می شود محصول امسال این باغ با ۱۰ درصد افزایش نسبت به پارسال به ۲۰۰ تن برسد.

گردوهای تولید شده در شهمیرزاد علاوه بر مصرف داخلی به کشورهای حوزه خلیج فارس، آسیای میانه و ترکیه صادر می شود.

جالب است که با استفاده از آبیاری قطره ای، سیراب کردن بزرگترین باغ گردوی جهان برای شهمیرزاد مشکلی ایجاد نکرده است.

گردوی شهمیرزاد با مشخصاتی نظیر میزان چربی بالا، چوب سخت و خوش نقش و رکورد وزن دانه گردو (۲۵گرم)، ذخیره گاه منحصر به فرد و قدیمی ترین زیستگاه گردوی جهان است.

شهمیرزاد ۵۰۰ درخت کهنسال گردوی بالای ۲۰۰ سال دارد.
کارشناسان معتقدند وجود این درختان میراث معنوی شهر محسوب می شود و به نوعی به جاذبه های گردشگری شهمیرزاد کمک کرده اند.

” کمان رستم ” درخت گردویی با ۱۳ قرن حیات در شهمیرزاد استان سمنان در فهرست آثار معنوی ایران ثبت شده است.

کمان رستم قدیمی ترین درخت گردوی شهمیرزاد

درخت گردوی قدیمی شهمیرزاد دارای تاجی ۲ شاخه و متقارن بوده و زیبایی خاصی در آن جلوه گر شده و به دلیل همین تاج زیبا، در بین اهالی بومی منطقه شهمیرزاد به نام درخت گردوی کمان رستم نامیده می شود.

این درخت حدود ۱۵ متر ارتفاع دارد و تاج کمانی آن از ارتفاع سه متری آغاز می شود.

اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان برای حفظ و نگهداری این درخت، آن را در فهرست ذخایر فرهنگی و طبیعی کشور ثبت کرده است.
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان با بیان اینکه این درخت کهنسال در اسفند ماه سال ۱۳۹۰ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است می گوید:‌ از ۲ سال گذشته فعالیت های خوبی برای مقاوم سازی این اثر طبیعی انجام شده است.

باغ گردوی شهمیرزاد که رویشگاه کهن ترین درختان گردو در جهان است هر سال در فصل گردو چینی میزبان گردشگرانی از سراسر ایران است.

درخت گردو و گردو چینی آنقدر در بین مردم این منطقه ریشه دارد که حتی شهمیرزادی های ساکن مناطق مختلف ایران و دنیا در فصل گردو چینی به زادگاهشان باز می گردند و در بزرگترین باغ گردوی جهان ، محصول درخت خود را می چینند.

هنوز هم در خانواده های اصیل شهمیرزادی ، یک درخت گردو مهریه دختران است و این اعتقاد وجود دارد شهمیرزاد با درختان گردو که به آن ” میخ طلا ” می گویند به زمین متصل شده است .

مطلب پیشنهادی

ماجرای عکس های برهنه مرلین مونرو

عکس های برهنه مرلین مونرو در مجله پلی بوی به صورت کاملا برهنه   در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.